Još jedno uspešno izdanje puno kvalitetne muzike i dobre zabave upisano je u anale Festivala uličnih svirača, kao i samog Novog Sada, na čijim ulicama su nastupili brojni zanimljivi umetnici sa raznih meridijana.

Najprivlačnije ljubiteljima dobre muzike u petak bilo je “Irsko veče” u Katoličkoj porti. Puno, omiljeno “dvorište” urbanih mladih Novosađana složno se njihalo i, još više, skakalo uz brze ritmove i energične napeve tradicionalne muzike atlantskog ostrva.

Neverovatno popularna na ovim prostorima, irska kultura ima i brojne vrhunske reprezente, a beogradski Irish Stew i Belfast Food iz Rijeke su u samom vrhu, što su i dokazali ove noći, svako na svoj način.

KatolickaPorta_05092014_RayScully_19

Glavna zvezda večeri bio je Ray Scully, autentični Dablinac koji od svoje narodne muzike ipak više voli pravi, čvrsti rokenrol, uz bluz i soul, što je uspešno demonstrirao uz pomoć odličnog pratećeg benda. Pored nekoliko izuzetnih posveta Džejmsu Braunu i sastavima Pink Floyd i Eurithmics, najlepši utisak ostavile su autorske pesme ovog energičnog šoumena moćnog glasa, tek blago nijansirane “zelenim” zvukom, koje su ga i proslavile na rodnom ostrvu, a evo sada i dosta dalje.

Veliko finale večeri, na oduševljenje prepune Porte, nijansama spektakla obojio je izraelski kvintet Tribal Dance. Slabo poznat na ovim prostorima, projekat izvanrednog bubnjara Amira Ya kvalitetom je prevazišao očekivanja, a slušaoce odveo na dalek hipnotički put samospoznaje i muzičke avanture dalekim svetskim meridijanima. Obilje čvrstih afro-ritmova uz omamljujuć ton džinovske aboridžinske duvaljke diđeridu, kao podloga za trbušni ples i etno napeve egzotične pevačice učinili su ovo veče, kao i čitav 14. Festival uličnih svirača već sada – nezaboravnim.

KatolickaPorta_05092014_TribalDance_14

Treće, završno veče ovogodišnjeg Festivala uličnih svirača proteklo je u sjajnoj atmosferi na ulicama i trgovima Novog Sada, sa velikim brojem posetilaca koji su uživali u raznolikom muzičkom programu. I dva velika projekta ove manifestacije, “Open up” i “Cirkus kao način života” okončani su veoma uspešno, na obostrano zadovoljstvo učesnika i posetilaca.

Večernji program otvorila je grupa Moskva iz Rijeke, kao specijalni gost Festivala. Ovaj mlad pop-rok sastav, predvođen odličnom pevačicom Tamarom Dorčić, predstavio je niz pesama sa jedinog albuma “Poligraf”, uz nekoliko novih, spremnih za sledeći korak u njihovoj diskografiji. U to vreme, na Pozorišnom trgu se Zabod džem spontano igrao muzikom i instrumentima, uz obilje kreacija koje nastaju na licu mesta.

moskva

Na Trgu slobode je već tada počinjala hip-hop zabava, koju su otvorili The Hoods iz Vršca, rečiti dvojac pojačan živom ritam sekcijom, u kojoj se isticao basista virtuozne i inovativne tehnike.

Dvogodišnji internacionalni projekat “Cirkus kao način života” okončan je izvođenjem završne predstave “Utopia?” pred punim tribinama na terenima Sokolskog doma. Moderna scenska igra na bazi performansa, pantomime i veština savremenog cirkusa, postavila je pitanje večite ljudske potrage za boljim svetom, uz obilje efekata i izvanrednu muzičku podlogu. Ovaj projekat okupio je mlade ljude iz Gračanice, Tirane, Varaždina i Novog Sada, a sa njima su radili instruktori iz trupa modernog cirkusa, Kapilotrakte iz Francuske i Heliks iz Grčke. Projekat je realizovan uz pomoć Evropske komisije.

Ponoćni program u Katoličkoj porti priredili su Banjalučani iz sastava Sopot, žestokom smešom raznih muzičkih pravaca uz manju dozu domaće etno tradicije. Novosađani su rukama podignutim u vis i povicima “hoćemo još” pokušali da vrate Banjalučane na binu, ali pravila su tu da se poštuju, te je publika morala da se zadovolji jednosatnim nastupom. Duboko verujemo da neće proći mnogo vremena od ponovnog susreta Sopota i Novog Sada.

Pravo finale Festivala odigralo se na Trgu slobode, u duhu interkulturalnog dijaloga, kao osnovnog cilja manifestacije. Projekat Ultra zvučni sešni, okupio je kreativne mlade ljude iz Novog Sad, koji su se predstavili kao vešti improvizatori na teme elektronske muzike i roka. U završnom segmentu dobili su i pojačanje u vidu sveprisutnih italijanskih muzičara i Aleksandra Carića na mandolini, pa je spontana scenska saradnja proizvela zanimljiv akustičarski ugođaj i burne reakcije brojnog auditorijuma, složnog u želji da što pre počne i sledeći – 15. Festivala uličnih svirača.