Katedra za klavirski praktikum Akademije umetnosti u Novom Sadu započela je seriju tematskih koncerata svojih studenata posvećenih Etidama američkog kompozitora Filipa Glasa (Philip Glass), koje su premijerno u celini izvele u maju 2015. godine pijanistkinje Branka Parlić, Nada Kolundžija i Nataša Penezić.
Prvi tematski koncert studenata Katedre za klavirski praktikum AU, na kojem je izvedena prva sveska Glasovih Etida (1-10) je održan 17. februara u Gimnaziji “Žarko Zrenjanin” u Vrbasu i 22. februara u Zrenjaninu.
Nastup koji sledi 25. februara biće u Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj” u Novom Sadu sa početkom u 19.30h. Desetoro studenata sviraće po jednu Glasovu etidu, prema svom izboru.
Filip Glas je 1994. godine, rešen da postane bolji pijanista, počeo ozbiljno da radi na seriji kratkih kompozicija koje će mu pomoći da unapredi veštinu sviranja na klaviru. Dve decenije kasnije, 20 izuzetnih etida je konačno završeno i one su svedočanstvo o duboko intimnoj vezi jednog čoveka s njegovim instrumentom, kao i o razvojnom putu njegovog stila.
Glas je u decembru 2014. godine sa još devetoro pijanista premijerno izveo u Njujorku svih 20 etida.
Premijerno izvođenje u Srbiji bilo je u maju 2015. u Kolarčevoj Zadužbini, u okviru internacionalnog festivala Ring Ring, kada su svih 20 etida izvele, svaka na osoben način, Nada Kolundžija, Branka Parlić i Nataša Penezić, tri pijaniskinje različitog senzibiliteta.
Prema rečima Branke Parlić, profesorke AU, na prvom tematskom koncertu Katedre za klavirski praktikum publika će čuti prvih deset etida u izvođenju studenata različitih studijskih grupa kojima je klavir samo jedan od obaveznih predmeta (Jovana Filipović, Lazar Rakić, Milica Lerić, David Bertran, Milan Perišić, Jelena Dragoljević, Aleksandra Marković, Marija Ilić, Milica Jovičić, Dimitrije Beljanski, Senka Rajšić, Isidora Šakota i Aleksandra Pletkosić).
Oni nisu budući pijanisti, već budući pedagozi, kompozitori, orguljaši, solo pevači, etnomuzikolozi i muzikolozi, koji vole da istražuju, pronalaze novu literaturu i osete sve strepnje i čari kreativnosti tokom javnog izvođenja, navela je Branka Parlić koja se još od sredine 80-ih posvećeno bavi novom muzikom 20. i 21. veka, a posebno je zaslužna, između ostalog, i za upoznavanje ovdašnje publike sa stvaralaštvo Glasa.