Sinoć je u Malmeu (Švedska) održano finalno veče 58. Eurosonga.

Ubedljivo je pobedila Danska predstavnica Emeli de Forest sa pesmom “Only Teardrops”, koja je prvo mesto zauzela ispred predstavnika Azerbejdžana i Ukrajine. Njen trijumf bio je jasan i pre kraja glasanja te je pobeda proglašena iako su bile ostale još tri zemlje da glasaju.

Procedura je ispoštovana, glasanje je obavljeno do kraja, ali ti glasovi mogli su samo da promene raspored drugog i trećeg mesta, što se i desilo. Glasovi Crne Gore obezbedili su Azerbejdžanu drugo umesto trećeg mesta.

Srbija je 12 peona dodelila upravo pobednici Emeli de Forest. Iz Beograda se u ime srpskog žirija javila voditeljka Maja Nikolić. Srbija je osam poena dodelila Rusiji, a deset Ukrajini.

Nakon velike količine negativnih komentara publike iz Srbije na internetu koji se pitaju “ko je glasao za Dansku” i “kako je moguće da Srbija nije dala ni jedan poen Grčkoj”, potpuno se dovodi u pitanje broj glasova koji su zaista pristigli iz Srbije, i onih koje je Maja Nikolić pročitala. S obzirom da su skoro sve države Balkana dale 12 poena Danskoj, sve to miriše na jednu veliku prevaru, po zadatku. “Nešto je trulo u državi Danskoj”.  A i ne samo Danskoj. 🙂

Emeli de Forest je očigledno skupila sve ono što je donosilo uspeh i pobedu nekim prethodnim učesnicima i poednicima. Tu je bila frulica i bubnjevi koje je svojevremeno uveo naš predstavnik Željko Joksimović, tu je bila jednostavnost Nemačke pobednice Lene Majer, ali i raščupana kosa, pojavljivanje na bini bosonoga kao i gomila konfeta za vreme nastupa prošlogodišnje pobednice Loren. Ono što je i laik mogao da zaključi da je na ovogodišnjem takmičenju bilo mnogo boljih vokala, mnogo boljih pesama i mnogo boljih nastupa, ali…

Ali, sve to nije ništa iznenađujuće. Odavno je poznato da ovaj festival nije ono što je bio pre 30 i više godina. Koliko se sve pretvorilo u marketing i privatni festival nekih ljudi i organizacija govori i tekst novinara Dalibora Katića koji je bio na licu mesta, a on kaže:

“Jedna od glavnih tema među novinarima je i loša organizacija. Šveđani se nisu baš pokazali kao dobri domaćini. Iako je reč o jednoj od najstabilnijih evropskih zemalja, štedelo se na svemu.

Delegacije nisu imale organizovan prevoz, nego su same, kako se ko snađe, dolazile na takmičenje. Press-centar, u kojem se prethodnih godina svaki put nalazilo oko hiljadu kompjutera, u Švedskoj je prazan. Postoji tu i tamo poneki produžni kabl, i to je sve što se tehničke opreme tiče.

Iako su prethodnih godina domaćini organizovali žurku za pobednika, ove godine to nije slučaj, pa su se, kao i prethodnih večeri, delegacije, fanovi i novinari okupljali u Evroklubu i Evrokafeu, ali su i za završnu zabavu, kao i prethodnih večeri, za ulaz morali da izdvoje 15 evra po osobi.

Ovogodišnji izbor za Pesmu Evrovizije prošao je u znaku LGBT organizacija, koje su bukvalno okupirale Malme. U Areni je bilo više zastava duginih boja nego nacionalnih obeležja zemalja učesnica, a ispred Arene, pored četiri ovogodišnje oficijelne zastave, postavljene su i dve koje simbolizuju gej populaciju”.

Srbija je skoro imala takmičenje koje smo nazvali “Cirkus na srpski način”, a ovo takmičenje možemo svakako nazvati “Cirkus na evropski način” koji se baš i ne razlikuje mnogo, niti je bolji od ovog našeg u Srbiji.

Do novog cirkusa koji će svoj lažni sjaj i glamur prikazati sledeće godine u Danskoj, smejte se i slušajte rock and roll! 🙂

Andrea Magazin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.