U prvim danima ovog proleća, u Domu Kulture Studentski Grad možete pogledati impresivni i provokativni, jedan od retkih trilera srpske produkcije, u ispovednom tonu – film Država, autorke Jelene Marković.

Kako je Država film koji postavlja pitanja, a ne nudi objektivnu istinu ispričanu objektivom, posle prve projekcije biće ponuđen (raz)govor svih prisutnih, uz prisustvo rediteljke.

“U traganju za lokacijama za snimanje filma u Beogradu rediteljka Jelena smišlja priču o Mariji, profesorki političke teorije, kojoj bolesni otac otkriva tajna medicinska dokumenta za čiji sadržaj su zainteresovane obaveštajne službe. Marija gaji simpatije prema studentu Marku, sve dok ne shvati da joj se on približio da bi došao do tajne njenog oca. Marko joj objasni da je njen otac učestvovao u medicinskim eksperimentima koji su doveli do smrti više ljudi u Kongu, ali Marija ne može da proveri te podatke, jer njen otac u međuvremenu umire. Marija je pred dilemom: da li da preda očeva dokumenta studentu ili da ih proda zainteresovanim obaveštajnim službama…” Ovo je kratak opis radnje filma Država, koji će biti prikazan 21, 22, i 23. marta, od 19 i 21h, u maloj sali Doma Kulture Studentski Grad na Novom Beogradu.

Film je veoma zahvalan za gledanje, te nije baš sasvim jasno zašto je tretiran kao težak za razumevanje. Naprotiv, jednostavni trilerski elementi i ispovedni nivo ga čine veoma razumljivim. Neobična je jedino pojedinačnost kod publike pri doživljaju

Države, jer je i ova rediteljka organski sjedinjena sa svojim filmom. Jelena Marković, talentovana umetnica i poetična filmska autorka, kroz jednu seriju od tri filma razvija odnos filma sa pojedincem. U te filmove ulazi i kao protagonistkinja (dokumentarni film Veze, 2003; ispovedni Memoria, 2008; i ispovedni triler Država, 2013). Film Država nastao je upravo preuzimanjem filma Memoria, koji je u fragmentima korišćen kao lični, emotivni nivo u igranom trileru.

Drzava

U ovom trileru koji intrigira, provocira i razlaže sistem, autorka je koristila veoma elegantni ženski autorski stil, sa besprekornim kadrovima, svedenim dramaturškim elementima i estetikom izdvojenom od svakodnevnog.

U filmu Država, glavna junakinja Marija (Ana Stefanović Bilić) se sudara sa sistemom kroz uobičajeni žanrovski zaplet. Međutim, Jelena Marković svoju junakinju dovodi do “trenutaka odluke”, u kom se junakinja degradira sopstvenom odlukom, gledajući se u ogledalo. Ova scena nije jedina lepa fotografija sa lepom slikom u ovom filmu, koja uznemiruje publiku. Država je pravljena kombinacijom lepih neprijatnosti i jakih emocija. Ovaj film je i kritički osvrt na Platonovu Državu u našem vremenu. Takođe, i u dijalozima se film bavi državom i njenom moći koja počiva na tajnama, koje nama, običnim smrtnicima, nisu dostupne, čak i ako su nepostojeće.

Ono što je potpuno specifično u slučaju Države, jeste – ženska filmska ekipa na snimanju.

Direktorke fotografije Ksenija Livada i Ana Božinović ovom filmu daju poseban stil.

Glumačka podela je poverena profesionalcima Ani Stefanović Bilić, Amri Latifić, Ljumi Penov, Vlasti Velisavljeviću, Aleksu Cimerlisu, ali i Milutinu Petroviću, Stefanu Arsenijeviću, Svetlani Bajić, Šabanu Jašariju, Dušanu Veličkoviću, Miroslavu Hristodulu, Saši Radojeviću i samoj rediteljki, Jeleni Marković.