Fotografi, novinari i medijski radnici pozivaju kolege i građane da na sajtu www.peticije24.com potpišu peticiju “Stop predlogu zakona koji legalizuje krađu autorskih prava”, a koja se odnosi na predlog izmene Zakona o autorskim i srodnim pravima.

Pokretači peticije smatraju da će Nacrt predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o autorskim i srodnim pravima “direktno pogoditi autore, prvenstveno fotografe, ali i sve druge (novinare, pisce, snimatelje, muzičare…), ako bude usvojen bez izmena.”

Promenu Zakona o autorskim i srodnim pravima predložilo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a za Nacrt predloga je zadužen Zavod za intelektualnu svojinu.

Član 1. Nacrta predloga predviđa da se autorskim delom ne smatraju „dnevne novosti i druge vesti koje imaju karakter medijskih informacija.”

“Smatramo da je ovakav tekst Nacrta u interesu upravo onih koji se duži niz godina protivpravno ponašaju i ne poštuju prava intelektualne svojine. Mislimo da je ovakav Nacrt predloga zakona usmeren na to da se ozakoni kršenje odredbi važećeg Zakona o autorskom i srodnim pravima,” navodi se u peticiji.

Autori peticije ukazali su na posledice koje bi usvajanje ovakvog Zakona imale.

“Sa jedne strane, većina autora, koji na neposredan (zaposleni u medijima) ili posredan način sarađuju sa novinskim kućama i agencijama, ostala bi nezaštićena jer bi njihova dela izgubila svojstvo autorskog dela. Došlo bi do toga da se njihove fotografije, video snimci, tekstovi i druga dela slobodno „preuzimaju” sa interneta jer bi to bilo dopušteno pošto bi imale „karakter medijskih informacija”. Sa druge strane, novinske agencije, koje svuda u svetu prodaju medijima i drugim klijentima fotografije, video zapise i druga dela, bile bi dovedene u paradoksalnu situaciju da samo jednom mogu da prodaju ta dela, jer bi bilo dovoljno da samo jedan njihov klijent kupi neku recimo fotografiju, a da je nakon toga svi mediji „preuzmu” sa sajta klijenta koji je platio za fotografiju, pozivajući se na to da fotografija ima „karakter medijske informacije”. Tako bi i novinske agencije izgubile interes da i dalje sarađuju sa fotografima, snimateljima i drugim autorima u cilju prodaje njihovih dela koje ne bi imale kome da prodaju na tržištu,” navode autori peticije.

Pokretači i potpisnici peticije nezadovoljni su i predviđenom izmenom člana 205. važećeg Zakona u kom je predviđeno da se se doda stav koji propisuje da lice koje povredi pravo odgovara za štetu po opštim propisima o naknadi štete.

“Smatramo da bi se ovako onemogućilo ostvarenje prava autora na naknadu štete koju predviđa član 205. usled povrede moralnih prava autora,”navodi se u peticiji.

Peticiju možete potpisati ovde.

Izvor: Udruženje novinara Srbije