Pre nekoliko dana, tačnije u nedelju, 16. avgusta, završen je 4. po redu Overjam muzički festival. Iako spada u manje evropske festivale, poseta od 10 hiljada ljudi iznenadila je italijansko – slovenačke organizatore i oborila dosadašnji rekord.

Tokom 4 dana festivala, posetioci su mogli da uživaju u prelepom planinskom ambijentu, opuštenoj atmosferi, odličnoj muzici, kao i raznim interesantnim propratnim sadržajima. Kamp smešten na samoj reci Soča bio je otvoren već nekoliko dana pre festivala, nedaleko od centra gradića Tolmin. Odatle se pružaju mnoge hajking rute po okolnim planinama, a moguće je penjati se i na Tolminsku tvrđavu i slične istorijske lokalitete. Na plaži i glavnoj bini bile su organizovane i žurke zagrevanja dan pre zvaničnog otvaranja festival na kojoj su nastupao Blend Mishkin iz Grčke kao najveća zvezda uz podršku izvođača Freedom Fighters, Riders Tribe, Four Star Foundation, Mr. Skavillage, i drugih.

Festival, podeljen na tri stejdža, glavnu binu pored kampa takođe uklopljenu između visokih stabala kampa i Dub i Dancehall bine na obali pored reke, obeležili su nastupi većih evropskih i svetskih rege zvezda. Prvog dana, najveći utisak ostavio je nemački Gentleman koji je uz Capletona, stiče se utisak imao pravu armiju fanova iz cele Evrope koji su došli da ga gledaju. Kao što je koleginica Ivana iz redakcije u prethodnim izveštajima sa malih festivala već opisala, postoji izvesna draž u tim događajima, kad publika odlično reaguje i ostvaruje odličan kontakt sa izvođačima i okruženjem, što je dosta teže na velikim festivalima.

Zagrevanje za Gentleman-a, izvodio je italijanski rege sastav Mellow Mood, čiji nastup je takođe bio prilično posećen, što i ne čudi jer su italijanski posetioci bila najbrojnija grupa. Afterparty u vidu laganog čiliranja na plaži nakon prvog festivalskog dana obeležio je nastup Brother Culture-a.

Drugi dan je bio rezervisan za odlične nastupe Hollie Cook i već pomenutog Capleton-a. Hollie Cook, inače ćerka Paul Cook-a, bubnjara Sex Pistols-a, oduševila je sve prisutne veoma harizmatičnom ličnošću, odličnim plesnim pokretima, i mekim, blagim glasom i najavila blistavu karijeru u narednim godinama. Kako god, Capleton je opravdao očekivanja zvezde večeri i u energetičnom, na moment frenetičnom nastupu koji je trajao preko 2 sata dizao publiku na noge i bukvalno ostavljao bez daha sve prisutne. Posetioci su skakali, plesali, uživali, i pevali sa Capleton-om mnoge hitove iz njegovog višegodišnjeg repertoara, od “Jah Jah City”, preko “That Day Will Come”, do novijih “Acres” i “Mama You Strong”. Uz Capleton-a i Genlteman-a svakako najveća zvezda festivala, rege veteran Max Romeo, nastupio je trećeg dana i pokazao da je rege jednostavno način života, a ne izbor ili profesija. Poslednjeg dana festival Baby Cham i General Levy su izvlačili i poslednje atome snage iz posetilaca, dok je zapažen nastup imao i Fatman Hi-Fi iz Engleske na Dub stejdžu i tako stavili tačku na ovogodišnji muzički deo Overjam festivala.

S druge strane, Capleton i Max Romeo su pokazali da su ‘zvezde’ i u negativnom smislu, jer su bez objašnjenja otkazali zakazane konferencije za štampu i generalno bili nedostupni novinarima niti fanovima. Takođe, ni celokupna organizacija festivala nije bila baš najbolja. Što se tiče posetilaca, satnice su bile možda i najveći problem, jer su bile poznate skoro pa na sam dan izvođenja, dok su ostali aspekti funkcionisali manje – više bez problema. Međutim, kada su u pitanju novinari i ostali zaposleni na i oko organizacije i održavanja festivala, tu je bilo više ozbiljnijih organizacionih propusta. Satnice press konferencija i generalno odnos prema novinarima je bio ispod dostojanstva: satnice press konferencija nisu bile uopšte poznate, prethodno zakazani intervjui su bili prebacivani tokom nastupa drugih izvođača, novinarska zona (press conference room) je često ostajala zatvorena bez ikakvog objašnjenja, a volonteri postavljeni na info pultovima često nisu mogli da ponude ni najosnovnije informacije o festivalu, parking mestima, satnicama, o drugim mestima gde se mogu zatražiti informacije, itd. Na to sve, organizatori festivala su bili prilično nezainteresovani (čak na momente i arogantni) za sve ove tehničke probleme i delovali kao da to nije njihov posao, da se bave organizacijom festivala!? Slične kritike su se mogle čuti i od ostalih angažovanih na Overjam University i Overjam4kidz sekcijama. Između ostalih, posebno su se isticali problemi sigurnosti u kampu.

Bilo kako bilo, ovi sitniji organizacioni propusti su bili nadoknađeni propratnim sadržajima tokom dana za sve one kojima uživanje u kampu i prelepoj prirodi nije bilo dovoljno. Tako su organizovana tematska predavanja na engleskom pod nazivom Overjam University. Teme radionica i debata su bile manje-više prilagođene festivalu kao na primer status i prava transrodnih osoba, zdravstvene koristi od konoplje i u globalu su ispunile osnovni cilj – edukaciju prolaznika. Da deci ne bi bilo dosadno, a i da se roditelji odmore posle napornih festivalskih noći 🙂 organizovane su posebne kreativne radionice za najmlađe gde su uz posebno biranu muziku, srdačne volontere, sportske, plesne i ostale tematske aktivnosti (izrada nakita, odeće…), deca svakako uživala i osećala se kao da su na super izletu.

Nadamo se da sam vam dočarao bar delić atmosfere i predstavio šta možete da očekujete i naredne godine na istom mestu. Ukoliko volite rege muziku, prirodu, i uživanje u opuštenoj, laganoj atmosferi, bez smaranja policije 🙂 došli ste na pravo mesto!

Nikola Prpa