U okviru projekta ARYSE (At-Risk Youth Social Empowerment) koji finansira Evropska unija posredstvom Evropske komisije, a sprovode ga organizacije Prevent, Juventas, Margina, Arsis, HOPS, Labirint i Fondacija SHL, u toku 2016. godine sprovedeno je istraživanje o položaju mladih u riziku od socijalne isključenosti u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, obrazovanja, bezbednosti i zapošljavanja. Istraživanja su sprovedena na nacionalnom nivou i konačni izveštaji iz svih zemalja biće objavljeni zajedno. Obrađeni podaci odnose se na 2014. i 2015. godinu.
Na konferenciji održanoj 29. decembra u Medija centru Vojvodine u Novom Sadu Udruženje Prevent predstavilo je rezultate dobijene za Republiku Srbiju.
Pod pojmom mladi u riziku od socijalne isključenosti misli se na decu i mlade bez roditeljskog staranja, decu i mlade Rome, decu i mlade u sukobu sa zakonom, decu i mlade sa ulice, decu i mlade koji koriste psihoaktivne supstance, decu i mlade koji žive u porodicama sa istorijom sukoba sa zakonom i/ili bolesti zavisnosti. Ovu sintagmu u pravnim propisima Republike Srbije nalazimo samo u Nacionalnoj strategiji za mlade za period od 2015. do 2025. i Akcionom planu za sprovođenje Nacionalne strategije za mlade od 2015. do 2017. koju je izradilo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije.
Usluge i servise podrške mladima u riziku od socijalne isključenosti pored institucija pružaju i organizacije civilnog društva i o tome vode evidenciju kao i institucije. Evidencija ne postoji u oblastima zdravstvene zaštite te je tako nepoznat broj mladih u riziku od socijalne isključenosti koji imaju odabranog pedijatra, stomatologa, lekara opšte prakse i/ili ginekologa. Ni u sistemu obrazovanja situacija nije drugačija. Ne postoje podaci koliko je dece i mladih iz gore navedenih grupa završilo osnovnu i srednju školu ili neki viši stepen obrazovanja. Još jedna nepoznanica je koliko je mladih u riziku od socijalne isključenosti nezaposleno, a koliko ih je u radnom odnosu.
Najalarmantniji podaci do koji se došlo istraživanjem je da je u 2014. godini 79 osoba starosti od 10 do 29 godina izvršilo samoubistvo, a u 2015. godini taj broj je bio 81. Broj dece i mladih koji su bili korisnici novčane socijalne pomoći u 2015. je 114 635, a dečjeg dodatka čak 357 481. Broj nezaposlenih mladih 31.12.2015. bio je 183 600 od toga je čak 94 868 mladih na evidenciji bilo duže od godinu dana.
Na osnovu svih prikupljenih podataka zaključeno je da je pre svega potrebno osmisliti mehanizme za evidenciju i praćenje dece i mladih u riziku od socijalne isključenosti jer je izražen nedostatak mnogih značajnih podataka i da je buduće programe neophodno kreirati na pouzdanoj evidenciji. Potrebno je povećati broj postojećih usluga i servisa podrške i uvesti nove, angažovati još stručnih lica, obezbediti fondove za njihovo finansiranje i unaprediti saradnju državnog i civilnog sektora.
Upitnik o pružanju usluga i servisa podrške mladima u riziku poslat je na 162 adrese institucija i 68 organizacija civilnog društva. Podatke je poslalo 20 institucija i 7 OCD. Osim upitnika, za prikupljanje podataka korišćene su publikacije Republičkog zavoda za statistiku i drugih institucija. Od resornih ministarstva i institucija podaci su prikupljeni kroz intervjue, upitnike i putem zahteva za informacije od javnog značaja.
Foto: NDNV