Poznati muzičar i borac za čistiju i zdraviju planetu, Rambo Amadeus, biće učesnik 5. Međunаrodnog bijenаla umetničkog dečjeg izraza – BUDI i 26. maja u 19 časova u foajeu Kulturnog centra Pančeva gradonačelniku Pančeva, Pavlu Radanovu, predaće zaključke debata „Ekološke dileme“ uobličene u Povelju – Doprinos mladih razvoju strategije Grada.

Uručenjem Povelje biće svečano otvorena izložba fotografija posvećenih ekologiji u Srbiji “Među javom i međ snom” koju povodom Svetskog dana zaštite životne sredine organizuje Zavod za javno zdravlje Pančevo pod pokroviteljstvom Foto saveza Srbije.

Nekoliko debata u nizu pod nazivom „Ekološke dileme biće održano 19. maja (početak u 12h, dvorana Apolo) u okviru Ekološkog segmenta ovogodišnjeg 5. Međunаrodnog bijenаla umetničkog dečjeg izraza – BUDI, koji će u organizaciji Kulturnog centra Pančeva biti održan od 16. maja do 16. juna.

Debate „Ekološke dileme“ ili šta je to što stvarno možemo učiniti za svoj grad i sve nas u njemu biće održane u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Pančevo. Kroz igru debate u kojoj će biti predstavljene tri teme, svoje stavove iznosiće deca i mladi, pitaće važne ljude grada šta oni o ovim temama misle i zajednički će se doći do cilja – formulisanja konkretnih predloga: šta može svaki pojedinac/porodica, šta mogu preduzeća a šta lokalna samouprava može da učini u cilju menjanja naših navika i postizanja boljitka u zbrinjavanju otpada, racionalnom korišćenju vodnih resursa i domaćinskom trošenju energije. Zaključke debata uobličićemo u Povelju – Doprinos mladih razvoju strategije Grada.

Tema 1: Biranje za recikliranje (zbrinjavanja otpada, reciklaža)

Tema 2: Voda naša nasušna (korišćenje vodnih resursa)

Tema 3: Manje je više ili Obnovimo energiju, unapredimo saobraćaj (obnovljivi izvori energije, alternativne vrste prevoza)

U okviru Ekološkog segmenta biće održana i likovna radionica „Grad o kome sanjam“, muzička radionica „Zvuk ptica“ Jasne Jovićević, izložba crteža: „Čuvar Nojeve barke“ jedanaestogodišnjeg Dušana Krtolice, ekološka radionica „Suncokret“, kao i edukativna radionica „Istraživanje boja“ slikara Emila Sfere kroz koju će mališani imati prilike da se upoznaju sa prirodnim pigmentima koji se nalaze u prirodi, a svoja umetnička dela od prirodnih materijala predstaviće na izložbi u Dečjem kulturnom centru Beograd, 11. juna u 18h. U radionicama će učestvovati deca iz Pančeva i Beograda.

Pored filmskog, književnog, muzičkog, pozorišnog i teorijskog, ekološki segment važan je deo Bijenala od njegovog prvog izdanja, koje je 2006. održano pod sloganom „Odbrana prirode“.

Na konkurs 5. Međunаrodnog bijenаlа umetničkog dečjeg izrаzа (5. BUDI), koji se ove godine održava u Pančevu pod sloganom SNOVI SU DA SE PRATE!, pristiglo je više od 2.000 dečijih radova iz Srbije, SAD, Engleske, Rusije, Singapura, zemalja ex-Yu regiona…, skoro četiri puta više nego prošle godine.

Zbog velikog interesovanja rok za slanje radova produžen je do 30. aprila, a stručni žiri, koji će ove godine imati najteži zadatak do sada, će se sastati nakon prvomajskih praznika kako bi proglasio najbolje radove u 7 kategorija i dobitnika Grаn-prija Bijenala – „Munjevitog Krinfolionа“, koji će osvojiti i put u evropski Diznilend (sa svojim pratiocem). Nаjbolji rаdovi biće uvršteni u zvаničnu selekciju 5. Međunаrodnog bijenаlа umetničkog dečjeg izrаzа i prezentovаni nа strаnici www.kulturnicentar.rs, kаo i u okviru zvаničnog progrаmа 5. BUDI-ja.

Osnovna inspiracija Petog dečijeg bijenala zasnovana je na poznatoj priči da su se Mark Tven, jedan od najpoznatijih američkih pisaca za decu, i Nikola Tesla, čuveni naučnik srpskog porekla koji je dugo živeo u Americi, družili i sarađivali. Naime, Tvenova dela i likovi pomogli su Tesli da prebrodi tešku bolest u detinjstvu, da bi se kasnije, kada se Tesla preselio u Ameriku, rodilo njihovo prijateljstvo. Ono što je karakteristično za ova dva velikana, kao i mnoge druge ljude koji su obeležili istoriju čovečanstva je da su oni uvek pratili svoje snove, da su verovali u sebe i da nisu odustajali od svojih uverenja. Svojom istrajnošću i značajnim rezultatima koje su ostvarili postali su inspiracija budućim pokoljenjima.