Već dve godine je prošlo od osnivanja Šapata u Novom Sadu, jedinstvenog studija koji radi na jačanju alternativne i rokenrol scene u regionu. U svetu brzih promena i prelazaka sa jednog trenda na drugi, Šapat predstavlja konstantu, mesto gde se stvara i čuva umetničko nasleđe. On postoji kako bi autori znali da je njihov rad vredan i da će ostati zabeležen za buduće generacije.
Šapat nije samo mesto za snimanje muzike; to je mesto gde se čuva, neguje i slavi autentičnost i kreativnost bendova koji teže da se izraze kroz svoje umetničke napore. Šapat je više od studija; to je kolektivna posvećenost podršci umetnicima, prilika da se muzički talenti razvijaju i da se njihova dela sačuvaju od zaborava. Tokom ove dve godine, mnogi autorski bendovi prošli su kroz vrata ovog studija, a svaki od njih je ostavio dubok i trajan trag.
Pored toga, Šapat je postao i središte alternativne i rokenrol scene u Novom Sadu. Ovde se ne samo stvaraju pesme, već se razmenjuju ideje, podržavaju drugi umetnici i gradi zajednica koja se oslanja na autentičnost i nezavisnost. To je mesto gde se svira iz duše i gde muzika postaje ne samo zvuk već i izraz emocija, iskustava i priča.
“Šapat nije postigao neke značajne cifre na digitalnim platformama ali je uspeo da izgradi ime na ulici. Jako sam ponosan na činjenicu da u razgovoru sa ljudima koji prate domaću scenu neretko naiđem na ljude koji su čuli za nas i prate naš rad na ovaj ili onaj način. Bitno je da ovo šta gradimo, izgradimo na zdravom i čvrstom temelju i da postavimo određene standarde. Treba napraviti podlogu za nove generacije koje će tek stvarati i treba im ponuditi još nešto sem onoga šta se u velikoj meri plasira u javnom prostoru”, poručuje Savo Kostić, osnivač Šapata.
On takođe dodaje: “Jako je puno paravana koji daju privid normalnosti a svakoj iole svesnoj osobi je jasno da stvari ne izgledaju baš tako. Postoje određene emisije na nacionalnim frekvencijama koje bi trebalo da rade ovo šta mi radimo u Šapatu, a ne rade. Nama se javilo skoro 300 bendova za dve godine, autorskih bendova koji rade i stvaraju. Mi nemamo uslove da usnimimo sve te ljude, ali te emisije, o kojima govorim, imaju a ipak to ne rade. Razlika između tih emisija i Šapata je u tome što Šapat nije na budžetu već se sami finansiramo od svog rada.”
Dok slavimo dve godine Šapata, ne možemo dovoljno naglasiti značaj ovog studija za lokalnu muzičku scenu. Njegova uloga u podsticanju alternativne i rokenrol muzike je neprocenjiva. Neka ovo bude podsetnik da se trud i predanost isplate, da su umetnici koji rade u senci takođe vredni pažnje i podrške.
U nadi da će Šapat nastaviti da šapuće svoju priču još mnogo godina, čestitamo im na ovom značajnom jubileju, a vi se pretplatite na njihov Youtube kanal i preslušajte šta su do sada uradilil.