U petak 16. avgusta sa početkom u 18:00, u sklopu pratećih programa Nišvila, u press centru (Galerija „Paviljon u Tvrđavi“) održaće se promocija knjige Donalda Klarka „Poželeti od meseca – život i doba Bili Holidej“ koja, u prevodu Mimice Petrović – Radovanović, neposredno pred Nišville, izlazi u izdanju beogradske izdavačke kuće „Utopija“.
Nijedan umetnik nije bio tako podložan mitu i pogrešno shvaćen kao Bili Holidej koja je i sama tome doprinela svojom beznadežno nepouzdanom autobiografijom Lejdi peva bluz. Ipak, napokon imamo, po opštoj saglasnosti, definitivnu biografiju koju je napisao saosećajan ali i nepristrasan biograf čiji portret obuhvata paletu pevačicinih, često oprečnih, identiteta. Iznad svega, ona je bila jedna od prvih ikona našeg doba i harizmatična i jedinstvena interpretativna umetnica koju je, kako Klark piše, dotakla milost. Pisac prati Ledi Dej od njenog detinjstva na ulicama, u krčmama i javnim kućama Baltimora, kroz rane dane uspeha u Njujorku i godina slave, sve do njenog tragičnog pada obeleženog disfunkcionalnim brakovima, zavisnošću od heroina i, konačno, preranom smrću.
Osnovna ideja knjige je da se naruši sveprisutni romantični patos o „tragičnoj crnoj ženi” – kao da su usamljenost i bolest tokom njenih poslednjih godina života simbolizovale svih 44.
Klark spretno organizuje sopstvena promišljanja sa svedočenjima njenih savremenika, bliskih prijatelja i saradnika koje je, između 1970. i 1972, intervjuisala pokojna Linda Kuel za svoju nikad dovršenu biografiju Bili Holidej. Pevačica, njene pesme i socijalno-istorijski i kulturni milje ere svinga znalački su i pregnantno osvetljeni ovom neprocenjivom knjigom.
Podsećamo da je izdavačka kuća „Utopija“ do sada objavila četiri veoma značajna prevoda knjiga sa džez tematikom, a svi su iz niške „bračne jazz radionice“ Petrović -Radovanović: „Narod bluza“ (Leroa Džouns), „Sačmo – moj život u Nju Orlinsu“ (Luj Armstrong), „Majls – autobiografija“ (Majls Dejvis, Kvinsi Trup) i „Džezerski život“ (Net Hentof).