Umetničko-produkcijska grupa Noć muzeja će deseti put 18. maja otvoriti vrata više od 150 kulturnih institucija u 68 gradova i mesta u Srbiji, obeležavajući tako značajan jubilej.

U Srbiji se, do sada, za učešće u 10. Noći muzeja prijavilo 68 gradova i mesta, 55 muzeja, galerija i izložbenih prostora Beograda i sve skupa blizu 150 institucija kulture.

Jubilarna Noć muzeja tako će se pridružiti većoj ali mlađoj, Evropskoj Noći muzeja, u kojoj će ove godine učestvovati 40 zemalja i više od 3.000 muzeja.

U Inđiji, koja se po peti put priključuje organizaciji ove manifestacije, publika će u jubilarnoj Noći muzeja u periodu od 18.00 časova do 02 časa iza ponoći moći da poseti foto-dokumentarnu izložbu „SRPSKA MODA XIX VEKA“, koja je nastala u saradnji sa Centrom za istraživanje digitalne kulture (Beograd) u Galeriji Kuće Vojnovića, dok će u galerijskom prostoru Kulturnog centra u kafeu biti organizovana izložba “Songs for Drella”, posvećena delu kultnog američkog pop umetnika Endija Vorhola, a u maloj sali u 20 časova zakazana je promocija i izložba strip albuma izdavačke kuće ROSENCRANTZ. Promociji će prisustvovati inđijski strip autor Nenad Cvitičanin, čiji album „Begunac“ je nedavno objavljen, strip scenarista Predrag Đurić i urednik stripa i izdavačkoj kući ROSENCRANTZ Svetozar Obradović.

Galerija kuće Vojnovića

U galeriji Kuće Vojnovića biće prikazana foto-dokumentarna izložba „SRPSKA MODA XIX VEKA“, koja je nastala u saradnji sa Centrom za istraživanje digitalne kulture (Beograd).

Na 100 foto-digitalnih printova iz epohe prikazano je kako su u Srbiji u XIX veku, od 1850. kada nastaju prve fotografije, pa sve negde do 1914. bili odeveni svi slojevi društva, sve profesije i sve generacije. Na izložbi je moguće videti kako su izgledale srpkinje u libadama, fistanima i tepelucima, okićene broševima, srebrenim granama, svilenim venecijanskim šalovima i obaveznim modnim detaljima, suncobrani, lepeze i rukavice, ali i Beograđani u crnim redentogima, cilindrima i lakovanim cipelama.

Pojedini i naslovi i teme fotografija: Fistan, libade i tepeluk, Jelek i anterija, Ječerma, prsluk i dolama, Gubernator varoši, „Švabe“ i „Parizlije, Inteligentna i zavodljiva koketa, Najlukaviji Srbin, „Evo me u Parizu,a ali u šeširu“, Zagonetni Knez Mihailo, Ni nebeska lepotica, ni dama, Aristokrata i džentlmen, Lepota kraljice Natalije, Kako su se Srbi ženili, Kako su se Srbi razvodili, Bečka moda, Beograđanke, Sređen po modi II carstva, Imidž liberala, Liberal Vladimir Jovanović, Draga Mašin, Predsednik sedamnaeste vlade, Kicoši, Beogradski činovnici, Imidž radikala, Mudra glava Nikole Pašića, „Kneževa garda“, Robijaši, Beogradski trgovci, Veseli Srbi ….

Autor izložbe: mr Vladimir Anđelković

Kulturni centar Inđija/KC kafe – Endi Vorhol (6. avgust, 1928. – 22. februar, 1987.) – Songs for Drella

U Kulturnom centru Inđija biće prikazane foto-reprodukcije Endi Vorhola, njegovih prijatelja sa kojima je sarađvao, kao i njegova najpoznatija dela iz likovne i filmske umetnosti.

Tokom šezdesetih, Vorhol je postao jedan od najpoznatijih umetnika Amerike. Na mnogo načina su Vorhol i krug ljudi okupljeni oko njega definisali ovu deceniju.

Tokom ove decenije Vorhol je počeo da slika poznate američke proizvode, kao što je Koka – kola, poznate popularne ikone, Merlin Monro, i Elizabet Tejlor. Godine 1963. osnovao je atelje „The Factory“ i oko sebe je skupio slikare, pisce, muzičare i poznate andergraund ličnosti. Počeo je da se bavi štampom na tkanini – sitoštampom i slike je radio u serijama, postižući time ne samo da se bavi umetnošću masovne proizvodnje, već i da sama umetnost postaje masovni produkt.

Vorhol je radio u mnogim medijima, a pored toga, pravio je i filmove. Između 1963. i 1968. snimio je preko 60 filmova. Njegov najpopularniji film koji je dobio i najbolje kritike je „Chelsea Girls“ (1966.). Film prikazuje dva filma istovremeno, sa različitim pričama.

Posle pokušaja ubistva, Vorhol, koji je tada živeo povučenije, odustao je od snimanja filmova.

Tri godine nakon Vorholove smrti, 1990. godine, Lu će sa svojim prijateljem Džonom Kejlom (John Cale) iz grupe Velvet Underground, snimiti album “Songs for Drella“, na kojem se nalazi i pesma “Ja verujem“ ( I believe), u kojoj Rid peva: “Verujem da bih i sam povukao obarač na nju.“ U drugim pesmama sa istog albuma takođe se oseća žalost autora zbog toga što nije obraćao dovoljno pažnje na Vorhola pre njegove smrti. Sam Vorhol je ipak oprostio Valeriji i u jednom od svojih filmova pretvorio je u satiru taj nemili događaj.

Kulturni centar Inđija/mala sala- Promocija strip albuma izdavačke kuće ROSENCRANTZ sa početkom u 20 časova

Promociji će prisustvovati inđijski strip autor Nenad Cvitičanin, čiji album „Begunac“ je nedavno objavljen, strip scenarista Predrag Đurić i urednik stripa i izdavačkoj kući ROSENCRANTZ Svetozar Obradović.

U okviru promociji biće organizovana i izložba strip tabli albuma koje je objavio ROSENCRANTZ.

Izdavačka kuća ROSENCRANTZ bavi se objavljivanjem stripova domaćih autora. Do sada je objavila sledeće strip albume:

Avanture u Gradu svetlosti, Dragana Lazarevića i Lazara Odanovića

Večarnja akcija, Petra Aladžića, Branislava Kerca i dr.

Esmeralda i druge priče, Petra Aladžića i Dušana Vukojeva

Begunac, Nenada Cvitičanina i Predraga Đurića

Detektiv Lakonogić, Nikole Maslovare

Put, Predraga Đurića, Karle Andree Lopez Mate i Diega Lopez Mate

Dan kad je počelo leto, Predraga Đurića i Frančeska Kontea

Komunista, Predraga Đurića i Majka Galagera

Poslednja Stanica, Predraga Đurića, Franciska Maldonada i Katarine Zlatić.

Kancelarija za mlade opštine Inđija

7/9 – Izložba printova (Nenad Minić) prikazuje sedmu- filmsku umetnost kroz devetu – strip. Ilustracije inspirisane klasicima filmske umetnosti.

Svet mojim očima – Karakter dizajn sadašnje omladine prikazan kroz njihove probleme. Izlagač i autor David Dubajić

Moja Inđija – Amaterske fotografije polaznika škole fotografije koje prikazuju njihov lični doživljaj grada Inđije. Izlagači i autori dela su učesnici radionice „Karakter dizajna i 2D animacije“ i polaznici škole fotografije u organizaciji Kancelarija za mlade opštine Inđija.

Ulaz na sva dešavanja je slobodan.

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.