PODELI

U Narodnoj biblioteci Srbije sinoć je svečano otvoren 13. Beogradski festival poezije i knjige Trgni se! Poezija! koji ove godine traje do 28. maja pod sloganom Sa svetlim poljupcem na usnama.

Na otvaranju su govorili Dejan Matić, direktor i selektor festivala, Ida Ožehovska, sekretarka za politička pitanja Ambasade Republike Poljske, Juakim Vern, zamenik šefa misije Ambasade Švedske i Biljana Pajić iz Gete instituta. Prevodilac Novica Petrović je govorio o našem čuvenom pesniku Rastku Petroviću kom je ove godine, na Festivalu, priređen omaž povodom 70 godina od smrti. Poeziju i prozu na maternjim jezicima, belgijskom, novogrčkom, nemačkom, katalonskom, malteškom, hrvatskom i srpskom čitali su Šarlote Van Den Bruk, Marija A. Joanu, Luiza Papaloizu, Biserka Rajčić, Stevan Tontić, Andre Šinkel, Kristof V. Bauer, Marija Kabrera Kaljis, Imanuel Mifsud, Đorđe Ivković, Dinko Kreho, Maša Seničić i Aleksandra Milanović.

Beogradski festival poezije i knjige „Trgni se! Poezija!“ osnovan je 2007. godine u cilju afirmacije savremene poezije u Srbiji i približavanja poezije najširoj publici. Festivаl se zаlаže zа promovisаnje nаjviših umetničkih vrednosti, mlаdih umetnikа, interesovаnjа zа kulturu drugih, humаnog odnosа premа čoveku i grаdu, slobodu misli, govorа i umetničkog izrаžаvаnjа, inkluziju osobа sа invаliditetom i osetljivih društvenih grupa. Na festivalu je do sada učestvovalo više od 300 uglednih pesnika iz preko 25 zemalja Evrope i sveta.

Učesnici festivala su takođe i prevodioci, književni kritičari, likovni, vizuelni, multimedijalni i drugi umetnici čiji radovi su inspirisani poezijom. Festival Trgni se! Poezija! nagrađen je priznanjem Zvezde Beograda (2012, 2016) za najbolji projekat u kulturi i dobitnik je prestižne EFFE label (Europe for Festivals – Festivals Europe, 2017–2018) za značajan evropski festival.

PROGRAM:

PETAK 24.5.

13-15h – III FLEM: Grčka književnost sa Kipra na srpskom jeziku – razgovor sa studentima:

Andonis Georgiu, Marija A. Joanu, Luiza Papaloizu, Aleksandra Milanović, Tamara Nosonjin, Marina Veljković

Centar za Kiparske studije i Centar za studije jevrejske kulture i umetnosti, Filozofski fakultet

17:30h – POEZIJA ZA STUDENTE: Marija Kabrera Kaljis – Filološki fakultet

18-20h – RAZGOVORI SA PESNICIMA/PREVODIOCIMA:

18h Kiparska književnost – roman: Andonis Georgiu (Album priča), Aleksandra Milanović

18:30h Kiparska književnost – priče: Luiza Papaloizu (Ugrožene vrste), Tamara Nosonjin

19h Austrijska poezija: Kristof V. Bauer, Katarina Tivald, Đorđe Trišović

19:30h Poljska poezija: Jakub Kornhauzer (Beli kvadrat na beloj pozadini), Biserka Rajčić

Moderatori: Ognjen Aksentijević i Srđan Gagić

Biblioteka grada Beograda, Čitaonica odeljenja umetnosti, Knez Mihailova 56

20h – KNJIŽEVNI KAFE: Andre Šinkel (Raj i demon), Stevan Tontić, Ognjen Aksentijević

Moderator: Biljana Pajić; Simultani prevod: Jelena Kostić-Tomović

Biblioteka Goethe-Instituta, Knez Mihailova 50

21h – ČITANJE POEZIJE: Imanuel Mifsud, Maša Seničić, Andonis Georgiu, Jovica Ivanovski, Kristof V. Bauer, Marija A. Joanu, Đorđe Ivković, Marija Kabrera Kaljis, Dinko Kreho, Katarina Tivald, Šarlote van den Bruk, Andre Šinkel, Luiza Papaloizu, Jakub Kornhauzer…

Biblioteka grada Beograda, Rimska dvorana, Knez Mihailova 56

SUBOTA 25.5.

18-20h – RAZGOVORI SA PESNICIMA/PREVODIOCIMA:

18h Kiparska književnost – proza: Marija A. Joanu (Kazan i Džinovski pad jedne trepavice), Marina Veljković

18:30h Biblioteka 12/19: Dinko Kreho (Simptomi)

19h Književnost Malte: Imanuel Mifsud (Penelopa čeka; Juta Hajm)

19:30h Katalonska poezija: Marija Kabrera Kaljis, Pau Bori

Moderatori: Ognjen Aksentijević i Srđan Gagić

20-21h – ČITANJE POEZIJE: Marko Tomaš, Katarina Tivald, Dinko Kreho, Šarlote van den Bruk, Marija A. Joanu, Jovica Ivanovski, Danijela Repman, Imanuel Mifsud, Marija Kabrera Kaljis, Đorđe Ivković

Knjižara Akademija, Knez Mihailova 35

NEDELJA 26.5.

19-21h – RAZGOVORI SA PESNICIMA/PREVODIOCIMA:

19h Književnost regiona – BIH: Marko Tomaš (Pisma s juga)

19:30h Belgijska poezija: Šarlote van den Bruk (Lutanje noću), Nevena Ilić

20h Književnost regiona – Severna Makedonija: Jovica Ivanovski (Kinojutro), Milena Ilić

Specijalni gost: Teofil Pančić

20:30h Književnost regiona – Crna Gora: Ilija Đurović (Brid)

Moderatori: Ognjen Aksentijević i Srđan Gagić

21h – ČITANJE POEZIJE: Ilma Rakusa, Snežana Minić, Marija A. Joanu, Đorđe Ivković, Imanuel Mifsud, Dinko Kreho, Katarina Tivald, Maša Seničić, Šarlote van den Bruk, Ilija Đurović, Jovica Ivanovski, Marko Tomaš…

Krokodilov Centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43

PONEDELJAK 27.5.

13h – POEZIJA ZA SREDNJOŠKOLCE: Pernila Berglund, Maša Seničić, Katarina Tivald

Filološka gimnazija, Kamenička 2

18-20h – RAZGOVORI SA PESNICIMA/PREVODIOCIMA:

18h Biblioteka 12/19: Maša Seničić (Povremena poput vikend naselja), Đorđe Ivković (Višnjetrešnje)

19h Švajcarska poezija: Ilma Rakusa (Impresum: Spora svetlost), Snežana Minić

Moderatori: Ognjen Aksentijević i Srđan Gagić

20-21h SA SVETLIM POLJUPCEM NA USNAMA – završno čitanje poezije:

Pernila Berglund, Stevan Tatalović, Imanuel Mifsud, Ilma Rakusa, Snežana Minić, Maša Seničić, Srđan Gagić, Borisa Mladenovića, Dubravka Matović, Đorđe Ivković, Danijel Čavić, Jana Rastegorac Vukomanović, Jovan Marković, Nemanja Dragaš, Uroš Kotlajić, Ognjen Aksentijević…

21:30h – POEZIJA & MUZIKA: Akustični koncert Borisa Mladenovića

Galerija Polet, Cetinjska 15

UTORAK 28.5.

13h – POEZIJA ZA SREDNJOŠKOLCE: Ilma Rakusa (Impresum: Spora svetlost), Snežana Minić Karlovačka gimnazija, Trg Branka Radičevića 2, Sremski Karlovci

19h – RAZGOVOR SA PESNIKOM I PREVODIOCEM: Ilma Rakusa (Impresum: Spora svetlost), Snežana Minić

Moderator: Ognjen Aksentijević

Knjižara Bulevar Books, Bulevar Mihajla Pupina 6, Novi Sad

19h – TRGNI SE! POEZIJA!

Imanuel Mifsud (Penelopa čeka i Juta Hajm), Stevan Tatalović (Ustupanje mesta), Pernila Berglund

Moderator: Jelena Tandi

Tačka susretanja, Salon kod porte, Zmaj Jovina 16, Vršac