U četvrtak, 13. oktobra, u Galeriji Studija M u Novom Sadu, publici je svečano predstavljena postavka prvog Rok muzeja u Srbiji i kako je najavljeno postavku možete pogledati do srede, 19. oktobra od 12 do 20h. Ulaz je slobodan.Ovo je jedinstvena prilika da se uživo vidi zaostavština srpskog rokenrola. Od sakoa od zmijske kože koje su svojevremeno nosili braća Jelići a sve do raznih izdanja muzičkih časopisa, gitare Aria diamond koju je Radomir Mihailović Točak sam prema svom ukusu prepravio, klavijatura i lire Laze Ristovskog i Kornelija Kovača do mnogih drugih fotki, ploča, analognih mašina za snimanje i sušanje muzike i knjiga o R’n’R-u.

Posetiocima izložbe na otvaranju se obratio Miroslav Cvetković u ime Instituta za savremenu muziku koji su sa njim osnovali i Srđan Stojanović i Bane Lokner, zahvalivši se na samom početku  posetiocima što su se zainteresovali za rad Rok muzeja i došli.

Cvetković je istakao da bi ovo bio prvi Rok muzej u našem regionu, iako takavi muzeji već odavno po svetu postoje. Jedna od ideja je da, kada Rok muzej dobije svoj krov nad glavom, naprave i jedan centar koji će pored izložbe jedne velike kolekcije, čiji deo imamo priliku da vidimo i u Novom Sadu, napraviti  i  presek svega što se dešavalo od ’60. godina pa na ovamo, od rodonačelnika do današnjeg dana.

cvele

Cilj je da se prikaže bogata istorija rok muzike, i ne samo muzike, tu ćete biti prikazani i neki eksponati koji predstavljaju likovne umetnike koji su radili omote, rok štampu. Jedan od interesantnih podataka koje je Cvetković izneo jeste da je prvi rok časopis pokrenut upravo u Novom Sadu, a urednik je bio čuveni pesnik Mika Antić. Tu će biti i fotografi i instrumenti na kojima se nekad sviralo, analogne stare mašine, privatne stvari naših poznatih muzičara.

Ova izložba ujedno je i poziv na saradnju  jer ko god smatra da ima nešto što bi posedovalo rok muzeju može da se javi putem sajta Rok muzeja.  Najavljena je i svirka u 20:30h  na kojoj su nastupili Branko Marušić Čutura koji je svojevremeno bio  poznat po grupi Džentlmeni, Vladimir Janković Džet iz grupe Crni biseri, Omega iz Zrenjanina, i grupa učenika škole Petra Jelića. Cvetković je obraćanje publici završio lepim rečima koje kažu da osim što se bave baštinom, podržavaju i mlade jer žele da ovo što su oni radili mladima bude motiv.
Izveštaj ću završiti citatom Petra Janjatovića, o kom želim da svi razmišljamo, koji kaže: “Od kasnih predesetih godina, kada su se stidljivo pojavile prve reakcije na novi američki zvuk, pa do današnjih dana, rock’n’roll je postao jedan od najznačajnijih oblika kreativnog izražavanja mladih generacija. I tokom tih 55 godina u Srbiji je stvorena bogata, raznovrsna i uticajna scena. Temelji su odavno iskopani, zidovi šareno obojeni, a sobe pune muzike. Vreme je da na pravi način ta scena dobije i krov”.

Mina Erić

Foto: Marina Pešić

Ostale fotografije pogledajte OVDE.