Večeras, u ponedeljak 9. novembra, održaće se Tribina “Sećanje na Josipa Lobreka”, koja je uvodni događaj 17. Novosadskog džez festivala. Početak tribine je u 20 časova, a učesnici su:
Vojislav Bubiša Simić, muzičar,dirigent, kompozitor i pionir džez muzike u Srbiji
Mihajlo Kelbi i Ljiljana Petrović, prijatelji i saradnici Josipa Lorbeka
Vitomir Simurdić, muzički kritičar i publicista

Nakon Tribine, posetioci će uživati u koncertu ansambla Aleksandar Bahun Trio.

Josip Lorbek Pepi rođen je 14. septembra 1933. godine u Vršcu.
U svojoj karijeri uradio je preko hiljadu kompozicija i aranžmana. Od toga oko sto autorskih kompozicija za veliki Jazz orkestar, nekoliko stotina aranžmana za isti, desetak kompozicija za Jazz trio i kvintet, veliki broj kompozicija za radio drame, jedno vreme izuzetno popularne, pa revolucionarne pesme, horske pesme, pozorišnu muziku, dečji mjuzikl „Gusarske priče“, koji je imao tokom devedesetih godina prošlog veka preko pet stotina izvođenja, poemu „Slavuji plamenog venca“ u izvođenju Bisere Veletanlić, Dragana Tomovića i hora SNP, kao i nekoliko uspešnih popularnih pesama, od kojih mu je najpoznatija „Velike besede“, za koju je dobio Bronzanu kitaru u Sloveniji 1978. a 1979. prvu nagradu na Festivalu u Portoriku, gde je po prvi put imao i svog stranog menadžera. Za kompoziciju „Festivalska balada“, nešto ranije, dobija prvu nagradu na Festivalu u Helsinkiju.

Osim na prvom i trećem Jazz festivalu Josip Lorbek Pepi je učestvovao na preko 50 raznih Jazz festivala, širom Jugoslavije: Beograd, Novi Sad, Radenci, Valjevo… Pa Istočna Nemačka, Zapadna Nemačka, Mađarska, Rusija… Posle smrti prvog dirigenta Stevana Radosavljevića, Pepi postaje dirigent Plesnog orkestra RTV Novi Sad. Delio je to mesto sa izuzetnim muzičarem i trubačem iz Budimpešte Rudolfom Tomšićem, prijateljem, koji je na nekim od Pepijevih kompozicija: „Festivalska balada“ i „Kontem 73“, ostvario antologijska sola. Tokom osamdesetih godina komponuje i snima sa novosadskim Big Bendom takođe antologijske numere: In memoriam, Zoranova igra, Neoplanta Blues, Ujvideki Bop, Panonia Exspress… Kompozicije koje su obeležile jedno vreme i zvuk legendarnogPlesnog orkestra Radio Televizije Novi Sad.

1990. godine Pepi slavi u „Studiu M“ 40. godina umetničkog rada, gosti su mu bili: jazz pevačica Lina Konkvist iz Njujorka, Lazar Tošić, bubnjar beogradskog Big Benda, Miša Blam, legendarni kontrabasist iz Beograda i jazz pevačica Dragana Kecojević, Pepijeva učenica i prva u nizu mladih pevačica sa kojima je radio celu desetu deceniju dvadesetog veka (Julija Boroš, Jana Kubička…). Nekoliko godina kasnije, 1993, Pepi po sili zakona odlazi u penziju a ubrzo sa njim nestaje i Plesni orkestar RTV Novi Sad.
Umro je 24. jula 2010. godine.