PODELI

Osmi Festival srpskog filma fantastike održaće se u Domu omladine od 16. do 19. oktobra.

U takmičarskim i off programima biće prikazano pedesetak filmova iz Srbije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Makedonije, SAD, Kanade, Brazila, Rusije, Italije, Španije, Irske i Norveške, a 31 ostvarenje iz Srbije i zemalja bivše Jugoslavije nadmetaće se za festivalske nagrade Koskar i Piramida.

U domaćoj takmičarskoj selekciji, za glavnu nagradu Koskar nadmetaće se 20 filmova, i to u kategorijama: najbolji film, najbolja filmska priča, najbolji vizuelni efekti, specijalno dostignuće i najbolji film po oceni publike. Za Koskara za najbolji film sa područja bivše Jugoslavije, bez Srbije, nadmetaće se sedam filmova.

O dobitnicima Koskara odlučivaće žiri u sastavu: Dejan Nikolaj Kraljačić, scenarista i režiser (Kanada-Srbija), Milan Todorović, producent i režiser (Srbija) i Aleksa Gajić, strip-crtač i animator (Srbija).

Za nagradu Piramida, na osnovu festivalskog konkursa za tzv „found footage filmove”, nadmetaće se četiri filma.

U off-selekciji Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike, kojom FSFF tradicionalno ukazuje na zaboravljene ili malo poznate filmove, biće prikazana dva kratka igrana ostvarenja scenariste i režisera Dejana Nikolaja Kraljačića: Knjiga uspomena (1996) i Proba (1997).

U holu ispred Velike dvorane Doma omladine moći će da se pogledaju skultpure Arpada Slancika i scenografski radovi Stevana Aleksića.

Prateći program je, kao i prošle godine, Šetnja zombija koja će biti upriličena poslednjeg festivalskog dana, 19. oktobra, i tada će se oko 200 dobrovoljaca, koje će u zombije maskirati domaći majstori za specijalne efekte, prošetati od Trga Republike preko Terazija i Trga Nikole Pašića do Doma omladine Beograda. Šetnja ima humanitarni karakter, pošto će se na njoj skupljati sredstva za Prihvatilište za odrasla i stara lica u Kumodraškoj ulici.

Druga Zombi šetnja u Beogradu biće održana u subotu, 19. oktobra, sa početkom u 17 sati, a za maskiranje ljudi biće zadužen tim obučenih šminkera, predvođeni Miroslavom Lakobrijom i Ninom Vujasin. Više od 200 maskiranih i kostimiranih dobrovoljaca marširaće istom trasom kao prošle godine: Trg Republike – Knez Mihailova – Palata Albanija – podzemni prolaz kod hotela Moskva – Bezistan – Trg Nikole Pašića – Dom omladine.

U Domu omladine će u 18 sati biti upriličen izbor za Mis i Mister zombija, kao i za Malog mistera i Malu mis zombi sanšajn.

Dok se zombiji na Trgu Republike budu zagrevali za karneval, od 16 sati sviraće grupa Goatmare and the Hellspades, a nastup će imati i srednjovekovni vitezovi iz udruženja „Beli orlovi”.

Šetnja će imati i humanitarni karakter. U Domu Omladine i na Trgu Republike biće postavljene kutije za dobrovoljne priloge i sav novac koji bude prikupljen tokom Festivala i šetnje biće uplaćen „Prihvatilištu za odrasla i stara lica“ u Kumodraškoj ulici.

Šetnja je otvorena za sve građane, koji mogu sami sebe da „doteraju”, a svi koji žele da ih maskiraju profesionalci treba da se što pre prijave na mejl adresu serbianfantasyfilmfestival@gmail.com . Ovo maskiranje i šminkanje biće obavljeno pred Šetnju, 11.00 do 16.30 u Domu omladine Beograda.

PAŽNJA: Iako su u prošlogodišnjoj šetnji učestvovali i najmlađi, roditeljima male dece se ne preporučuje da ih izlažu prizorima zombija, kako se ona ne bi plašila.

Festival srpskog filma fantastike organizuje udruženje Mladi kadrovi u partnerstvu sa Domom omladine Beograda, a pod generalnim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Program:

SREDA, 16. oktobar

19.00

OTVARANJE FESTIVALA

PERFORMANS:

TRUPA UV DANCE

PROJEKCIJE FILMOVA:

– NAPRATA (Mladen Milosavljević, 2013) – In competition

– KIYAMET (Ivan Ramadan, BIH 2011) (plus trejler za AŽDAJU) – In competition

– ANGER OF THE DEAD (Francesco Piccone, ITA 2013)

– BREAKAWAY (Ivan Bukta, USA 2013)

22.00

DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM

– DILAN DOG (Pavle Pavlović, 2013)

– PRIČA O STANOVNICIMA ZIDA (Andrej Boka, 2012)

– RABBITLAND (Ana Nedeljković, Nikola Majdak, 2013)

– SPACE OPERA (Milica Kolarić, 2013)

– MAGIČNA KUHINJA SUADA LE FEJ (Siniša Dugonjić, 2013)

ČETVRTAK, 17. oktobar

19.00

DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM 2

– PUKOTINA (Emilija Gašić, 2013)

– MARIONETA (Mihajlo Vitezović, 2013)

– IGLA (Đorđe Stojiljković, 2013)

– MASKIRCI (Mladen Milosavljević, 2013)

– PREKID PROGRAMA (Jim Production, 2013)

21.00

IZGUBLJENI SVETOVI SRPSKOG FILMA FANTASTIKE

– KNJIGA USPOMENA (Dejan Nikolaj Kraljačić, 1995)

– PROBA (Dejan Nikolaj Kraljačić, 1996)

REGIONALNI PROGRAM

– DOORS (Michele De Angelis, MAK/ITA/USA 2013)

– AMNEZIJAK NA PLAŽI (Dalibor Barić, CRO 2013)

– UBISTVO JEDNE MRLJE (Katarina Kovčin, SRB/CG 2013)

– TELEPORT ZOVKO (Predrag Ličina, CRO 2013)

– HANSEL AND GRETEL: THE TRUE STORY (Goce Cvetanovski, MAK 2010)

– VESLA (Zdenko Bašić, Manuel Šumberac, CRO 2011)

PETAK, 18. oktobar

19.00

ŠOK KORIDOR TRIBINA: PRONAĐENI SNIMCI (FOUND FOOTAGE)

Projekcija filmova koji se takmiče za Piramidu:

– PALI ANĐEO (Marko Marinković, 2013)

– FOUND FOOTAGE (Ernad Osmić, BIH 2013)

– TERRIFIED (Marjan Mihajlovski, MAK 2013)

– BESKONAČNI HODNIK (Bojan Stefanović, 2013)

22.00

DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM 3

– BANATSKI TROUGAO (Marko Backović, 2012)

– SHORT TIPS FOR ARTISTS – TIP #12 (Csongor Gazdag, 2013)

– MOJ SUSED JE VAMPIR (Milos Čolić, 2013)

– MISIJA DVE KULE (Nemanja Vojinović, 2013)

– ZAROBLJENA VESTIMA (Mina Radović, 2013)

– MRAK (Sara Santini, 2013)

– THIRST (Janko Pješivac, 2013)

– THERE AND THEN (Stefan Bojić, 2012)

– FENOMEN (Stevan Aleksić, 2013)

SUBOTA, 19. oktobar

11.00 do 16.00

Tokom šminkanja za Zombi šetnju – projekcija filmova iz stranog programa, koji se ne takmiče za nagrade:

– THE GUEST (Jovanka Vučković, CAN 2013)

– SECOND WIND (Sergey Tsyss, RUS 2013)

– DISTOPIA ST. (David Cave, UK 2012)

– BENDITO MACHINE IV (Jossie Malis, ESP 2012)

– OUT THERE (Randal Plunkett, IRE 2012)

– REFUGIO 115 (Ivan Villamel, ESP 2013)

– SLEEPWORKING (Gavin Williams, UK 2012)

– I FEEL YOU (Ulf Kristiansen, NOR 2013)

– THE END (Marius Rosu, ROM 2013)

– E.N.D. (Federico Greco, ITA 2013)

– PORTO DOS MUERTOS (Isidoro Guggiana, BRA 2013)

 19.00

Proglašenje pobednika i dodela Koskara

Projekcija pobedničkih filmova

Zatvaranje 8. FSFF