Ana Sofrenović, jedna od najpoznatijih domaćih glumica i vokalna solistkinja, održaće poseban umetnički program pod nazivom The Landscape of Voice u okviru prvog izdanja Nova Festivala, festivala nove i avangardne muzike koji se održava u Pančevu i Beogradu od 8. do 10. oktobra, u organizaciji udruženja “KomunikArt”, uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Italijanskog instituta za kulturu iz Beograda i Ambasade Republike Slovenije, a uz podršku „Vajfert piva” kompanije HEINEKEN Srbija.

Umetničko veče Ane Sofrenović na repertoaru je 10. oktobra u 20 časova na Sceni Kulturnog centra Pančeva, a zamišljeno je kao scensko istraživanje granica između akustičnog prostora i onog modifikovanog tehnologijom, gde se ova svestrana umetnica prvi put predstavlja u solo muzičkom izdanju. Sofrenovićeva nas vodi na putovanje kroz zvukove, atmosfere i prostore glasa improvizacijom na sopstvene, kao i poznate džez teme iz dvadesetih godina prošlog veka.

Ulaz na koncert je besplatan.

Ana Sofrenović, jedna od najpoznatijih domaćih glumica u poslednje dve decenije, paralelno s glumačkom, dugi niz godina uspešno je razvijala i karijeru vokalne solistkinje, u različitim postavama i stilovima. Aktivna na sceni još kao trogodišnjakinja, odrasla u porodici koja je podsticala njena umetnička interesovanja, već u svojim dvadesetim stiče značajan renome, kako kroz filmove koje je tada snimala (Kaži zašto me ostavi), tako i kroz nastupe u mjuziklima (Kabare). Svoj bujni pevački talenat najduže je brusila u džez kontekstu, nastupajući sa saksofonistom Jovanom Maljokovićem, ali i kroz niz drugih projekata.

Jedan od ključnih momenata za Aninu buduću vokalnu karijeru dogodio se 2005. godine, kada je pohađala radionicu čuvene avangardne pevačice Meredit Mank. Tom prilikom, prijavljuje se i za njen master-klas naredne godine, te biva izabrana sa još 18 ljudi iz čitavog sveta da nastupi u Karnegi holu, izvodeći repertoar Mankove. Tri godine kasnije dobija stipendiju fondacije ArtsLink, što joj još jednom omogućuje da učestvuje u interpretaciji dela Meredit Mank, u tada aktuelnom projektu Songs of Ascension.

Posvećuje se i pedagoškom radu, te drži niz vokalnih radionica u Srbiji, i nastupa na festivalima avangardne muzike, kao što su novosadski Interzone i beogradski Ring Ring. Učestvuje na Beogradskom džez festivalu 2012. godine u svojstvu gošće benda Jovana Maljokovića, a godinu dana kasnije i s vlastitim programom u nekoliko različitih postava, izazivajući ekstatične recenzije renomiranih kritičara iz Jazz Timesa i drugih relevatnih inostranih magazina.

Ana Sofrenović usvaja holistički pristup glasu, koji podrazumeva da za izvođenje nisu bitne samo glasne žice već i psiha, emocija, kao i energija čitavog tela. Tradicionalne forme pevanja kombinuje sa eksperimentalnim vokalnim tehnikama, u dobroj meri se oslanjajući i na svoje glumačko-performersko iskustvo u interpretaciji. Njen cilj jeste oslobađanje od manirizma, a ideja vodilja da se glas može koristiti u svom punom potencijalu, mimo konvencija i stega koje nameće notni sistem.

Od cvrkuta ptica, vetrova, imitiranja dečjeg glasa do raznih onomatopeja, od najdubljih do najviših registara ljudskog glasa, Ana se poigrava i svojim glasom i našim očekivanjima. Koristeći svoj dramaturški talenat, ona se ne bavi pukom demonstracijom apstraktnih vokalnih tehnika, već se u interpretaciji i emotivno angažuje, ciljajući i na racionalnu i na osećajnu percepciju kod slušalaca. Bilo da nas iznenađuje neobičnim viđenjima klasika džeza i pop muzike, novim kompozicijama ili slobodnim improvizacijama, Sofrenovićeva nam širi vidike i otkriva nove muzičke potencijale, krećući se putem koji su pre nje utabale legendarne pevačice poput Meredit Mank, Ive Bitove, i drugi smeli istraživači ljudskog glasa.

Nova Festival, festival nove i avangardne umetnosti je trodnevna manifestacija koja se održava od 8. do 10. oktobra u organizaciji udruženja za promociju kulture i umetnosti “KomunikArt” i partnerskih ustanova, uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Italijanskog instituta za kulturu iz Beograda i Ambasade Republike Slovenije, a uz podršku „Vajfert piva” kompanije HEINEKEN Srbija.

Festival će se ove godine održavati u dva grada, u Pančevu i Beogradu, i u više kulturnih prostora: Dvorani Kulturnog centra Pančeva, dvorani „Apolo“ Doma omladine Pančevo, novootvorenoj Galeriji Milorada Bate Mihailovića, kao i u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.

Program festivala sastoji se iz dve celine: pratećeg programa koju čine izložba stripova, koncert i tribina i centralnog muzičkog programa u okviru kojeg će nastupiti četiri sastava iz Srbije, Slovenije, Mađarske i Sjedinjenih Američkih Država, koji na najbolji način reperezentuju aktuelnu domaću, regionalnu, evropsku i svetsku avangardnu muzičku scenu.

Na domaćoj muzičkoj sceni pretežno su zastupljeni sadržaji iz domena džeza, klasične i popularne muzike u njihovim odavno usvojenim, kanonizovanim oblicima. Ideja muzičkog programa “Nova” Festivala je upravo predstavljanje savremenih izvođačkih praksi, orijentisanih ka eksperimentalnom pristupu i ukrštanju različitih žanrova umetničke i popularne muzike, i kreiranju nove ponude muzičkih sadržaja. Na dugoročnom planu, „Nova” Festival teži da podstakne mlade umetnike da se bave avangardnom umetnošću, kao i da promoviše saradnju muzičara i umetnika različitih žanrovskih okvira. Jedan od ciljeva organizatora je i motivisanje publike da redovno posećuje ovakve koncerte i manifestacije.

Projekat su osim pokrovitelja podržale i mnoge ustanove iz Pančeva i Beograda: Kulturni centar Pančeva, Dom omladine Pančevo, Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, Turistička organizacija Pančeva, Regionalni volonterski centar, Muzička škola “Jovan Bandur” iz Pančeva, udruženje “Super Nova”.

Medijski pokrovitelji manifestacije su Remix Press, Agencija “BETA”, Info biro, Seecult, Urban Bug, Jazzin, Nocturne magazin, 013info, RTV Pančevo, Pančevac, RTS dopisništvo Pančevo, RT Vojvodine dopisništvo Pančevo, Dan u Beogradu, Izlazak.com, Mreža Kreativnih Ljudi, Looker Weekly, Event Plus, Ata Stars, Belgradian, Exyu vesti, Prozaonline.

Foto: Ivana Čutura