U Francuskoj, Praznik muzike “Fête de la Musique” postoji od 1982. godine.

Vremenom je prerastao u evropski i međunarodni praznik, koji se obeležava svakog 21. juna, u više od 100 zemalja na pet kontinenata. Prilagođavajući se kulturnim specifičnostima svake zemlje, postao je popularna međunarodna muzička manifestacija, koja se odigrava na javnim mestima, trgovima, parkovima.

SKC Kragujevac je povodom Svetskog dana muzike 21. juna organizovao koncert koji će se održati u Velikom parku u Kragujevcu, a na kom će nastupiti tri muzička sastava: Lazar Novkov & Frame Orchestra (Novi Sad), Anja Đorđević – Šlageri (Beograd) i Bliks (Kragujevac).

Lazar Novkov & Frame Orchestra

Lazar Novkov – harmonika i autor muzike

Vladimir Ćuković – violina

Siniša Mazalica – kontrabas

Vladimir Opsenica Rus – akustična gitara

Branko Bošković – udaraljke

Ljubomir Pejić – dizajn zvuka

Nastao na nasušnoj potrebi stvaraoca, umetnika i muzičara, da definiše sopstveni izraz prilagođen pre svega ličnom emotivnom kodu i senzibilitetu, nikako i zahtevima okruženja ili tržišta, Frame Orchestra za kratko vreme, koliko egzistira, svoj muzički izraz uspeva da definiše kao spoj duge i cenjene tradicije klasičarske muzike, sa jasno definisanim folklornim nasleđem šarenolike zajednice koja naseljava njihov urbani milje. Okupljeni oko centralne autorske ličnosti Lazara Novkova dosežu ideal izvođačke jednostavnosti kojoj malo treba da se kreativno razmaše i dočara osnovni tok emocija pretočene u notni zapis. Kompozicije pred slušaoca iznosi sofisticiranu paletu akustičnih sazvučja, u kojima svaki ton harmonike , violine, gitare, kontrabasa ili živopisno nenametljivih udaraljki ima ulogu određene boje na slikarskoj četkici, ili pak pesničke slike koja će pravo značenje dobiti tek kada se pročita i ono što je napisano nevidljivim mastilom, negde između redova. Začuđujuća je i lakoća kojom kompozicije grade atmosferu specifičnih promena uz čije se taktove i valere podjednako dobro samuje i mašta, kreira ili putuje, pleše i zavodi, ili jednostavno uživa u muzici.Svetska muzika, postmoderna, kabare, crossover ili etno trend današnjice, samo su širi kontekst u kojem se kreće muzički izraz Frame Orchestra. Specifičnost njihovog muzičkog izraza je doprineo da Frame Orchestra do sada nastupi na raznovrsnim kulturnim manifestacijama i festivalima: Exit festival – Novi Sad; Nisville Jazz Festival – Niš; Cest is d best -Zagreb,Hrvatska; Magdalenca Festival Kultur Sveta – Tolmin, Slovenija; Green Town Jazz Festival -Sombor; Tabor Film fest – Zabok, Hrvatska; Jazz Festival Kikinda; Dom kulture Studentski grad – Beograd; Sterijino pozorje – Novi Sad; Ritam evrope; Noć otvorenih galerija; Dani srpske kulture – Zagreb; Božićni koncert – Novi Sad; Noc Muzeja – Novi Sad .

 Anja Đorđević – Šlageri

Anja Đorđević – glas

Petar Živanović – violin

Boris Brezovac – viola

Ivan Ranković – clarinet

Sava Đurić – fagot

Srđan Đorđević – kontrabas

Nije česta pojava da kompozitori pevaju sopstvena dela, da koriste svoj glas kao oruđe kojim ispituju i prigrljuju svet. Anja Đorđević to radi, ovde, među nama, u našim krajevima, u našem dobu. Ne moramo se pozivati više na primere iz prošlosti, kako bismo pronašli ljude nalik Anji. Ona to radi na neuporediv, sebi svojstven način – peva i stvara – bez uzora, mimo uzora, za sebe i za nas. Njena muzika je poligon za razgovor sa delima prethodnih epoha, sa onim melodijama koje su je oblikovale, koje joj se dopadaju, koje želi da ima. Kao da je vezana za svet melodija koje kroz nju – posrednika – stižu do slušalaca, obogaćene, transformisane, očuđene. Kao da kroz nju struji vreme. Tako je i sa aranžmanima pesama, šansona, šlagera, džez standarda, pop hitova, koje će predstaviti publici. Tekstovi su novi, ali melodije su još uvek tu: desiće se prepoznavanje i desiće se novost.

Ključne reči su: savremenost, sinhronicitet, stvaralaštvo i emotivna inteligencija.Anja Đorđević je rođena u Beogradu 1970. godine, a studije kompozicije je završila u klasama profesora Vlastimira Trajkovića i Zorana Erića. Godine 2003. dobila je Mokranjčevu nagradu za operu Narcis i Eho koja je ujedno i prva savremena, scenski postavljena opera žene kompozitora u srpskoj muzici. Pored projekata na kojima je sarađivala sa Vojinom Draškocijem (Muzičke sinteze), Žoržom Grujićem i Đorđem Stjepovićem (Marsiya) ili Vladimirom Pejkovićem i Božidarom Obradinovićem (Ravno nebo), Anja Đorđević je do sada realizovala kritički zapažena ostvarenja poput muzičko-scenskog dela Tesla-totalna refleksija, kompozicije Otmica Evrope, dela Bog grada ili scenska kantata Atlas za ženski glas, kamerni orkestar i naratora.

Anja Đorđević je pored svoje kompozitorske prakse često radila u pozorišnim i filmskim projektima, dok je njeno primarno polje izražajnosti muzički teatar. Stvaralaštvo Anje Đorđević je posledica precizne muzičke inteligencije koja je u stanju da prevede u “vokalni medijum” poetsko iskustvo sveta, odnosno materijalnost “sećanja” zarobljenog u melodijskim formulama koje više ili manje svesno svakodnevno koristimo.

Bliks

Muzika Bliksa se može okarakterisati kao mešavina raznih muzičkih pravaca: bossa nova, samba, jazz, blues, drum’n’bass sa upečatljivim tekstovima na srpskom jeziku, što bendu daje prepoznatljiv i originalan muzički izraz.

Bend je nastao u Kragujevcu 2009. godine. Osnovao ga je Miloš Petrović, basista grupe i autor, a pored njega prvobitnu postavu benda čine: Saša Ranković – bubanj, Aca Pejčić – klavir, Ivan Ćirilović – gitara i Tijana Radojević – vokal. 2010. Bliks samostalno izdaje debi album “Otkucaji” i kao jedini predstavnik Srbije nastupa na Međunarodnom festivalu kratkog filma – Film Palace Fest (Bulgaria, Balchik). Bend je imao zapažene nastupe u kultnom beogradskom klubu Akademija, kao i u kragujevačkom Domu sindikata. Nakon toga, Tijana Radojević odlazi u Ameriku, a na njeno mesto dolazi Anđela Mrkalj kao novi vokal. 2011. sa Anđelom snimaju singl i spot “Za sreću”.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.