advocatesfigures2

Nomad Dance Advocates u Beogradu

Jedinstven međunarodni skup za zagovaranje bolje pozicije savremenog plesa u Srbiji i regionu “Nomad Dance Advocates” biće održan 20. i 21. oktobra u Magacinu (Marka Kraljevića 4, Beograd) uz učešće brojnih međunarodnih i domaćih stručnjaka, a u organizaciji Stanice – Servisa za savremeni ples, i uz podršku brojnih partnera. Ideja programa je da se kroz diskusiju, neformalni razgovor, ples i umetnost povežu predstavnici Ministarstva kulture, gradske administracije, članovi nezavisnih umetničkih udruženja i umetnici u zajedničkom stremljenju ka pronalaženju novih rešenja za unapređenje rada domaće nezavisne plesne scene.Međunarodni skup “Nomad Dance Advocates” je inicijativa Nomad Dance Academy platforme, kako bi se okupili umetnici, stručna javnost i donosioci odluka (predstavnici vlasti) i omogući dijalog i slobodnu razmenu ideja na temu položaja i poboljšanja vidljivosti savremene plesne scene u Srbiji, ali i regionu. Tom prilikom u Beograd će doći Robert Alađozovski, novi ministar kulture Makedonije, predstavnici ministarstava kulture Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bugarske, Austrije, Francuske i Švedske, gradskih uprava Zagreba, Sofije i Skoplja, kao i stručnjaci iz oblasti plesa iz dvadeset evropskih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država.

Ove godine, “Nomad Dance Advocates” je uvod u 10. Kondenz Festival, pa će učesnici biti u prilici da pogledaju i nekoliko performansa, i to: “Happy Render” Karkatag kolektiva iz Beograda, “Scrape” Jovane Rakić, premijeru “Thunderstruck” švedske autorke Stine Nyberg, kao i “Javno slušanje radio drame” Bojana Đorđeva.

“Nomad Dance Advocates” međunarodni skupovi pre Beograda održani su u Skoplju i Sofiji. Program će se održavati u prostoru Magacin, na adresi Marka Kraljevića 4, u Beogradu.

 

Kompletan program i satnica

Petak, 20. oktobar, Ulica Kraljevića Marka

11.30 Oupljanje svih učesnika na ulici i performans Karkatag kolektiva

12.00 – 13.00 Ulazak u prostor Magacina uz vođenje koreografa Dejana Srhoja i Gisele Mueller / Nomad Dance Academy

Koreografska igra, Willy Prager, Iva Sveshtarova, Stefan Stereff

Reči dobrodošlice – Stanica Servis za savremeni ples i Nomad Dance Academy

13.00 – 14.00 Zajednički ručak u prostoru galerije, Kraljevića Marka 8

14.00 – 15.00 Kako iskoristiti postojeće okvire kulturnih politika za promene položaja savremenog plesa, uvod Prof. dr Milena Dragićević Šešić, moderator Biljana Tanurovska Kjulavkovski

15.00 – 15.45 Diskusija: Zamislimo nove plesne prostore sa Draganom Alfirević, Markom Milićem, Aleksandrom Georgievim, Violetom Kačakovom, Milanom Markovićem i Aleksandrom Janevom Imfeld

15.45 – 16.00 Pauza za kafu

16.00 – 17.00 Sudar sa stvarnošću prostora za ples sa Rokom Vevarom (Ljubljana), Angelinom Georgievom (Sofija), Selmom Banich (Zagreb), tbc (Bukurešt), Giselom Mueller (Berlin), tbc (Beograd i Novi Sad); moderator Marko Pejović

17.00 – 17.45 Diskusija

18.00 – 19.30 Večera, prostor galerije u Kraljevića Marka 8

20.00 Scrape, performans Jovane Rakić, Bitef Teatar

Razgovor sa umetnicima vodi Igor Koruga

 

Subota, 21. oktobar, Magacin

11.00 – 11.30 Prijatno kretanje sa Dušanom Murićem u plesnoj sali

11.30 – 13.00 Privremeni plesni parlament

Strategija kulturnog razvoja i savremeni ples u Srbiji, performativna diskusija sa akterima savremene plesne scene u Srbiji

Moderator: Igor Koruga

13.00 – 14.00 Ručak u prostoru galerije, Kraljevića Marka 8

14.00 – 15.00 Putovanje kroz savremeni ples u Evropi

Pregled razvoja savremenog plesa u poslednjih 30 godina i njegovi kulturni, društveni, politički i ekonomski efekti.

15.00 – 16.00 Paralelne sesije:

– Da li je moguće vratiti savremeni ples u beogradska pozorišta? moderator Ivan Medenica, umetnički direktor BITEFa

– Gde plesati ples? Podrška savremenom plesu za međunarodno pozicioniranje ; moderator Kristina Kujundžić, sa predstavnicima međunarodnih fondova, mreža i inicijativa

16.00 – 16.15 Pauza za kafu

16.15 – 17.15 Šta misle političari, administrator i drugi gosti, moderator Ivan Medenica

Zaključci skupa, Ana Letunić (Critical Practice (Made in Yu) i Marijana Cvetković (Stanica)

17.15 – 18.00 Evropska prestonica plesa 2023, moderator Stefan Stereff

18.00 – 19.30 Večera, prostor galerije u Kraljevića Marka 8

20.00 Thunderstruck, performans Stine Nyberg, Le Studio

Razgovor sa umetnicima vodi Igor Koruga

22.30 Libreto namenjen radnicima u osvajanju napuštenih industrijskih postrojenja, javno slušanje radio drame, Bojan Đorđev, Praksa / Magacin

 

 

 

Comments are closed.