U svom devetom izdanju, festival dokumentarnog filma Beldocs (od 12. do 18. maja) donosi pregršt domaćih filmova u nekoliko kategorija, koji dokazuju da ovdašnja produkcija napreduje iz godine u godinu.
Selektor filma, Darko Lungulov, obrazlažući ovogodišnju konkurenciju kaže: „Dokumentarni filmovi u ovogodišnjem domaćem takmičarskom programu nastali su kao plod ljubavi, muke, snalaženja, i velike upornosti autora. Neki autori nam se vraćaju sa novim filmovima posle veoma zapaženih prethodnih filmova koji su se sa Beldoksa otisnuli na festivale kao što su Berlinale, CPH:DOX, Hot Docs, Visions du Reel, Cinequest i Roterdam. Drugi su mladi autori za koje verujem da im taj put tek predstoji. Zajedničko im je što se trude da daju glas onima koje nigde ne možemo da čujemo: drugačijima, neuklopljenima, žrtvama, marginalcima raznih vrsta, prostitutkama, izbeglicama, beskućnicima, zabranjenim avangardnim umetnicima, ćutljivim vozačima na zidu smrti. Pričaju neke lokalne priče, ali na veoma poseban način tako da one dobijaju univerzalno značenje. Stoga verujem da će im ponovo Beldoks biti početna stanica dugog putovanja.“
Tako deveti Beldocs otvara domaće ostvarenje, film Mladena Mitrovića „U potrazi za snom“, koji je podržao i UNESCO i kojim se reditelj vraća filmu nakon više od 20 godina. Okupljanje je upravo i tematika njegovog novog ostvarenja. U njemu se radnja odigrava mnogo godina nakon rata u Bosni i Hercegovini, zbog čega je i sam reditelj prestao da stvara. Jedan udar cunamija, jedna tek završena pesma i poziv za proslavu godišnjice mature u rodnom gradu pokrenuće čitav tok događaja koji će reditelja nakon višegodišnje samoizolacije vratiti filmu. U želji da kreneispočetka, on odlučuje da pronađe nekadašnje desetogodišnje glumce iz svog prvog filma, koje je vihor rata odneo iz rodnog grada.
Takmičarski program filmova ocenjivaće žiri u sastavu: Nebojša Bradić, urednik kulturno-umetničkog programa RTS, Zoran Popović, reditelj i montažer, Lazar Stojanović, reditelj i Hanka Kastelicova, izvršni producent dokumentarnog programa evropskog HBO. Pored Gran Prija Beldocs, ove godine prvi put su ustanovljene i strukovne nagrade za montažu i kameru u domaćem dokumentarnom filmu, čiji je pokrovitelj Filmski centar Srbije.
Za nagrade će se, sem filma „U potrazi za snom“, takmičiti i „Četiri pasoša“ Mihajla Jevtića – animirano dokumentarni film o emigraciji , identitetu i skorijoj jugoslovenskoj istoriji ispričan kroz ličnu perspektivu reditelja; „Djeca“ Denisa Bojića, svedočanstvo o krvavosti rata, stradanju i rodoljubivosti jednog naroda, neispričana priča o jednom od najsnažnijih antiratnih poruka s područja moderne Evrope; „Druga linija“ Nenada Miloševića, dugogodišnje istraživanje neoavangardne kulturne i umetničke scene s kraja ’60-ih i i tokom ’70-ih godina u Novom Sadu, koja je do danas ostala marginalizovana; „Dubina dva“ Ognjena Glavonića, kombinacija svedočanstava i snimaka mesta na kojima su se zločini desili pre 17 godina, rađen kao dokumntarac sa elementima trilera o masovnoj grobnici u predgrađu Beograda, koji je postigao ogroman uspeh na filmskom festivalu u Berlinu ove godine; „Hotel Dvojka“ Marka Mamuzića o beskućnicima koji žive u tramvaju na liniji broj 2 u Beogradu; „Jadranka“ Branka Lazića o nedavno preminuloj pevačici Jadranki Stojaković, nekada velikoj Ex-Yu pevačkoj zvezdi, slikarki, voljenoj pesnikinji nesrećno zaljubljenih…; „Controindicazione“ Tamare von Steiner o ljudima u zatvorskoj bolnici za mentalno obolele osobe u mestu Barcelona Poco di Goto u Italiji u kojoj borave društveno opasne osobe koje su u stanju neuračunljivosti počinile krivično delo, što je poslednja ustanova tog tipa u Evropi; „Maske“ Brankice Drašković, o umetničkim licima Slobodana Tišme – pesnika, konceptualiste, rok muzičara, performera i pisca; „Najvažniji dečko na svetu“ Tee Lukač, o jednom od najvatrenijih fanova Džastina Bibera na Balkanu; „Voli vas vaša Sexymaja“ Ivan Mandića o otkrivanju identiteta autorke bloga čiji je nadimak bio „Sexymaja“, koja se svojevremeno predstavljala kao devojka iz Beograda koja se tek upustila u vode prostitucije; i „Zid smrti i tako to“ Mladena Kovačevića o nekada velikoj atrakciji na vašarima širom bivše Jugoslavije, princezi na zidu smrti, koja je danas zarobljena između melanholičnih sećanja i klaustrofobične egzistencije na poslednjem zidu smrti.
Tu su i četiri filma koja se ne takmiče za nagrade i prikazuju se van konkurencije, a zaslužuju jednaku pažnju: „Abdul i Hamza“ Marka Grbe Singha o dvojici imigranata iz Slovenije, skrivenih u napuštenim kućama u planinama blizu srpsko-rumunske granice o kojima autor snima film nakon njihovog odlaska; „Kap“ Dušana Vojvodića, priča o pokušaju više hiljada Zaječaraca da spreče lokalnog tajkuna da uništi arteske česme koje su najveće prirodno bogatstvo njihovog grada; „Nedodirljivi“ Marije Ristić i Nemanje Babića, dve priče fokusirane na velika zlodela pod pokroviteljstvom države – ratni zločini u četiri kosovska sela i kasnije operacije zataškivanja tih zločina; i „Tapavica“ Milana Todorovića i Ognjena Rakočevića o Momčilu Tapavici, prvom Srbinu koji je učestvovao na Olimpijskim igrama, u 19. veku.
U programu Biografski dokumantarci biće prikazan i film „Crnjanski“ Danila Bećkovića o Milošu Crnjanskom, jednoj od najtragičnijih ličnosti u novijoj srpskoj istoriji.
Ovim izborom, festival Beldocs dokazuje u kojoj meri se produkcija domaćih dugometražnih domaćih filmova približila svetskim standardima, kako po izboru tema tako i po produkciji.
Neki od navedenih filmova biće prikazani i u okviru festivalske turneje u dvadesetak gradova i naseljenih mesta u Srbiji, pod nazivom Beldocs Eho, koja počinje 19. maja u Niškom kulturnom centru i 21. u Kulturnom centru Novog Sada.