Karen Rebeca Elias Robles je mlada devojka koja je dokazala kako ljubav može da pobedi nacionalne, kulturološke i jezičke razlike. Ova mlada devojka dolazi iz Meksika, i u Novom Sadu živi nešto više od četiri meseca sa svojim suprugom Danijelom.
Priča Karen i Danijela je počela 2014. godine na internetu. Greškom u sistemu dejting aplikacije koja povezuje ljude po principu istih interesovanja, Karen i Danijel su povezani iako nisu imali ništa zajedničko. Mada, njih to nije sprečilo da krenu da pričaju zajedno, a posle mesec dana dopisivanja počeli su da razgovaraju preko Skajpa.
Godinu dana kasnije, Karen je dobila priliku da radi u Irskoj, gde se i preselila, i to je bila njihova prva prilika da se lično upoznaju s obzirom da su tad oboje bili u Evropi. Njihov prvi susret se odigrao na jednom festivalu u Nemačkoj, i Karen ga opisuje kao veoma romantično iskustvo. Nakon ovog susreta, Danijel ju je pozvao u Novi Sad gde je bila njegov gost.
Njen prvi boravak u Novom Sadu je trajao samo oko desetak dana, ali je ostavio ogroman pozitivan utisak na nju. Posle godinu dana međusobnih susreta i putovanja iz Srbije za Meksiko i obrnuto, Danijel je Karen zaprosio ponudom da žive zajedno u Novom Sadu na šta je ona pristala. U maju 2018. godine, par se uselio zajedno u stan u Novom Sadu, i istog meseca su imali građansko venčanje.
Ono što je Karen najviše oduševilo kad je u pitanju ovaj grad, jeste to što je upoznala dosta ljudi koji pričaju španski. Znanje engleskog joj je bilo sasvim dovoljno za obavljanje svakodnevnih aktivnosti u smislu šopinga i posećivanja kafića i restorana, ali kada se zatekla u poziciji da osoblje kafića ne priča engleski, probala je da koristi španski i ostala u šoku kada se ispostavilo da je osoblje razume. Naišla je na više govornika španskog u Novom Sadu, i svaki put se iznova oduševljavala.
Omiljena mesta u gradu su joj Petrovaradinska tvrđava i Martha’s Pub gde često izlazi. Takođe, bila je nekoliko puta na Fruškoj gori i veoma joj se dopalo. Jedan simpatičan podatak vezan za Karen i Danijela jeste da je Karen prvu put u životu videla sneg upravo na Fruškoj gori, a Danijel je prvi put video more u Meksiku. Iako živi u gradu, Karen voli da istražuje suburbane delove Srbije. Voli da provede dan na selu ili u prirodi, jer tvrdi da se tako najbolje upoznaju kultura i tradicija. Još nije uspela da nauči da igra kolo iako je probala, ali odlučna je da nauči jer joj se jako dopada način na koji se pleše. Putovanjem po Vojvodini, imala je prilike da vidi i proba narodnu nošnju koja joj se svidela. Karen nije ostala ravnodušna prema nekim specijalitetima kao što su kulen, kojim je oduševljena, pavlaka, i burek ispod sača. Generalno joj se dopada srpska kuhinja jer je pomalo podseća na kuhinju njenog rodnog mesta.
Ova mlada dvadesetosmogodišnjakinja ima svoju firmu koja posluje preko interneta i bavi se grafičkim i web-dizajnom. Ovo joj je uveliko olakšalo odluku da se doseli u Srbiju, zato što je bila u mogućnosti da zadrži razvijen posao u kome je bila uspešna. Karen život u Novom Sadu pronalazi odličnim iz razloga što se ovde oseća smireno i opušteno. I tvrdi da se tako nije osetila nigde drugde, iako je živela u Meksiku, Sjedinjenim Amerčkim Državama i Irskoj. U slobodno vreme voli da vozi bicikl po gradu, ili da kupi kokice i šeta se kejom.
Nakon dolaska u Srbiju, Karen je počela da piše tekstove na svom blogu koji nosi naziv Cooltura Blog. Tekstovi su bazirani na njenim iskustvima kako u Novom Sadu, tako i u Srbiji uopšte. Kao jedan od razloga za pisanje ovih tekstova, navodi želju da podeli svoje utiske sa ljudima koji nisu čuli, ili imaju pogrešnu sliku o Novom Sadu i Srbiji.
Planovi koje Karen trenutno ima jesu da se sledeće godine sa Danijelom venča u katoličkoj crkvi, i da reše stambeno pitanje kupovinom neke nekretnine. Tvrdi da je pronašla svoj dom u Novom Sadu, i da je ovo grad u kome želi da živi. Ovde se ne oseća užurbano, pod stresom ili pritiskom, ovde je pronašla svoj mir.
Pripremila: Isidora Popović
Foto: privatna arhiva
*Priča je nastala u okviru projekta “Najlepše priče o Novom Sadu” koji realizuje Udruženje Remiks, a finansira Omladinski savez udruženja „Novi Sad omladinska prestonica Evrope – OPENS 2019“