Objavljeni su rezultati najprodavanijih kompaktnih diskova (CD) u 2016. godini. Prvo mesto zauzeo je dobro poznati umetnik, čija muzika prevazilazi generacije. On je poznat po fensi odeći i perici, ali nije Lejdi Gaga, niti je ikada bio na MTV-u. Zapravo, muzika mu je toliko starog kova da prethodi pra-pra-pradedama današnjih muzičara. Verovali ili ne, reč je o Volfgangu Amadeusu Mocartu.

Prema magazinu “Bilbord”, čak i bez svetske turneje kojom bi promovisao novi album, Mocart je “počistio” mnoge generacije u konkurenciji najprodavanijeg albuma u tekućoj godini.

Reč je o disku “Mocart 225, novo upotpunjeno izdanje”, koje je objavljeno 28. oktobra 2016. godine. To je komplet od 200 diskova sa ukupno 240 sati muzike.

Producenti izdanja su “Decca” i “Deutsche Gramophon” u saradnji sa “Salzburg Mozarteum Foundation”, a objavljivanje se podudarilo sa 225. godišnjicom Mocartove smrti.

Od kako se disk pojavio na tržištu, ljubitelji klasične muzike bukvalno su ga razgrabili i kupili 1,25 miliona primeraka. Doduše, ova statistika “Bilborda” odnosi se na pojedinačne diskove koji su uključeni u komplet, tako da je u celosti prodato 6.250 kompleta.

Drejkovom “Views”, Kanjeovom “Life of Pablo” i Bijonsinoj “Limunadi” tako su samo ostale utešne pozicije.

Na prvi pogled ova vest deluje čudno, ali, zapravo, ima smisla. Svedoci smo trajnom opadanju prodaje CD-ova, rekordno niskom, sa 50 miliona prodatih prethodne godine, što je pad za 11,6 odsto.

Ako izuzmemo jedinstvena tržišta kao što je japansko, danas većina ljudi sluša muziku preko striming servisa kao što su “Spotifaj” i “Epl” muzika, preko kojih je u 2016. godine pušteno neverovatnih 208,9 milijardi pesama. Iako je nekada broj prodatih CD-ova bio merilo za popularnost muzičara, jasno je da ih fanovi muzike u trendu retko kupuju.

Izvor:blic.rs