Ovogodišnji 14. beogradski Beer Fest završen je u nedelju, a obeležilo ga je 40 koncerata svetskih, regionalnih i domaćih muzičara. Posetilo ga je 480.000 ljudi, kako su organizatori objavili, što ga svakako čini jednim od najposećenijih i najpopularnijih festivala jugoistočne Evrope.

Posetioci za pet dana, koliko je festival trajao, imali su priliku da probaju čak 100 vrsta piva. Kako se to već kaže, bilo je za svačiji ukus po nešto.

Prvo veče festivala u ranim večernim časovima otvorio je bend Counterfate. Nakon njih nastupio je Elektro Kvartet, dok je hor Viva Vox sasvim očekivano pružio dobru zabavu. Širom sveta popularni britanski sastav Rudimental,kom se očigledno dopada naša regija, pošto su sve češći gosti ovih prostora, bio je sledeći na grandioznoj bini Beer Festa koji je i ovaj put oduševio publiku svojim nastupom. Usledio je harizmatični zagrebački sastav Elemental, kao i riječka koncertna atrakcija, izuzetno popularni sastav Let 3. Ovo veče zatvorio je nastup James Brown Tribute benda.

Degeneza BBF

Četvrtak je počeo nastupom benda Evolucija, a nakon njih na bini su se smenjivala tri sjajna benda, nama dobro poznata sa televizijskog Bunt Rock Festivala, Irvasi, Empaty Soul Project i beogradski sastav Degenza koji je ujedno bio i pobednik ovog festivala. Da rock ‘n’ roll nije umro, iako je na aparatima, pokazala su nam ova tri vrlo originalna benda čiji ćete zvuk vrlo lako i brzo zavoleti. Čuveni Zvonko Bogdan je legenda vojvođanske tamburice, ali i ovogodišnji učesnik četrnaestog Beer Festa. Za neke možda iznenađenje, ali za mene ne jer je Zvonko Bogdan vrlo često ime ovogodišnjih festivala. Ili je tamburica postala ultra high popularna, ili  g-din Bogdan ima nekog novog, mlađeg menadžera. Nemam ništa protiv jer je Zvonko Bogdan decenijama muzička ikona Vojvodine.

Kolja BBF

Ovo veče je bilo žanrovski i najraznovrsnije, pa su zvuk tamburica zamenile gitare i svima prepoznatljivi duboki glas koji najčešće imitiramo izgovarajući “Vooooz”. Svi već znate da su to Bajaga i Instruktori. Prepun prostor Ušća pevao je sa Bajagom, ali i sa banjalučkom legendom Koljom i njegovim Grobovlasnicima koji su nastupili odmah nakon Bajage. Ovo je bio četvrti put da ih slušam uživo, i svaki sledeći je bio sve uzbudljiviji. Kolja i Grobovlasnici su definitvno bend koji će postati jedan od onih “zovi ih i festival će da uspe”. A onda su na binu izašle legende jugoslovenskog rokenrola, čini mi se sve popularnija (pomislili bi da to nije moguće, ali jeste), YU Grupa. Sat vremena čistog rocka bio je pun pogodak za publiku koja je uživala uz ovu četvorku. Za kraj četvrtka ostavljen je nastup još jednog sve popularnijeg benda, kruševačkog ZAA. Sjajan glas, odlična svirka i harizmatična Sanja je ono što definitivno ostaje u sećanju nakon svakog nastupa ovog benda. Tako je bilo i ovaj put.

YU grupa BBF

Petak je dan koji je važio za udarni jer je ove večeri nastupala Dubioza Kolektiv. Srpska publika ih dugo čeka, i evo, konačno ih je dočekala. Iako skoncentrisani većinom na Evropu, po neki koncert u regiji našao se na neverovatno dugačkoj listi gradova koju ovi momci posećuju ove godine. Uzbuđenje mnogih pokvarila je kiša koja je u poslepodnevnim časovima počela da pada, ali, ni kiša, ni grmljavina nije mogla da spreči uspešnost treće večeri ovogodišnjeg Beer Festa. Ovu kišnu noć započeli smo uz nastup zrenjaninskog sastava Garlic, Danilo Petrović tria a potom i još jednog sastava koji mnogo česće nastupa po Evropi i svetu nego u regionu, a to je Mostar Sevdah Reunion.

Mostar Sevdah BBF

Nakon njih, zbog jake kiše usledila je malo duža pauza, te je nastup Dubioze Kolektiv sa 21.30 pomeren na 22 časa. Do kraja njihovog nastupa kiša je nekoliko puta stajala i ponovo počinjala da pada, ali to nije bio dovoljan razlog da bi se publika razišla i propustila spektakl koji Dubioza Kolektiv uvek priredi. Onda su se sa druge bine čuli prvi zvuci pesama svima dobro poznatog kultnog benda devedesetih, Sunshine. Bilo je vrlo zanimljivo videti publiku koja se samo prelila sa jedne strane na drugu i uživala uz Baneta i ekipu. Nismo ostali uskraćeni ni za uživanje zvano “Musa dere jarca”, u prevodu direktno uključenje u košarkašku polufinalnu utakmicu između Srbije i Australije koja se pojavila na video bimu. Dobra atmosfera i odličan provod usledio je uz crnogorski sastav Who See, Orthodox Celts, Irie FM i Bijelo dugme tribute bend.

Sticajem životnih okolnosti, nisam prisustvovala svirkama u subotu i nedelju. U subotu su nastupali Itch, Blues Rezervat, Bilja Krstić & Bistrik Orchestra, S.A.R.S., Vatreni Poljubac, Vlatko Stefanovski, Dino Dvornik tribute band i Bane Lalić & MVP, dok su se poslednje veče na bini smenjivali VIS Perfect Game, Džon Vejn, S vremena na vreme, Masimo Savić, Sajsi MC, Psihomodo Pop i publici jedni od omiljenih Novosađana, Ritam Nereda. Kako sam čula, posebno dobre nastupe imali su Bilja Krstić & Bistrik Orchestra, Vlatko Stefanovski, Masimo Savić i Ritam Nereda. Ali nisam bila pa mi nemojte ni 100% verovati 🙂

Ovu godinu posebno je obeležio i olimpijski duh i dao dodatnu vrednost festivalu. Stotine hiljada posetilaca je gromoglasno navijalo i slavilo medalje koje su osvojili naši olimpijci na 28. Letnjim olimpijskim igrama.

Ove godine je po četvrti put organizovan besplatan prevoz u Beogradu kojim je bezbedno prevezeno više od 30 hiljada posetilaca. Akcija je realizovana u okviru društveno odgovorne kampanje “Društvo, ko vozi kući?”, a koju je organizovala kompanija Heineken Srbija, Agencija za bezbednost saobraćaja i Belgrade Beer Fest.

Prvi put ova akcija je organizovana i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, tako da je besplatno i sigurno na Beer Fest prevezeno nekoliko hiljada posetilaca i iz ovih gradova. Obe akcije su dale odlične rezultate, jer za vreme održavanja festivala nije bilo nikakvih incidenata u saobraćaju. Ovome je svakako doprinela profesionalna podrška i saradnja pripadnika MUP-a Republike Srbije.

Rezultati društveno odgovorne kampanje “Biram da recikliram”, koja je sprovedena osmi put, nedvosmisleno su pokazali da među posetiocima festivala raste svest o značaju reciklaže, kao i o zaštiti životne sredine. Tako je u okviru ove akcije koja je započela na APA Beer Gardenu, a nastavljena na Beer Festu prikupljeno oko 400 kilograma limenki za reciklažu, a preostale količine materijala će biti sortirane.

Bilo je ovo još jedno uspešno održano izdanje Belgrade Beer Festa. S obzirom da je sledeći jubilarni 15. sa nestrpljenjem ga očekujem jer kontinuirani kvalitet koji ovaj festival ima, svakako je dobra preporuka a zagarantovan provod nas, znajući sjajni tim Beer Festa , sigurno očekuje i dogodine.

Tekst: Andrea Magazin

Foto: Marina Pešić