Rame uz rame sa starim majstorima poput Šlendorfa i Edgara Rajca, na ovogodišnjem GoetheFEST izdanju u Novom Sadu od 15. do 22. oktobra naći će se i nekoliko sjajnih ostvarenja mladih nemačkih autora.

Na festivalu će biti predstavljeni aktuelni i vodeći igrani filmovi koji su se na festivalima u Nemačkoj prikazivali tokom 2013. i 2014. godine.

U skladu s ovim, moto GoetheFEST-a 2014. glasi “Generacije”.

GoetheFest 2014. ovaj put predstavlja i sjajnu izložbu “Filmski svetovi”, koja je svojevrstan pogled iza kulisa nemačkih filmskih (ko)produkcija. Nova generacija scenografa otkriva tajne ove umetničke discipline, obrazlaže kako kreativni procesi opstaju u strogo radnoj hijerarhiji filmske produkcije, tematizuje izazove prakse i iobjašnjava kako se istovremeno barata umetničkim, logističkim i finansijskim sredstavfima u ovoj profestiji. To je grupna izložba tri renomirana nemačka scenografa: Kristine Šafer, Daniela Šora i Valeske Laifeld.

Posebnu draž ove godine revija u Novom Sadu dobila je činjenicom da je sala Kulturnog centra Novog Sada, po osnovu tehničkih performansi i dugogodišnjeg uspešnog širenja filmske kulture, upravo uvrštena u brend najboljih evropskih bioskopa EUROPA-CINEMAS, i to je prvi veliki program koji se nudi prijateljima filma u okviru ovog prestižnog kinematografskog brenda.

Ulaznice su stoga više nego simbolične: 200 dinara, a za organizovane posete 100 dinara.

Kompletan program možete pogledati OVDE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sreda, 22.10.

17.00

Oluja

Sturm, Nemačka, Holandija, Danska, 2009, 110 min, u boji

Režija: Hans-Christian Schmid     Scenario: Bernd Lange, Hans-Christian Schmid

Uloge: Kerry Fox , Anamaria Marinca, Stephen Dillane, Rolf Lassgård, Alexander Fehling, Tarik Filipović, Krešimir Mikić, Jadranka Đokić, Dražen Kühn

 

Nagrade: Nemačka filmska nagrada 2010. za najbolji film

 

Hana Majnard kao tužilac Međunarodnog suda za ratne zločine u Den Hagu vodi proces protiv ratnog zločinca Gorana Đurića. Nakon što se glavni svedok upetljao u kontradikcije i ubrzo sebi oduzeo život, Hana odlazi u Sarajevo. Tamo se sreće sa sestrom svedoka uz čiju pomoć hrabra pravnica pokušava da ipak osudi Đurića.

 

„I pored sve obazrivosti, vatreno-uzbudljiv triler Hansa-Kristijana Šmita se skoro novinarskom distancom konfrontira sa nedostatkom transparentnosti tokom procesuiranja ratnih zločinaca u Den Hagu. Aktuelna dnevno-politička tema visokog naboja, dramatično zaoštrena svim žanrovskim sredstvima trilera. Čestiti borci za pravdu koji su oslonjeni samo na sebe, u svetu nepravde, koji svoje oružje moraju da polože pred nadmoćnijim protivnikom bez lica i savesti i koji moraju da se zadovolje trenutnom pobedom, pri čemu priznaju da je rat izgubljen. . . . Šmit se kloni svake melodramatike, otkriva, međutim, način funkcionisanja savremenog pravosuđa: Da bi se postigao rezultat, koliko god on bio beznačajan, prihvatljiva je i kolateralna šteta.“ (kino.de)

 

19.00

Vreme Kanibala

Zeit der Kannibalen, Nemačka, 2013, 93 min.

Režija: Johannes Naber; Scenario:  Stefan Weigl

Uloge: Devid StriesowSebastian BlombergKatharina Schüttler

 

Frank Elers, Kai Niderlender, Helinger i Bjanka Merc su poslovni konsultanti. Oni putuju po svetu i staraju se o otpuštanjima i veći profit kompanija – prljavi proizvodni pogoni i tragedije pojedinačnih porodica, međutim, nisu deo interesovanja ovih alfa životinja. Osim toga, oni su previše zaokupljeni međusobnim borbama oko napredovanja u karijeri. Njihov jedini cilj je da budu partneri kompanije. Kada Helinger biva unapređen, za Franka i Kaia je to smak sveta, pošto sada sebe vide na marginama poslovnog sveta i ubeđeni su da će pre dobiti otkaz, nego što će ikada uspeti na lestvici. Međutim, iznenada Helinger će izvršiti samoubistvo – a firma će biti pred prodajom…

 

 

21.00

Hanino putovanje

Hannas Reise, Nemačka/Izrael, 2014, 100 min.

Režija: Julia von Heinz    Scenario: John QuesterJulia von Heinz

Uloge: Karoline SchuchDoron AmitMax Mauff

Nagrade: Nirnberg – najbolji glumac (Doron Amit)

Ambiciozna studentkinja poslovne administracije želi da radi u konsultantskoj kompaniji. Međutim, primećuje brzo, da u njenoj biografiji ima značajnih propusta: nedostaje joj preporuka o društvenom angažmanu. Hanina majka, koja vodi mirovnu akciju u korist Izraela, protivi se da joj izda lažiranu potvrdu o dobrovoljnoj službi, te je tako Hana primorana da protiv svoje volje prihvati posao u Domu za ometene u razvoju u Tel Avivu kako bi dobila preporuku. Studentkinja u domu negoduje zbog svega mogućeg, među saradnicima neprijatno pada u oči i uslove u domu često komentariše uz dozu cinizma. To će na sebi osetiti i Itaj, sa kojim zajedno radi. Uprkos svemu, Itaj žestoko flertuje sa Hanom i vrlo brzo ona neće moći da odoli njegovim ponudama. Međutim, ona neće samo u ljubavnim stvarima otkriti novinu: njen boravak u Tel Avivu i iskustva koja je u njemu stekla nateraće je da promisli svoj budući život.

Lagana romatična komedija u duhu vremena: Mlada nemačka praktikantkinja u jednom izraelskom društvenom projektu ambiciozno prati svoju karijeru – doživljava, međutim, iskustva sa kasnim posledicama Holokausta koja za njenu generaciju očigledno nemaju nikakvo značenje. Stvari stoje sasvim drugačije sa njenom majkom ili jednom od najstarijih žrtava Holokausta koju sreće na svom putovanju.