Juče je bio svetski dan prodavnica ploča, a danas je dan za recenziju albuma “Funk Punk” hrvatskog benda Lili Gee. Ovo nema ama baš nikakve veze jedno sa drugim, al’ eto rekla sam. 🙂

Svi vi koji ste prvi put na stranicama Remix Press-a, dobro došli. Remix Press je portal iz Novog Sada koji se bavi promocijom kulture, ponajviše muzike sa ex-yu prostora. Ja sam Andrea Magazin i ne, nemam nikakve veze sa Tončijem Huljićem, i vodiću vas kroz ovu recenziju danas. E, sad kad sam se samopromovisala, imam nekoliko rečenica da vam kažem o albumu benda Lili Gee.

Kako to obično bude, s obzirom da smo sada dve države, informacije malo sporije dolaze do mene u odnosu na bendove iz Srbije, pa tako je i ovaj album došao do mene putem prijateljskih preporuka. Najčešće mi presedne kada prijateljski prihvatim da uradim neku recenziju jer uvek imam “trip” – Šta ako je album loš? Kako to reći a ne srušiti nekome snove? Davno još presekla sam i odlučila biti iskrena i to vam je što vam je, pa će tako biti i kada je ovaj album u pitanju.

Za vas iz Srbije nekoliko osnovnih informacija. Lili Gee je bend koji se zvanično vodi da je iz Zagreba, ali ako sam dobro ukačila malo su iz Dalmacije, malo sa severa….Nije toliko ni važno. Oni su jaka četvorka koja nastupa u formaciji Lidija Graovac (vokal), Miro Odak (gitara, vokal), Krešimir Šakić (bas) i Goran Radoš (bubanj). Iza sebe imaju objavljena 3 albuma, jedan EP i nekoliko singlova. Album “Funk punk” siman je u nekoliko studija, iza njega stoji izdavačka kuća Croatia Records, a na albumu se nalazi 11 pesama od kojih je jedna bonus track na engleskom za pesmu “Da mi je biti morski pas”,  ali o tome nešto malo kasnije.

Foto: Marina Pešić

Naziv albuma je ujedno i naziv pesme koja otvara album, “Funk punk” i ono što sam prvo pomislila pre nego što sam uopšte preslušala album je: “Ovo je baš zanimljiva kombinacija, mora da će goreti album!”

….album ne gori. Funk i pank se ovde nalaze u tragovima.

Ali, nije sve baš tako crno. Tačnije, nije ovde ama baš ništa crno!

“Funk Punk” s pravom otvara album bez obzira na naziv jer vas uvodi u jedan žanrovski šarenoliki album, a ova pesma je ta u kojoj ima funk-a, nije da nema. Ono što je highlight ove pesme, pored odlične zarazne melodije koja te tera da se mrdaš, je fantastično Lidijino pevanje, u momentima čak mazno, seksi i zavodljivo, a s druge strane grize, grebe, ujeda. Odličan balans. Vokalno joj je baš legla i imam osećaj da je otpevala celim telom. Zapravo, kada malo bolje razmislim, ovo je možda komercijalno i produkcijski najbolje urađena pesma. Ova bas linija sa laganim Roki film momentima me hrani, bukvalno! Fenomenalna je! Žao mi je što pesma nije više obogaćena pratećim vokalima u  onim “uuuuuuuu” mometima, ali dobro….preterujem i ja sad, odoh baš u detalje.

Druga po redu na albumu je pesma “Lijepa i loša”, melodijski potpuno suprotna od prve. Zvuk klavijatura u ovoj pesmi podseća me na stari dobri pop rock iz druge polovne osamdesetih godina pa mi se samim tim i dopada, jer sve što ima veze sa tim periodom meni se dopada! Tempo albuma se i dalje drži na nivou, mrdamo se i đuskamo.

Foto: Marina Pešić

A onda dolazi na red jedna baladica, “Male stvari”. Dobro, nije baš baladica, ali bar tako počinje. Ubrzo se razrađuje u jedan fantastičan pop zvuk koji meni, detetu koje je raslo osamdesetih, tako nedostaje…. Ono što bih svakako izdvojila je predivan tekst koji nam svima danas očajnički treba! Preslušajte ali poruka je – Uživajte ljudi u malim stvarima. To je poenta ovog života. Ako bi  trebalo da vizualizujem ovu pesmu onda to izgleda ovako…. Sunčan dan, sedim tako ja u nekom kabrioletu, kosa mi leti na sve strane, vozim se nekim blagim krivinama kojima se spuštam do mora koje vidim tamo dole negde, a dole me čeka on… Koji on, nemam pojma koji, neki on… I onda se poslednji stih potpuno uklapa u ovaj film. Pesma se završava stihom “Sretna sam”.  

Eh, tu morsku nirvanu mora da prekine neki haos, koji se ovaj put oslikava u Barakudi. Kada pričamo o tempu albuma, pesma “Barakuda” je odličan izbor da nas vrati na mrdanje i đuskanje. Nešto malo brži pop-funk ritam i odlična melodija, zarazna i konačno malo muškog vokala da zareži. Odlično, sve mi se ovde dopada. Tekst, heh, tekst….Razmislite, da li ste mala i velika riba. 🙂

Sledeća pesma je obrada kultnog hita osamdesetih godina “Da mi je biti morski pas” koju je u originalu izvodio splitski bend Metak. Ljuuuudi, koji je to bio hit tada! Ajmeee….. Kada su obrade u pitanju, tu sam uvek vrlo vrlo kritična. Retko koja obrada mi se dopada, više sam onaj tip “Original je original, da se razumemo”. Ali, moram biti iskrena i odstupiti od svog mišljenja i reći, ovo je stvarno dobro! Miro je svoj deo jako dobro otpevao da čak dosta i podseća na original. Inače, ova pesma snimljena je kao deo kampanje koju je pokrenuo brend Whit Shark za zaštitu ove životinje.

Foto: Marina Pešić

NAPOMENA: Komentar za sledeću pesmu zabranjen je za mlađe od 18 godina. Znači samo 18+

Joj… Pesma se zove “69”. Treba li da vam pojasnim? Pesma kaže ovako: “Rokenrol je uvek bio poziv za krevet, za početak može poza 69”. 🙂 Ja godinama živim u zabludi, mene rokenrol nikada nije odveo u krevet, ali dobro….možda se nešto i promeni. Šalu na stranu. Ova pesma jeste “catchy” i čist je rokenrol, odlična, brza, zabavna, seksi. Samo, ne objašnjavajte deci šta je 69.

E sad dolazi na red pesma “Ispod kože” koja je za mene potpuna misterija. Ja ne znam šta me snašlo. Melodija dobra, aranžman dobar, meni omiljena bas gitara dobra, Lidija dobra, gitara dobra, bubanj dobar, tekst dobar, a produkcija…. 🙁 Ako je neka fora da pesma bude…ne znam ni kako da se izrazim, nedovršena, onda mea culpa. Ako jeste fora, moj savet je da je malo srede i ponovo objave i okače na You Tube sređenu. Sigurna sam da je  u pitanju neka greška, koja je naravno ispravljiva. Inače pesma je jako lepa.

Osma pesma po redu zove se “Čovijek kojeg nema” i prati blago usporavanje koje je primetno već u prethodnoj pesmi, što me ponovo dovodi do konstatacije da je redosled pesama fantastično složen, za šta je pretpostavljam zadužen urednik izdanja Igor Polak. Znajući njegovo iskustvo, nisam ni sumnjala da će sve ovo imati smisla.

A onda na red dolazi pesma koja se zove “Gorka naranča”. Bože dragi, ova pesma izazvala je u meni totalni šok i potpuno iznenađenje za mene samu, jer ja sam neko ko ume i da mlati glavom na Ramštajn. Vajb koji donosi je čist hrvatski melos, nešto što ćete retko čuti kod nas, a toliko slatko i pitko…. Prosto sam se zaljubila u ovu pesmu. Ritam koji me vodi na neke daleke obale latinske amerike i refren koji onako možemo svi zajedno horski pevati dok nazdravljamo nekim dobrim vinom. Eto, to vam je ova pesma.

Neka mi bend oprosti, pesma “Neko te očekuje” koja je nakon moje omiljene, može biti naj pesma svih vremena, ja je više ne čujem. Ali ruku na srce, ova pesma je fenomenalna muško-ženska balada sa predivnom violinom, klavirom, akustičnom gitarom i bas gitarom koja miluje. Ako ste zaljubljeni, ovo je pesma za vas.

Foto: Marina Pešić

I na kraju, kada sam sve preslušala zaključak je da je Lili Gee bend koji vredi mnogo više od produkcije koju je dobio. Njihove melodije, tekstovi i aranžmani su zaista vrlo kvalitetni, ali sve moje kritike koje imam idu ka produkciji koja je trebala biti bolja jer ove pesme i ovi vokali to zaslužuju. Da ne budem pogrešno shvaćena, nije produkcija loša, samo trebala je biti bolja.

Mislim da Croatia Records može biti ponosna na ovo izdanje, a bend može “mirno da spava” što se mojih kritika i predviđanja tiče,  jer mislim da imaju sve predispozicije za velika dela. Samo hrabo napred i podrška za vas iz Novog Sada.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst do kraja. 🙂

Podržite rad portala Remix Press. Naš portal je neprofitan i zavisi od vaše podrške. Svaka donacija pomaže da nastavimo da objavljujemo kvalitetne vesti. Donirajte putem aplikacije za donacije ili direktno na račun – Udruženje Remiks 205-0000000202358-40. Hvala vam!