Međunarodni festival pozorišta za decu, čije će se dvadeset i prvo izdanje održati se od 21. do 27. septembra u Subotici, predstaviće i ove godine u takmičarskom programu najrelevantnije lutkarske i dramske predstave za decu iz celog sveta.

Tokom sedam dana grad na severu Srbije transformisaće se u epicentar umetnosti za decu koja će uživati i u raznovrsnim pratećim programima na ulicama i trgovima Subotice.

 

Na proširenom spisku za takmičarski program 21. Međunarodnog festivala pozorišta za decu nalazi se 21 predstava iz 16 zemalja: Indije, Gruzije, Japana, Ukrajine, Bugarske, Crne Gore, Estonije, Kazahstana, Kanade, Mađarske, Poljske, Rumunije, Rusije, Slovenije, Španije i Srbije.

Selektor Festivala Slobodan Marković imao je i ove godine veoma težak zadatak da od velikog broja pristiglih prijava napravi prvo proširenu selekciju od 21 predstave, a onda da (u narednom periodu) odabere one koje će biti odigrane u takmičarskom programu od 22. do 27. septembra u Subotici.

Na proširenom spisku se između ostalih nalaze i predstave „Princeza na zrnu graška“ (r: Todor Valov / Teatar Vesel, Veliko Trnovo, Bugarska), „Hatenasi“ (r: Mijako Kurotani / Pozorište “Žanr: siva”, Tokio, Japan), „Bela kći stepe“ (r: Jevgenij Permjakov / Pozorište lutaka Petropavlovsk, Kazahstan), „Porodica Pjaf“ (timska režija / Theatre La Souvenance / Teatar “Uspomena”, Kvebek, Kanada), „Boribon i Anipani“ (r: Edina Elinger / Budimpeštansko pozorište lutaka, Budimpešta, Mađarska), „Palčica“ (r: Aleksandar Maksimičev / Moskovsko pozorište lutaka, Moskva, Rusija), „Pekara Mišmaš“ (r: Robert Valtl / Mini teatar, Ljubljana, Slovenija), „Kiša“ (r: Darijan Mihajlović / Pozorište “Boško Buha”, Beograd, Srbija), „Kathputli“ (r: Šri Vinod Bhat, Radžastan, Indija) i druge.

Medjunardoni festival pozorista za decu u Subotici_1

Takmičarski program će biti uskoro poznat, a kompletan prošireni spisak uključujući nazive pozorišnih trupa možete pronaći na sajtu Festivala – www.lutfestsubotica.net

Inače, za učešće u takmičarskom programu ovogodišnjeg Festivala prijavljeno je čak 230 predstava iz 44 zemlje, a osim ovog podatka o izuzetnom ugledu Festivala u svetu govori i to da su za teatrološku konferenciju u okviru 6. Međunarodnog foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade prijavljena 34 rada iz 17 zemalja.

Predstave će se igrati na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“ i Pozorište “Deže Kostolanji”) od 22. do 27. septembra.

Kreiranje repertoara zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.

Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:

1. Grand Prix za najbolju predstavu u celini
2. Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opcionalno)
3. Nagradu za najbolju režiju
4. Nagradu za najbolju scenografiju
5. Nagradu za najbolju originalnu muziku
6. Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
7. Nagrade za glumačko majstorstvo (5 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa.
Bez obzira na tešku finansijsku situaciju i neshvatljivu odluku Komisije za scensko stvaralaštvo i interpretaciju Ministarstva kulture da Festivalu dodeli šest puta manje sredstava nego prošle godine, Festival i ove godine planira da ugosti umetnike, pozorišne stručnjake i studente pozorišnih škola sa raznih strana Evrope i sveta, i zemlje domaćina, Srbije (u manjem obimu nego prošlih godina). Pored respektabilnog takmičarskog programa, u pripremi je i šesti po redu Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti na kojem će, u okviru konferencije pod nazivom Deca u svetu elektronike, uzeti učešće stručnjaci iz celog sveta. Biće otvorene četiri izložbe, objavljene dve knjige, promovisana izdanja autora iz zemlje i regiona…

nagrade_

Nova potvrda o ugledu koji Festival uživa u svetu došla je sasvim neočekivano početkom juna meseca. Naime, popularni sajt za mlade sa višemilionskim auditorijumom Mic (mic.com) svrstao je Suboticu među najznačajnije pozorišne gradove (koji nisu London ili Njujork) u autorskom tekstu Elysse Goldberg pod nazivom „17 Amazing Theater Cities That Aren’t London or New York“. Subotica se tako našla o odličnom društvu koje čine Atina, Edinburg, Mineapolis,Toronto, Tokio, Niagara-on-the-Lake, Bogota, Melburn, Buenos Aires, Adelaide, Hjuston, Shepherdstown (SAD), Charleston (SAD), Čikago, Williamstown (SAD) i Grahamstown (Južnoafrička Republika).

Pasus o Subotici u članku zapravo govori samo o Međunarodnom festivalu pozorišta za decu o kome autorka Elyssa Goldberg piše sledeće: „Severno od Dunava u pokrajini Srbije – Vojvodini, mali grad Subotica je svakog septembra domaćin takmičarskom i visoko selektivnom festivalu posvećenom predstavljanju najboljih pozorišta za decu i pozorišta lutaka na svetu. Međunarodni festival pozorišta za decu – Subotica je u proteklih 20 godina izrastao u sedmodnevni festival u okviru kojeg su do sada izvedene predstave preko 500 dramskih ansabala iz 44 zemlje. Više od svega, festival je služio kao neverovatna i jedinstvena arhiva regionalnog pozorišta za decu, beležeći razvoj žanra do savremenog doba“.

Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.

Međunarodni festival pozorišta za decu iz Subotice se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu AP Vojvodine i Grada Subotice.