Preko sedamdeset predstavnika celokupne domaće festivalske scene prisustvovalo je Exit pro radionici za festivalske menadžere koja se, u petak i subotu, održala u Novom Sadu tokom trajanja Exit festivala. U organizaciji Exita i Dunavske festivalske mreže, neka od najznačajnijih svetskih imena festivalskog menadžementa, tokom dvodnevnih sesija, izazvala su ogromno interesovanje učesnike i prenela svoja iskustva na profesionalce iz regiona, koji će moći da ih primene i tako unaprede menadžment festivala na našim prostorima.
Tokom dvodnevnih sesija Exit pro radionice za festivalske menadžere, profesionalci iz jugoistočne Evrope su imali jedinstvenu priliku da čuju iskustva nekih od najznačajnijih svetskim imena iz oblasti festivalskog menadžmenta.
Kroz splet panela i prezentacija diskutovano je o najvažnijim segmentima festivalskog menadžmenta, među kojima su aktuelne dileme u vezi sa kreiranjem programa festivala, fundraising-a i modela finansiranja, kao i pitanja bezbednosti, društvene odgovornosti i zaštite životne sredine. Značaj i trend umrežavanja festivala u Evropi, takođe je bila jedna od tema, o kojoj je, između ostalih, govorila i generalna sekretarka Evropske festivalske mreže, Kathrin Deventer. Učesnici su imali priliku da čuju i iskustva panelista u vezi sa značajnim pitanjima kao što su razvoj publike, strategija komunikacije i trenutno aktuelnom temom intelektualne svojine i autorskih prava.
Predstavljanje iskustava sa čuvenog Glastonbury festivala – jednog od najpopularnijih svetskih muzičkih festivala, kao i sa Szigeta, koji je među najvećim regionalnim muzičkim dešavanjima, izazvali su najveće interesovanje festivalskih menadžera iz regiona koji su prisustvovali radionici.
Među najposećenijima našao se i panel o modelima finansiranja i održivosti festivala, koji je potvrdio interesovanje domaće branše za alternativne načine finansiranja, koji bi nadoknadila nedostatak javnih sredstava i nepostojanje odgovarajućeg pravnog okvira za finansiranje kulture. Regionalni paneli protekli su u znaku upoznavanja i razmene iskustava i znanja profesionalaca sa naših prostora i razgovoru o specifičnostima regionalne scene. Pored prilike da čuju odlične panele, koji su pokrenuli diskusiju sa publikom, učesnici su imali mogućnost i da se međusobno upoznaju i ostvare potencijalnu saradnju, što je takođe bio jedan od ciljeva radionice.
U završnim napomenama, Miloš Ignjatović, direkotor Cinema City internacionalnog filmskog festivala i Ivan Milivojev, programski direktor Exita, istakli su potrebu za stvaranjem platforme za razmenu znanja u oblasti menadžmenta događaja i edukovanjem nove generacije festivalskih menadžera. Proširivanje znanja profesionalaca u regionu u oblasti upravljanja događajima direktno će unaprediti festivale koje oni organizuju širom Srbije, a Exit Pro na ovaj način daje doprinos razvoju festivalskog menadženta kod nas. Kao što je zaključeno na samoj radionici ovakvim razvojem kreativnih industrija doprinosi se i lokalnoj ekonomiji, u kojoj kreativne industrije mogu imati značajno učešće.
DUNAVSKA FESTIVALSKA MREŽA: JAČANJE KREATIVNIH INDUSTRIJA
Dunavska festivalska mreža i Exit prepoznali su značaj znanja i profesionalizacije u oblasti festivalskog menadžmenta, kao i neophodnost edukacije menadžera u oblasti kreativnih industrija u našem regionu. Putem ovakvih aktivnosti, DFN ima za cilj da ojača kreativnu industriju organizovanjem prenosa znanja od iskusnih profesionalaca i podsticanjem kontinuiraniog profesionalnog razvoja u okviru festivalske industrije. Uspostavljanjem standarda profesionalnog menadžmenta u ovoj oblasti i predstavljanjem dobrih praksi, kako stranih, tako i domaćih, doprinosi se razvoju kreativnih industrija u našem regionu, kao i neophodnom pokretanju kreativne ekonomije podunavskog regiona. Dunavsku festivalsku mrežu su 2013. godine osnovala 3 festivala koja su prepoznata na regionalnom i međunarodnom nivou – muzički festival Exit, internacionalni filmski festival Cinema City, kao i festival kreativnosti Mikser. Osnovni cilj mreže je da se otvori proces jačanja kapaciteta mladih profesionalaca u festivalskoj industriji jugoistočne Evrope kroz organizovanje edukativnih sesija, prostora za umrežavanje i dodatnih događaja tokom cele godine.