U okviru muzičkog programa Doma kulture Studentski grad u četvrtak, 31. oktobra, u Velikoj sali nastupaće Duo Moderato od 20h.

Duo Moderato je muzički sastav iz Beograda koji je svoju muzičku koncepciju zasnovao na obradama i stilizaciji etno muzike, sa šireg prostora Balkana za gitaru i violončelo.

Pored ovih kompozicija u programu su zastupljene i autorske kompozicije inspirisane našim umetničkim nasleđem.

Već duži period sarađuju sa Bojanom Čukićem, džez pijanistom iz Bora. Do sada su objavili tri albuma: Milkano, zatim Igra za dvoje i treći Intima za nacionalnu izdavačku kuću PGP. Za AmaDea records iz Bugarske objavili su kompilaciju Dance for two koja je dostupna za download preko interneta. Tokom svog muzičko – scenskog rada ostvarili su značajnu umetničku saradnju sa našim poznatim umetnicima, poput: Oliver Njego, Rade Šerbedžija, Branislav Lečić, Slobodan Trkulja, Miki Manojlović, i drugi.

 

POZORIŠTE

Sreda 30. 10. u 20.00, Velika sala

Teatar Arijadna

NARUČENI KONCERT – Autorski projekat Milice Gutović

Igra: Milica Gutović

Violina: Sofija Glavičić

Baletsko-pantomimska predstava govori o mladoj poslovnoj ženi čiji se život svodi na ustaljeno ponavljanje radnji koje daju privid života. Za spoljni svet, posao i ljude ima drugo lice. U retkim trenucima, kada ostaje sama sa sobom, skida masku hladnoće i poslovnosti i postaje žena, nežna i ranjiva, kojoj je potrebna ljubav. Ovim komadom predstavljena su tri poslednja samotna dana njenog života.

Predstava je prošarana igračkim numerama, pažljivo odabranom klasičnom muzikom velikih kompozitora, čarobnim svetlosnim i zvučnim efektima, koji poigravajući se našom maštom, gledaoce premeštaju iz situacije u situaciju.

 

 

LIKOVNI PROGRAM

Galerija, do. 31.10.

IZLOŽBA RADOVA NAGRAĐENIH AUTORA SA XVII BIJENALA STUDENTSKOG CTREŽA SRBIJE

Izlažu: Tamara Žderić (III godina, FLU Beograd), Darko Aćimović (III godina, AU Novi Sad) i Aleksandar Mitrović (II godina master studija, FLU Beograd)

Na XVII Bijenalu studentskog crteža Srbije održanom u Domu kulture Studentski grad u maju ove godine javnost je imala prilike da se upozna sa radovima108 studenata i postdiplomaca sa umetničkih akademija iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Zvečana, Novog Pazara i Sankt Peterburga (ovogodišnji gosti Bijenala). Tom prilikom dodeljene su tri ravnopravne nagrade autorima najboljih radova po mišljenju žirija. Grupna izložba nagrađenih autora predstavlja najnovije radove tri studenta i pruža uvid u njihovo različito stvaralaštvo.

 Darko_Acimovic

Velika galerija, do 15.11.

KROZ ATELjE

Autorka izložbe: Ana Bogdanović

Umetnici/umetnice: Marija Đorđević, Nemanja Lađić, Nikola Marković, Goran Micevski, Ivan Šuletić i umetnički par Nina Simonović i Frančesko Fonasi.

Izložbeni projekat “Kroz atelje” razmatra prostor u kome se odvija umetničko stvaranje – prostor umetnikovog ateljea – kao mesto fizičke, mentalne i materijalne prirode za koga se vezuju procesi koji prethode i pripadaju stvaranju i izvođenju umetničkog rada. U dijalogu sa specifičnim prostorom Velike galerije Doma kulture “Studentski grad” biće predstavljene umetničke intervencije i reakcije koje za svoje polazište uzimaju atelje sa različitih aspekata njegovog simboličnog i konceptualnog značenja – kao mesto akcije, kontemplacije, dijaloga, imaginacije i materijalizacije čina umentičkog delovanja i stvaranja.

Umetnice i umetnici koji učestvuju u izložbenom projektu dolaze iz polja slikarstva, fotografije, crteža, video umetnosti i sound art-a, zajedno stvarajući heterogeni ambijent iskustva kroz međusobno komunicirajuće intervencije u izložbenom prostoru.

Prateći program izložbe čine vođenja kroz izložbu i razgovori sa umetnicima, radionica sa studentima istorije umetnosti, kao i dešavanje “otvorenog studija” posvećeno upoznavanju publike i stručne javnosti sa radom umetnika i umetnica koji učestvuju na izložbi.

Projekat podržao Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

 

KNjIŽEVNOST

Utorak 29.10. u 20.00, Klub Magistrala

Savremena svetska proza

Predstavljanje knjige priča ODAKLE ZOVEM Rejmonda Karvera u nagrađenom prevodu s engleskog jezika Flavija Rigonata i izdanju Belog puta

Učestvuju: Miroslava Spasić i Flavio Rigonat

Poslednja zbirka priča objavljena za života jednog od najuticajnijih američkih pripovedača predstavlja reprezentativan izbor. Uz sedam ranije neobjavljenih, izabrano je trideset Karverovih priča, među kojima su i najpoznatije – O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi i Katedrala – koje grade antologiju koja prati Karverov pripovedački razvoj od ranih šezdesetih do njegove smrti, 1988. Flavio Rigonat je za prevod ove knjige dobio nagradu Miahilo Đorđević za 2010/2012, koju dodeljuje Udruženje književnih prevodilaca Srbije za najbolji prevod književne proze s engleskog jezika.

Jedan od najomiljenijih američkih pisaca, Rejmond Karver (1938-1988) rođen je u Oregonu, na krajnjem severozapadu Amerike. Gotovo sve njegove pesme i priče su autobiografske, uglavnom se bave svakodnevnim životom običnih ljudi američke niže klase, a prepoznatljive su po minimalističkom izrazu i prigušenoj intimnosti.

 

FORUM

Ponedeljak, 28.10. u 19.00, Mala sala

Istorijske teme

RUSIJA NA PRELOMU 19. i 21. VEKA

Razgovor o knjigama Save Živanova

Učestvujuu: Sava Živanov, Ljubodrag Ristić, Miloš Ković, Nikola Popović, Stanislav Stojanović

Sava Živanov je jedan od najuglednijih i najplodnijih domaćih autora u oblasti poznavanja Rusije i ruske istorije. Dugogodišnji profesor Fakulteta političkih nauka predavao je predmet pod nazivom „savremeni socijalizam“, ali je istovremeno strpljivo istraživao i pisao o predoktobarskoj, tj. predrevolucionarnoj istoriji Rusije. Knjige Save Živanova odnose se na sve važne etape i likove ruske istorije od kraja 19. do početka 21. veka.

 

Sreda, 30.10. u 19.00, Klub Magistrala

Civilizacija na raskršću

PITANjE SRPSKOG PITANjA DANAS

Predstavljanje zbornika Instituta za političke studije

Govore: Živojin Đurić, Zoran Petrović Piroćanac, Miloš Knežević, Momčilo Subotić – priređivač i dr.

Srpsko pitanje je moguće postaviti kao pitanje preseka savremenog stanja i perspektiva srpskog naroda, to jest stanja nacije u vremenu epohalnih promena i socioekonomske i geopolitičke tranzicije. Po svojoj prirodi srpsko pitanje je hronotopsko, istorijski struktuirano u dimenzijama prošlosti i politički postavljeno u vremenu i prostoru sadašnjosti. Najizrazitiji vid političkog ispoljavanja nacionalnog pitanja je topičko propitivanje alternativa geopolitičkog položaj i mesta srpskog naroda u ambijentu Starog kontinenta.

 

FILM

Ponedeljak, 28. 10. u 21.00, Velika sala

DVANAEST GNEVNIH LJUDI

Režija: Sidni Lamet

Uloge: Henri Fonda, Li Dž. Kob, Martin Balsam

Lametov režiserski debi iz 1957. godine, po scenariju Redžinalda Rouza, koji je ujedno i producirao ovaj film, već mu je doneo nominaciju za Oskara za najbolju režiju. Film je izazvao burne reakcije u javnosti postavljajući neka provokativna pitanja o ličnoj i društvenoj odgovornosti njujorških porotnika, koji odlučuju, “ne o rešenju zločina, nego slanju mladog čoveka u smrt”.

 

OSVRT NA SAVREMENI AMERIČKI DOKUMENTARNI FILM

Utorak, 29. 10. u 21.00, Mala sala

ISPOVEST EKO – TERORISTA

Režija: Piter Braun

Viđen očima aktiviste Pitera Brauna, Ispovest eko-terorista pruža gledaocu jasniju sliku života među samozvanim spasiocima životinja i morskim pobunjenicima koji su oblikovali zeleni pokret kakav mi danas znamo i volimo. Ovi ekstremisti ponosno nose njihove piratske simbole, izvodeći izuzetno prkosne poduhvate na otvorenom moru. Njihova flota udarnih plovila nanosi štetu lovcima na kitove, ilegalnim ribarima koji koriste mreže i lovcima na foke širom sveta. Grupa ogrubelih likova iskazuje hrabrost i lukavstvo, dok se upušta u konflikte koji uključuju potapanja, invaziju na plovila, hapšenje i mnogo sudara plovilima.

 

Četvrtak, 31. 10. u 21.00, Mala sala

ĆUTANjE BOŽJE KUĆE

Režija: Aleks Gibni

Film istražuje tajne nezakonite aktivnosti oca Lorensa Marfija, harizmatičnog sveštenika iz Milvokija, koji je zlostavljao 200 gluve dece u školi koja je bila pod njegovom kontrolom. Film dokumentuje prvi javni protest usmeren protiv zloupotrebe od strane crkvenih zvaničnika u SAD. To je dovelo do suđenja koje je trajalo tri decenije, a završilo se tužbom protiv samog pape. Istrazi su pomogli i dokumenti iz tajne arhive u Vatikanu koji su prikazali da je i sam papa odgovoran, ali da je takođe i bespomoćan pred licem zla.

 

PANORAMA

Petak 1, subota 2, nedelja 3.11. u 19.00, Mala sala

LICE LjUBAVI

Režija: Majkl Vinterbotom

Uloge: Imogen Puc, StivKugan, Stiven Fraj

Trajanje: 101’

Priča o vlasniku prvog striptiz kluba u Velikoj Britaniji i medijskom magnatu, kultnom Polu Rejmondu. On otvara svoj prvi klub „za džentlmene“ 1958, te postepeno gradi carstvo klubova i erotskih magazina koji će mu doneti ogromno bogatstvo. Međutim, ovakav život mu donosi i mnoge optužbe za razvrat, propale brakove, problematičnu decu i ličnu tragediju.

 

Petak 1, subota 2, nedelja 3.11. u 21:00, Malasala

MAMUT

Režija: Gustav de Kervern, Benoit Delepin

Uloge: Žerard Depardje, Joland More, Isabel Ađani

Trajanje: 92’

Ovaj crnohumorni “road movie” je režirao tim koji nam je podario nezaboravnu Luj-Mišel. Kao i pomenuti film, i ovaj novi ima temu lako primenjivu na naše uslove. Novopečeni penzioner Serž je ustanovio da mu poslodavci nisu uplaćivali doprinose za penzijsko osiguranje. Ni časa se ne dvoumi, seda na svoj motor i kreće u potragu za njima po celoj Francuskoj. I u toku svog puta, susreće se sa mnoštvom karaktera, sve čudnijim od čudnijeg.

 

AKADEMSKI FILMSKI CENTAR

Četvrtak, 31.10. u 20.00, Klub Magistrala

Kino Climates

RENCONTRES AUDIOVISUELLES (RAV)

Program predstavlja Anne-Charlotte Fauvel

Kino Climates je evropska mreža nezavisnih bioskopa i distributera koja ima za cilj da promoviše raznovrsne filmske programe i da se brine o očuvanju filmske baštine. Akademski filmski centar DKSG je deo ove mreže, koja okuplja više od trideset evropskih organizacija, od nastanka 2010. godine u sklopu Roterdamskog filmskog festivala.

Rencontres Audiovisuelles (RAV) je organizacija osnovana 1998. godine u Lilu (Francuska), kako bi se bavila prezentacijama nezavisnih audio vizuelnih dela, kao i edukacijom u oblasti digitalnih umetnosti. Ove delatnosti se odvijaju u sklopu kulturnog centra L’hybride, za koji je zadužen RAV. Takođe, RAV je organizator Međunarodnog festivala kratkog filma, koji će ove godine od 9-13. oktobra imati svoje 13. izdanje. Publika će imati priliku da vidi najbolja ostvarenja ovog festivala.