Na prostoru bivše Jugoslavije realno ne postoji sličan festival Drugoj Godbi, bilo po tradiciji, selekciji izvođača, trudu organizatora, lokacijama, ili pak atmosferi i utiscima ljudi koji posete ovaj predivan događaj. Ove godine se festival po prvi put održavao i izvan Ljubljane, na centralnog trgu u Piranu, kao i starom skladištu soli između Pirana i Portoroža (uz podsetimo organizovan besplatan prevoz iz i do Ljubljane), što je ovaj festival po organizaciji definitivno svrstalo u sam krem evropskih festivala.Muzički deo festivala prvog dana (25. maj) su obeležili King Ayisoba i prateći bend iz Gane, koji su svojom autentičnošču, šarmom, i spontanošću oduševili sve goste festivala. Retko se viđa tolika količina sirove pozitivne energije na bini, kao i neobjašnjivo osećanje jedinstva i saosećajnosti sa izvođačima obučenim u manje – više tradicionalno – „kežual“ odeću jedne zapadnoafričke zemlje. Inače, King Ayisoba u sklopu turneje su nastupili i u Beogradu 27. maja. Pored njih, na gradskom trgu u Piranu nastupila je austrijska grupa slovenačkog porekla „Roy De Roy“ svirajući interesantan balkanski pank rok. U starom skladištu soli pre pomenutih gostiju iz Gane, predstavila se grupa Bella Ciao svirajući i pevajući italijanske narodne pesme, uz očigledan veseo odgovor publike.

dg

Drugog dana festivala (26. maja) izuzetno pripremljeni i predani organizatori festivala su odlično reagovali na opravdano kašnjenje dela benda Ine Mođe iz Malija, pa su u kratkom vremenskom periodu napravili novi raspored i obavestili publiku o promeni satnice – svaka čast! Program je počeo u kinu Šiška koncertom talentovane art-pop autorke Dženi Hval iz Norveške, na koju se izvrsno nadovezao Kondi bend kombinujući zvuk ikembea i elektronske muzike. Drugi deo večeri se nastavio je u popularnoj Metelkovoj nastupima Gaje Su Akjola iz Turske i sastava Black String iz Južne Koreje. Na nastup Ine Mođe nećemo trošiti previše reči jer se radi o jednoj već svetski priznatoj pevačici, ali obratite pažnju na nov bend pod nazivom Pixvae sastavljenog od članova sa različitih meridijana (Kolumbija, Francuska) koji bukvalno oduvaju publiku izvođenjem muzike pod nazivom latincore. Teško je izdvojiti jedan nastup u moru konceptualno i žanrosvki različitih izvođača, ali je po mnogima ovaj nastup definitivno bio najtemperamentniji!

p

Treći dan (27. maj) doneo je nova uzbuđenja počevši sa poslepodnevnim koncertom uspešnog slovenačkog kompozitora filmske muzike Draga Ivanuše. U istom duhu su nastavili i harmonikaši Oto Lehner iz Austrije i Bratko Bibič iz Slovenije. Poslepodnevni program u Cankarjevom domu zatvorio je na prelep način južnoafrički klasični gitarista Derek Griper odličnim izvođenjem kako klasičnih komada, tako i naravno afričkih ritmova i melodija. Večernji program u kinu Šiška otvorio je sjajan mladi multi-instrumentalni domaći folk bend Širom, a nakon njih atmosferu je dovela do usijanja po mnogima možda i najveća zvezda festivala Jasmin Hamdan, kojoj je ovo inače bio drugi put da nastupa na ovom spektakularnom festivalu u Sloveniji. Program su zatvorili muzičari arapskog porekla iz Francuske, Alžira i Libana izvodeći libanski hip-hop preko puštanja isečaka egipatskih starijih filmova, gradeći tako interesantno i nesvakidašnje muzičko – vizuelno iskustvo. Na kraju, pored svih ovih koncerata, svakog dana su organizatori kreirali i dodatan program u vidu radionica i predavanja izvođača (tek se tu vidi koliko složene i interesantne ličnosti nastupaju na festivalu!), okruglih stolova (spomenimo neke: Festivalski turizam ili kako se imenuje tvoj festival?), pradstava i projekcija filmova… Festival za čistu desetku i primer svim drugim festivalima kako treba da izgleda jedan ozbiljan, ali vrhunski festival, bez obzira na veličinu auditorijuma.

Umesto zaključka: kao ni sa operom ili pozorištem, tako ni sa world music festivalom kao što je Druga Godba objektivno ne možete pogrešiti. Vaše je samo da izdvojite malo novca za ulaznicu i prepustite se trodnevnom čulnom izobilju, muzičkim izletima, otkrivanju potpuno nove dimenzije uživanja u muzici. U stvari, Druga godba nije samo muzički festival: to je upoznavanje drugih ljudi, kultura, običaja. A to ne bi trebalo da bude stvar izbora ili ukusa – to mora biti obavezna literatura, deo kurikuluma bilo kog univerziteta i škole, nešto što svaki tinejdžer, student, odrastao čovek mora da poseti bar jednom u životu.

Dakle: planere u ruke i do sledeće poslednje sedmice maja!

Tekst i foto: Nikola Prpa