Sutra, 27. maja, na Univerzitetu u Novom Sadu biće svečano otvoren Konfucijev institut sa sedištem na Filozofskom fakultetu.
Program svečanog otvaranja Konfucijevog instituta počinje u 11.30 časova u Centralnoj zgradi Univerziteta u Novom Sadu, a potom se prelazi na Filozofski fakultet gde će biti otkrivena ploča sa imenom Konfucijevog instituta.
Zadovoljni uslovima koje imaju na Filozofskom fakultetu, na kome se već četiri godine izučava kineski jezik, predstavnici Kineske ambasade predložili su rukovodstvu Fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu, da se pored beogradskog i na novosadskom univerzitetu otvori kineski kulturni centar što je prihvaćeno sa zadovoljstvom.
Konfucijevi instituti mogu se uporediti sa ustanovama kao što su nemački Gete institut, Britanski savet ili Francuska alijansa. Za razliku od ovih organizacija, sedište im je uvek u okviru univerziteta gde rade na promociji kineskog jezika i kulture i na širenju svih vrsta saradnje između zemlje domaćina i Kine.
Kao partner novosadskom univerzitetu predložen je Džeđang univerzitet, iz istoimene pokrajine čiji je glavni grad osmomilionska metropola Handžou. Tokom posete delegacije Rektorata novosadskog univerziteta Kini i Tajlandu 2013. godine, prorektor za međunarodnu saradnju univerziteta profesor dr Pavle Sekeruš, dekan Filozofskog fakulteta profesor dr Ivana Živančević Sekeruš i dekan Prirodno matematičkog fakulteta profesor dr Neda Mimica Dukić posetili su Univerzitet Džeđang i ugovorili uzvratnu posetu Novom Sadu. Tokom te posete u decembru 2013. godine potpisan je i Ugovor o osnivanju Instituta i dogovoreno je da početni budžet za osnivanje Instituta iznosi 150.000 američkih dolara.
U aprilu mesecu ove godine u Novi Sad je stigao kineski direktor Konfucijevog instituta Džao Jouhua sa tri kineske saradnice, zauzeo svoje prostorije na Filozofskom fakultetu gde će biti sedište Instituta i počeo da radi na pripremi svečanog otvaranja. Koliku pažnju ovom događaju poklanja kineska strana vidi se i u činjenici da će pored predstavnika partnerskog univerziteta, kineskog konzula, gospodina Lu Šana, i predstavnika ambasade, otvaranju Instituta prisustvovati i visoki predstavnici političkog života Kine: zamenica predsednika Narodnog kongresa provincije Džeđang, gospođa Feng Ming, koja će pozdraviti goste na otvaranju, generalni sekretar vlade Džeđang provincije, kao i rektor Univerziteta za poljoprivredu i šumarstvo provincije Džeđang, gospodin Džou Guomoa, koji će takođe pozdraviti goste, generalni direktori Departmana za trgovinu i međunarodnu saradnju Džeđang provincije i direktor Kancelarije Narodnog kongresa Džeđang provincije, te profesori Univerziteta za poljoprivredu i šumarstvo provincije Džeđang.
Pored delegacije iz Kine, svečanom otvaranju će prisustvovati najviši zvaničnici AP Vojvodine.
Dve aktivnosti su prethodile svečanom otvaranju Konfucijevog instituta Univerziteta u Novom Sadu. Prva je nacionalno takmičenje iz poznavanja kineskog jezika i kulture pod nazivom Kineski most, organizovano na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, uz prisustvo predstavnika ambasade Narodne republike Kine. Kineski most se na svetskom nivou organizuje pod pokroviteljstvom Hanbana, organizacije povezane sa Ministarstvom obrazovanja Narodne Republike Kine, zadužene za učenje kineskog kao stranog jezika. Finalisti iz čitavog sveta učestvuju na završnom događaju u Pekingu koji direktno prenosi kineska televizija.
Učesnici nacionalnih takmičenja dobijaju stipendije za duže ili kraće boravke u Kini. Učesnici sa svih fakulteta novosadskog univerziteta već su kao takmičari koristili ove stipendije i boravili u Kini. Ovogodišnji Kineski most za Srbiju održan je u subotu 17. maja na Filozofskom fakultetu i pobednik je Stefan Dujović student Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu koji će predstavljati Srbiju na finalnom takmičenju u Kini.
U subotu 24.5.2014. godine, kao deo aktivnosti na promociji rada Instituta i upoznavanja građana Novog Sada sa postojanjem Instituta, na Trgu slobode u Novom Sadu održana je zajednička aktivnost kineskih državljana koji su zaposleni u Institutu, učenika Karlovačke gimnazije, studenata Univerziteta, polaznika kursa kineskog jezika i svih građana koji se interesuju za kinesku kaligrafiju i slikanje. Učesnici su pisali poruke i slikali radove u vezi sa srpskom i kineskom kulturom, a teme su prijateljstvo i saradnja između Kine i Srbije, utisci o Kini. Slikalo se i pisalo na crvenom platnu dužine 30 m.