Prva po redu Dunavska fešta biće održana u petak, 13. septembra od 20 časova na glavnom platou Štranda, gde ćete imati priliku da vidite kako izgleda jedna prava mediteranska „piazza“ (trg), uz nastupe tango grupe “Todo tango”, kao i sastava “Drum’n’Zez” i klape “Panon”, dok će izložba 10 podunavskih gradova biti postavljena na keju.
Glavni cilj prvog izdanja Dunavske fešte jeste upoznavanje Novosađana sa tokom Dunava i njegovim potencijalima, kao i profilisanje teze da je Novi Sad najseverniji mediteranski grad.
Novi Sad je u sredini toka Dunava i sa feštom će okupiti i Istok i Zapad, dok će predstavljanjem podunavskih gradova izaći iz lokalnih okvira i dobrim brendingom dati pečat kvalitetnog imidža. Kako joj sam naziv kaže – “fešta“, slavi interkulturalnost i mogućnost razvoja kulturne politike grada kroz kreativne industrije i time čini deo mozaika “Novi Sad evropska prestonica kulture 2020“.
Slogan Dunavske fešte – “Dunav je naše more” nije slučajno izabran. U rečima pesama mnogih umetnika koji upravo na ovaj način predstavljaju Dunav ima dosta istine. Ova manifestacija predstaviće Novi Sad kao najseverniji mediteranski grad koji ima svoje more – Dunav. Posebna atmosfera kojom ovaj grad odiše, o čemu su posvedočili mnogobrojni turisti, se poredi upravo sa atmosferom jednog morskog grada. Tom specifičnom ambijentu, umnogome je doprinela najveća i najstarija peščana plaža u ovom delu Evrope – Štrand, galebovi, školjke, brodići, marina, sportovi na pesku kao što su nožni tenis, odbojka, famozni picigen i sve ono što čini jedan primorski grad primamljivim… “Morska“ atmosfera preneta je i u sam centar grada, a jedan od primera je i ulica Laze Telečkog koja takođe ostavlja utisak živahnog mediteranskog grada, dok Petrovaradinsku tvrđavu možemo nazvati Gibraltarom na Dunavu.
Iako prva po redu, Dunavska fešta 2013, pružiće posetiocima šarolik program koji obuhvata umetnost, edukaciju, promociju, zabavu, kao i nagradni deo programa, a njeno održavanje zakazano je za 13. septembar.
Tog 13. septembra, kej će predstavljati prvo pešačko krstarenje Dunavom, a kroz izložbu koja obuhvata panoe deset gradova koji se nalaze na Dunavu, posetioci će naučiti sve ono što nisu znali o gradovima kao što su Ulm, Beč, Bratislava, Budimpešta, Vukovar, Novi Sad, Beograd, Vidin, Izmail i Galati. Kako tok Dunava ima oko 2850 kilometara, panoi navedenih gradova biće proporcionalno poređani u sklopu 2850 metara novosadskog keja.
Pano Novog Sada, kao središnjeg grada dunavskog toka, nalaziće se na glavnom ulazu Štranda, a na glavnom platou Štranda imaćemo priliku da vidimo kako izgleda jedna prava morska piazza (trg), uređena po uzoru na mediteranske gradove, koji svojom atmosferom oduzimaju dah. Uz promociju Novog Sada kao jedinog “morskog” grada u ovom delu Evrope, na glavnom platou biće postavljena i maketa sata “Gibraltara na Dunavu” – Petrovaradinske tvrđave, koja simboliše svetionik koji okuplja sve podunavske gradove.
Ono što će takođe krasiti Dunavsku feštu 2013 biće i tango pod zvezdama uz plesnu grupu “Todo Tango”, kao i nastupi klape “Panon” i grupe “Drum’n’Zez”, koji su tvorci dunavske himne “Dunav je moje more”.
Program počinje u 20 časova, a ulaz je besplatan.