Jedan od vodećih kubanskih muzičara, Bobby Carcasses nastupiće na ovogodišnjem Nišville jazz festivalu u nedelju, 18. avgusta.

Multiinstrumentalista (osim trube i fligelhorne, Carcasses svira i klavir, bas i udaraljke, a odličan je i pevač) i kompozitor, poslednjih decenija s pravom nosi i titulu gurua afro-kuban džeza i inspiracija je generacijama kubanskih muzičara od kojih su mnogi svoje prve profesionalne korake napravili upravo u sastavima koje je on predvodio.

Bobby Carcasses (rođen 1938. godine u Kingstonu na Jamajci gde je njegov deda bio kubanski konzul) tokom karijere duže od 50 godina nastupao je i snimao, između ostalih i sa legendama američkog džeza (Bud Powel i Kenny Clark) ali i sa svim značajnim kubanskim muzičarima. Još šezdesetih je svirao u sastavu u kojem su bili i Chucho Valdes, Carlos Emilio Morales i Paquito D’ Rivera, koji su kasnije osnovali čuveni sastav “Irakere”, a gostovao je na koncertima i albumima latin – jazz “teškaša” (Tito Puente, Eddie Palmieri, Patato Valdes…).

Godine 1980. pokrenuo je “Jazz Plaza” festival u Havani na kojem su njegovom zaslugom između ostalih nastupali i Dizzy Gillespie, Ronnie Scott, Charlie Haden, Airto Moreira, Tania Maria, Steve Coleman… Iako je kao solista, ali predvodeći svoje bendove nastupao u USA, Kanadi, Engleskoj, Francuskoj, Južnoj Americi, Africi, na Bliskom Istoku (…), ostao je veran svojoj domovini, a na Nišville dolazi dirtektno iz Havane.

Karijeru je počeo krajem pedesetih prvo kao pevač u horovima, vokalnim sastavima a onda i kao solista, ali i plesač. U čuvenom klubu „Tropikana“ – epicentru kubanskog džeza, eksperimentisao je kombinujući tradicionalnu kubansku muziku i scat, odnosno, be bop pevanje. Uz sve to, Carcasses je bio i vrhunski atletičar, pa je 1960. godine pobedio u skoku u dalj na prvenstvu Kube i to nacionalnim rekordom, a uporedo sa muzičkom karijerom, glumio je u filmovima i na televiziji.

Kao vrstan poznavalac kubanske muzike, ali i džeza uopšte, Bobby Carcasses često drži predavanja i majstorske radionice za trubu, udaraljke i vokalnu improvizaciju na značajnim jazz i world music akademijama – izmedju ostalih i na prestižnom Berklee koledžu. Pod svojim imenom objavio je desetak albuma među kojima su i “Jazz Timbero” (1997) sa “All star Cuban Big Bendom” (uključujući i članove grupa Irakere i Los Van Van) a poslednji, takođe odlično ocenjeni “De la Habana a Nueva York” (2010) snimljen je povodom pola veka umetničkog rada Bobby Carcassesa. U prilog svestranosti Bobby Carcassesa idu i podaci da se bavi i slikarstvom (izlagao je kako na Kubi tako i u inostranstvu) i pisanjem. Dobitnik je „Ordena nacionalne kulture“ Kube. Snimio je i nekoliko albuma sa svojim sinom, klaviristom Robertom Carcassesom, vođom sastava “Interactivo collective”, koji u svojoj biografiji već ima saradnju sa mnogim značajnih muzičarima (Chucho Valdes, Changuito, Wynton Marsalis, George Benson, Descemer Bueno..).

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.