Trinaesto Leto na Trgu galerija u Novom Sadu počinje 27. juna i trajaće do 29. avgusta. Svakog četvrtka od 21h biće realizovan program koji je besplatan za sve posetioce. Tri galerijske ustanove: Galerija Matice srpske, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija likovne umetnosti poklon-zbirke Rajka Mamuzića potrudile su se i ove godine da zajedno naprave zanimljiv i edukativan program.
Ponete olimpijskim duhom, institucije na Trgu galerija će u periodu od juna do avgusta biti u znaku (fis)kulture, spajajući umetnost i sport. Još od antičkih vremena, olimpijski sportisti imali su posebno mesto u likovnim umetnostima, inspirišući Fidiju, Mirona i Polikleta za najpoznatija skulptorska dela.
Program
Četrvtak, 27. jun u 21.00 sat
Svečano otvaranje manifestacije Koncert „Muzejskog olimpijskog tima“.
Na otvaranju ovogodišnje manifestacije publika će imati prilike da uživa u hitovima izvedenim na otvaranjima olimpijskih igara, koje će, pored svog redovnog repertoara, izvesti članovi akustičnog ansambla „Klo-Klo“ koji ove godine zajedno sa organizatorima manifestacije čine muzejsko-muzički olimpijski tim. Na čelu je, kao i uvek, vokal Vanja Manić Matić, dok ostatak tima čine: Lazar Novkov, harmonika, Ervin Malina, kontrabas, Predrag Đurić, gitara, Milan Jančurić, klarinet i saksofon i Ištvan Čik, perkusije.
Četrvtak, 4. jul u 21.00 sat
Predavanje O čemu govorimo kada govorimo o sportu Prof. dr Vladimir Gvozden, istoričar književnosti Reč sport označava razonodu i odmor, ali je vremenom počela sve više da podrazumeva
takmičenje u fizičkim aktivnostima. No, onda su poslednjih decenija oko tih takmičenja nastali osobeni oblici kulture i ekonomije, pa su se granice imenice sport danas proširile više nego ikad. Ovo predavanje, čiji je naslov inspirisan Murakamijevom knjigom „O čemu govorimo kada govorimo o trčanju“, pokušaće da osvetli kakvo je mesto sporta u kulturi i umetnosti, naročito književnosti, s ciljem da oblikuje i osvesti naše predstave o bitnim fenomenima današnjice kao što su kultura tela, kompeticija, rekreacija, fitnes.
Četrvtak, 11. jul u 21.00 sat
Predavanje U borbi za Devisov pehar: tenis i vizuelna kultura međuratne epohe Prof. dr Simona Čupić, istoričarka umetnosti Kroz predavanje o tenisu, kao jednom od najstarijih i najatraktivnijih sportova i vizuelnoj kulturi međuratne epohe, publika će imati priliku da se sa prof. dr Simonom Čupić podseti dolaska Anrija Košea – u to vreme najboljeg tenisera sveta – u Beograd 1929. godine, dok se iščekuje odlazak Novaka Đokovića u Pariz. Biće reči i o borbi za „Devisov pehar“ reprezentacije Kraljevine Jugoslavije, o tome koji je slikar bio najbolji teniser, kao i gde je mesto sporta u umetnosti međuratne epohe.
Četrvtak, 18. jul u 21.00 sat
Koncert grupe „Sana Garić“ Sana Garić piše poeziju i bavi se rok muzikom. Zajedno sa svojim bendom osvaja region i pozicionira se na evropskoj sceni. Nakon Femix fest-a, Nišville Jazz festivala, Exit-a, holandskog Eurosonic Noordeslag-a, zagrebačkog INmusic i drugih festivala, stiže i na Leto na Trgu galerija. Kao solo izvođač autorske i ambijentalne elektronske muzike Sana Garić sarađuje sa mnogim bendovima i autorima, među kojima su i neki od pionira elektronske YU scene („Svemirci“, „Lira Vega“, „Beograd“ itd). Autorske kompozicije obojene svežim elektro zvukom, dominiraju na prvom albumu „Svet za nas“, kao i na drugom „Naočare za srce“, čiju realizaciju su upotpunili novi članovi benda: Milorad Ristić – Miki, bas (donedavno „Darkwood Dub“), Feđa Tom Franklin, bubanj („Fish in Oil“) i Dušan Ristić, gitara („Veliki prezir“). Muzika i emotivan glas Sane Garić koji daju posebnu čar njenim koncertima, osvežiće ovo olimpijsko leto na Trgu galerija.
Četrvtak, 25. jul u 21.00 sat
Kviz Olimpijski leksikon Branimir Arsić, Srpska kviz asocijacija Ekipni kviz o istorijatu letnjih olimpijskih igara u kojem će takmičari i publika moći da provere svoje znanje ne samo o sportistima koji su ih obeležili već i da se podsete i „propratnih“ i istorijskih ličnosti iz drugih sfera javnog života koje su na neki način doprinele popularizaciji ovog sportskog fenomena. Ekipe od 4 člana koje žele da se takmiče, potrebno je da se prijave putem telefona 021/4899000 ili mejl adrese info@galerijamaticesrpske.rs do 22. jula 2024. godine.
Četvrtak, 1. avgust u 21.00 sat
Predavanje Olimpijske igre u Tokiju kao kruna sportske karijere Ružica Karajović Ibročić Uspešna veslačica, trener, iskusni internacionalni veslački sudija, profesor svetske književnosti i lektor, Ružica Karajović Ibročić jedna je od 20 sudija u ovom sportu odabranih za učešće na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine. Svestrana Novosađanka, veslačku karijeru započela je 1988, a već 1991. godine osvojila je srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu u Španiji u disciplini dubl skul. Tri decenije kasnije ostvarila se i kao priznati sudija u veslanju. Na ovogodišnjem Letu na Trgu galerija Ružica Karajović Ibročić će govoriti o stečenim iskustvima i zanimljivim doživljajima kao jedna od malobrojnih žena među angažovanim sudijama na Olimpijskim igrama. Njen sportski duh odigrao je važnu ulogu i u primeni posebnih mera protiv COVID-19.
Četrvtak, 8. avgust u 21.00 sat
Predstava Mesto dobre radnice Autorke: Milena Minja Bogavac, Frosina Dimovska, Ista Stepanov, Dunja Crnjanski Predstava „Mesto dobre radnice“ podsetiće nas kako su se prevazilazile granice u
godini, godini u kojoj je svet stao i kad prvi put u modernoj istoriji nisu održane olimpijske igre. Predstava na duhovit način uvodi gledaoca na sastanak grupe za samopomoć i podršku četiri žene, koje povezuje radno iskustvo u umetnosti i kulturi, koristeći elemente kabarea, predavanja i tribine. Baveći se problematikom onlajn nastave i novih modela rada, društvenom stvarnošću i obrazovanjem, umetnice problematizuju ulogu prosvete i domet njenog uticaja na mlade u našem društvu, kao i izglede za osavremenjavanjem školstva, ali i mentalno zdravlje ljudi. Dramaturgija: Minja Bogavac, muzika: Dunja Crnjanski, 2020.
Četvrtak, 15. avgust u 21.00 sat
Predavanje Olimpijada i film – paralelni razvoj i dodirne tačke Ljiljana Kostić i Marko Ušćebrka, istoričari Kustosi-istoričari iz Muzeja Vojvodine, Ljiljana Kostić i Marko Ušćebrka i kustos Galerije Poklon zbirke Rajka Mamuzića Branko Janković baviće se pojedinim događajima i ličnostima iz našeg sporta vezanim za olimpijske igre, a pošto je tema olimpijada i film daće jedno viđenje paralelnog razvoja ova dva fenomena koji se kroz istoriju često prepliću, dopunjuju jedan drugog i proširuju na razne načine. Tokom predavanja biće prikazano nekoliko kratkometražnih i dokumentarnih filmova na ovu temu.
Četvrtak 22. avgust u 21.00 sat
Filmsko veče Odrastanje – olimpijska disciplina Veče posvećeno deci i mladima kroz projekciju filma Trkač iz 1984. godine, iranskog reditelja Amira Naderija. Film prati odrastanje dečaka Amira u jednoj iranskoj luci. Sve poslove koje radi da bi opstao i svaka igra sa vršnjacima podseća na neku sportsku disciplinu kojoj svi oni pristupaju sa velikom posvećenošću i požrtvovanjem i sa dubokim osećajem za pravičnost. U toku celog filma Amir sa čežnjom posmatra brodove, vozove, avione… Oni su sinonim za putovanje i u dečaku bude i održavaju nadu u neki bolji život za koji je on rešen da se bori.
Četvrtak 29. avgust u 21.00 sat
Koncert grupe „Deep Steady“ Finalno veče Leta na Trgu galerija 2024. upriličiće nastup grupe „Deep Steady“ iz Novog Sada. Publika će imati priliku da uživa u ska-jazz melodijama ovog instrumentalnog sastava koji postoji od 2015. godine i iza sebe ima dva studijska albuma i više zapaženih nastupa u zemlji i regionu. Pošto će Olimpijske igre 2024. do tada biti završene, ovaj koncert će biti idealna prilika da proslavimo medalje naših sportista.