Verovatno ne postoji fraza koja više asocira na rock ‘n’ roll pokret nego što je to Rolling Stone… Prva upotreba ovih reči vezuje se za poslovicu “kamenje koje se kotrlja ne sakuplja mahovinu”, ali je tokom istorije korišćena u metafori i označava mnogo više. Krenimo redom:

1950. godine, Muddy Waters je snimio pesmu „Rollin’ Stone“ ne sluteći da će upravo te dve reči umetnicima u budućnosti predstavljati veliku inspiraciju.

 

1962. godine, 4 prijatelja iz Londona prave bend, a ideju za naziv „Rolling Stones“ nalaze upravo u pesmi Muddy Watersa. Ploče Čaka Berija i Muddy Watersa su verovatno i bile presudne za formiranje ovog benda.

Naime Mik Džeger i Kit Ričards su se upoznali na železničkoj stanici i započeli razgovor baš iz razloga što je Džeger nosio bluz ploče.

Verovatno ni sami nisu bili svesni na početku karijere da će upravo oni biti najbolji primer dobro poznate poslovice. Čak i u 7. deceniji života Stounsi se i dalje kotrljaju. Decembra prošle godine izdali su novi album pod nazivom “Blue and Lonesome” i izgleda da godinama ne sakupljaju mahovinu već samo iskustvo.

1965. godine, Bob Dylan izbacuje pesmu „Like a Rolling Stone“. Ovog puta kotrljajuće kamenje ima drugu metaforu. Pesma govori o devojci koja je u životu imala sve i koja je mislila da će tako biti zauvek. Ali na kraju završava na ulici gde je ljudi šutiraju i preskaču kao da je kamen. Brojni izvođači kao što su David Bowie, David Gilmor, Green Day obradili su ovu pesmu, a 1995. godine svoju verziju snimaju i naravno Rolling Stonesi.

1967. godine u San Francisku, Jann Wenner pokreće časopis posvećen popularnoj kulturi pod nazivom „Rolling Stone“. Na naslovnoj strani prvog broja bio je John Lennon, a trenutno časopis je dobio svoja izdanja u preko 20 zemalja širom sveta.

Miljan Stojmenović