DOM KULTURE STUDENTSKI GRAD

14-20. SEPTEMBAR 2013.

MUZIKA

Petak 20. 9. u 20:00, Letnja scena

XANAX

Xanax je beogradski bend koji je koncertno aktivan od 2009. Bend je u maju 2012. izdao svoj debi album pod nazivom „Ispod Površine“, a pesma „Svetli dan“ sa pomenutog albuma, uvrštena je u pet najboljih singlova za 2010. od strane čitalaca veb magazina POPBOKS. Xanax donosi spoj gitarskog zvuka sa elektronikom, elementima dub-stepa i trip hopa. Aktuelni singl „Reč iz filma“ ponovio je uspeh prethodnog i našao se na svim relevantnim top listama. Članovi benda su: Sana Garić – vokal i sint, Dejan Stanisavljević – sint i programing, David Popović – bubanj i Nebojša Mrđenović – sint i čelo.

POZORIŠTE

Sreda 18. 9. u 20:00, Letnja pozornica / Velika sala

Ustanova kulture Vuk Karadžić

Vladan Savić:

BRAK USTVARI LJUBAV

Igraju: Vladan Savić, Kristina Savić

Režija: Vladan Savić

Predstava “Brak ustvari ljubav”, nastala je na temelju kabarea “Kako razumeti Srbe”, koji se još uvek sa uspehom izvodi na sceni Pozorišta na Terazijama i koji je doživeo 120 izvođenja. Ova pozorišno-kabaretska predstava se bavi ljubavno-bračnim životom jednog para, uzletima i nizbrdicama bračnog života, uz ideju da ništa nije teško i nemoguće ako postoji prava ljubav i ako se na brak gleda kao na tim, ekipu koja sve postiže oslanjajući se na saigrača. Kabare obiluje mnoštvom živo otpevanih muzičkih numera, na momente može se osetiti prava koncertna atmosfera.

BRAK USTVARI LJUBAV

KNjIŽEVNOST

Utorak 17.9. u 20:00, Klub Magistrala

Razgovor s Brankom Anđićem

Predstavljanje ANTOLOGIJE SAVREMENE ARGENTINSKE PRIPOVETKE i romana PLAY-BACK

Učestvuju: Nenad Šaponja i Branko Anđić

Branko Anđić – pisac, prevodilac i novinar, rođen je u Beogradu, gde je diplomirao Opštu književnost s teorijom književnosti. Jedan je od pokretača časopisa Pismo. Od 1990. živi u Buenos Ajresu. Autor je proznih knjiga Posle svirke, Lavica liže rane, Kao iz kabla, Ovo je istinita priča, Veličina sveta, Play-Back, kao i nekoliko antologija pripovedaka s područja Latinske Amerike. Pisac je mnoštva ogleda o hispanoameričkoj književnosti koju sistematski prevodi.

Borhesova deca, Antologija savremene argentinske pripovetke, obuhvata najznačajnije pripovedače argentinske književnosti s kraja XX i početka XXI veka. Kao šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka, argentinska priča i danas dominira Latinskom Amerikom. Osim o kvalitetu dvadeset osmoro predstavljenih autora, ovaj izbor svedoči o književnom odgovoru zemlje rasnih pripovedača u nekoliko decenija između poslednjeg intelektualno-revolucionarnog razdoblja XX veka, nasilno okončanog vojnom diktaturom, i našeg vremena globalizacije, godina previranja i traženja izlaska iz krize u prvoj deceniji novog veka.

Četvrtak 19. 9. u 20:00, Klub Magistrala

Predstavljanje romana Marka Tanaskovića OLUJA

Učestvuju: Mladen Vesković , Vladimir Kecmanović i autor

“Autorov pripovedački talenat uspeva da savlada veliki broj društveno angažovanih pitanja (kriza identiteta pojedinca i nacije, sprega politike i kapitala, prevlast merkantilizma). To pre svega čini kroz sugestivne ljubavne segmente romana u kojima se erotsko i zrela mudrost u sagledavanju muško-ženskih odnosa (neočekivana za mladog pisca) srećno prepliću, ublažavajući prisutan ton traktata i teorijske rasprave.“

Oluja

Mladen Vesković, Blic, 31. mart 2013.

Marko Tanasković rođen je 1979. u Beogradu. Po struci je pravnik, a tekstove, prikaze i eseje koji se bave pop-kulturom i savremenim kulturnim fenomenima objavljivao je u OK magazinu, Nacionalnoj reviji, NIN-u, Pečatu i Evropi naciji, gde je bio jedan od urednika. Jedan je od pokretača i zamenik glavnog i odgovornog urednika časopisa Vodič za život. Oluja je njegov prvi roman. Oženjen je i ima ćerku, živi i radi u Beogradu.

LIKOVNI PROGRAM

Galerija, od 5. do 17. 9.

Otvaranje u četvrtak 5. 9. u 19:00

MARIJA PETKOVIĆ, SUOČAVANjA

Osnovu izložbe čini materijal pozajmljen iz kolekcije Muzeja detinjstava i datira od 1920 do 1950. Fotografišući, sukobljavajući i postavljajući u određene odnose dva različita motiva umetnica kreira prostorne kolaže kojima rešava postavku u galeriji i otvara novi pogled na ideološku pozadinu slike prisutnu u dečijem odrastanju. Nakon dugog pregledavanja materijala iz kolekcije Muzeja detinjstava jasno su se definisale dve tematike: sličice na kojima su prikazana deca, cveće, životinje i putni motivi ali i one sa ratnim motivima. Ove sličice pandan su današnjim naplepnicama (stikerima) i bile su namenjene deci za igru, spomenare, pisma, sakupljanje i razmenjivanje. Međutim i one sa ratnim motivima su bile namenjne deci, tako da se na jedan perfidan način nametala ratna estetika. Tema suočavanja za ovu izložbu se sama izdvojila i nametnula.

Marija Petković je diplomirala 2003. na FLU u Beogradu. Magistarske studije završila je 2006. na istom fakultetu.

Velika galerija, od 11. do 25. 9.

Otvaranje u sredu 11. 9. u 18:00

DANjA TEKIĆ, MARIJA ANĐELKOVIĆ I

TIJANA MARKOČEVIĆ

Izložba radova studentkinja sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu koje kroz crteže, slike i grafike po prvi put u predloženoj konstelaciji predstavljaju svoje radove.

Danja Tekić i Marija Anđelković su stekle master diplomu za grafiku na FLU u Beogradu i trenutno su na doktorskim studijama grafike na istom fakultetu. Tijana Markočević je student treće godine slikarstva na FLU u Beogradu.

MUHAMED KAFEDžIĆ MUHA,

100 VIEWS OF UKIYO-E

Na inicijativu kustosa Srđana Tunića od 16. do 20. 9. gost likovnog programa biće Muhamed Kafedžić Muha, umetnik iz Sarajeva. Kafedžić je odbranio master tezu na Odeljenju za slikarstvo na Akademiji lepih umetnosti u Sarajevu 2012. sa temom i serijom radova 100 Views koja sumira njegovo interesovanje za tradicionalnu tehniku drvoreza i štampe pod nazivom ukijoe, japansku umetnost i kulturu, kao i uticaj Japana na savremenu popularnu kulturu u globalu. U svom umetničkom radu koji u sebi obuhvata grafički dizajn, animaciju, slikanje, drvorez, strip, nastaje samosvojan stil i način rada. Kafedžić je dobitnik nagrade Collegium Artisticum za slikarstvo. Više na muhaonline.com

17. 9. u 19:00, Mala sala – Prezentacija umetničkog rada Muhameda Kafedžića Muhe, razgovor sa umetnikom vodi istoričar umetnosti Srđan Tunić

18. 9 u 19:00, Studio 26 – Tribina o japanskim animiranim filmovima, animama „Kako biti Anime Otaku na Balkanu“ Učestvuju: Muhamed Kafedžić (umetnik), Srđan Đukić (profesor fizike i astronomije iz Beograda, saradnik Društva srpsko-japanskog prijateljstva Tagai iz Beograda i Narodne Opservatorije na Kalemegdanu), Bojan Vukadinović (diplomirani kulturolog, predsednik i osnivač društva Sakurabana), Isidora Vlasak (diplomirani filolog, potpredsednica društva Sakurabana), Jelena Jokanović (prevodilac, potpredsednica društva Sakuraba), Srđan Tunić (istoričar umetnosti).

16 – 20.9. – Muhamed Kafedžić oslikava mural Veliki talas Kanagave, na spoljnom zidu osnovne škole Đorđe Krtsić na opštini Čukarica. Reč je o mnoumentalnoj replici drvoreza japanskog umetnika Hokusaija na zidu osnovne škole koji se nalazi pored ulaza za bazen. Na taj način ovaj mural nalazi pogodno mesto za svoju materijalizaciju. Kafedžić je 2012. naslikao prvi mural iz serije 100 Velikih talasa na zidu osnovne škole Jovan Jovanović Zmaj u Pančevu, a u 2013. ovom prilikom dobija mogućnost da uradi Veliki talas i u Beogradu.

Galerija, od 19. do 29. 9.

Muhamed Kafedzic

Otvaranje u četvrtak 19. 9. u 19:00

JOVANA STOJANOVIĆ, EKRANI (2010-11) / KLIKNI OVDE! (2012-13)

Izložba Jovane Stojanović obuhvata dve serije radova kojima se razmatraju karakteristike digitalne kulture, fenomeni koji oblikuju dobar deo našeg savremenog iskustva, korenito ga menjajući. Jedan od osnovnih elemenata digitalnog okruženja predstavlja ekran, preko koga se ostvaruje interfejs, kontakt čoveka i kompjutera, priključenost na globalnu mrežu i pristup informacijama, bilo da su u pitanju nepokretne, pokretne slike ili tekst. Jovana Stojanović ide dalje od analize ekrana kao pukog prozora u virtuelni svet, ona se, pre svega, bavi osobinama interaktvnosti novih medija, sadržaja koji generišu i uticaja novomedijskih strategija na čovekovu percepciju, komunkaciju i egzistenciju.

Jovana Stojanović je diplomirala 2000. godine na katedri za slikarstvo, Akademija umetnosti, Novi Sad. Završila je magistarske studije na Katedri za crtanje, 2007. na istom fakultetu. Od 2008. godine je na doktorskim studijama, Višemedijska umetnost, Univerzitet umetnosti u Beogradu.

Jovana Stojanovic- it is a shame to wait till tomorrow

FORUM

Ponedeljak 16.9. u 19:00, Mala sala

Ekokonomske teme

NEOKOLONIJALIZAM VIRTUELNOG FINANSIJSKOG KAPITALA

Klasni sukob rada i finansijskog kapitala

Predstavljanje knjige

Govori: Slobodan Komazec

„Ranije vrlo razvijeni socijalni sistem i ravnoteža socijalnih snaga u društvu na bazi

neokonezijanske teorije državnog intervencionizma i države blagostanja potpuno su razbijeni. Neoliberalna i u osnovi konzervativna politika nastala je preko „reganomike“ i „tačerizma“, uvodi dogmu masovne i brze privatizacije, deregulacije svih tržišta i liberalizacije ekonomsko-finansijskih međunarodnih odnosa, s težnjom za sve manjom ulogom države u privredi. Ogroman pritisak neoliberalnog koncepta koji nameću MMF, Svetska banka, Federalni sistem SAD i STO, potpuno se stavlja u interese krupnog finansijskog kapitala. Deregulisana finansijska tržišta (berze, banke, osiguravajuće kompanije) dovele su do svetske finansijske krize i novih odnosa rada i finansijskog kapitala. Visoka nezaposlenost i potisnuti radnički sindikati slabe položaj i moć radničke klase. Država se svojom funkcijom stavlja i štiti interese krupnog kapitala, uz interesnu spregu političara na valsti, bankara i krupnog preduzetničkog lobija (i kapitala). Smatra se da je era socijalne države završena.“

Slobodan Komazec, iz Uvoda knjige

Sreda 18.9. u 19:00, Klub Magistrala

Politikološke teme

POLOM SRBIJE

Govore: Dragan Milosavljević, autor elektronskog izdanja knjige, i Miloš Knežević

Pronicljiva knjiga u elektronskom obliku dugogodišnjeg novinara i iskusnog publiciste Dragana Milosavljevića sadrži brojne priloge koji je ovaj novinarski bard objavljivao tokom nepokoliko proteklih kriznih godina u dnevnoj štampi i nedeljnicima, ali na posećenim sajtovima.Beskompromisni stil saopštavanja bolnih istina o prirodi domaće krize uvrštava Milosavljevića među nekolicinu najlucidnijih kritički orijentisanih autora. Kritičko i alternativno mišljenje podržano je moralnim argumentima i humanističkim zalaganjem, koji se osećaju u svakom redu i pasusu ovog koliko razloženog toliko zabrinutog autora.

FILM

PANORAMA

Septembarska Panorama obeležena je nizom filmova koji su izvan svog autorskog prosedea, tematske originalnosti, značajni i po tome što su osvojili visoka priznanja na relevantnim filmskim festivalima.

Utorak 17.9. u 21:00, Letnja pozornica

ZAUSTAVLjEN NA PUTU

r: Andreas Dresen

ul: Inka Fridrih, Stefi Kunert

Nemačka, 2011, 95’

Doktor je rekao istinu, dani su odbrojani. Zašto ja i zašto sad? Čovek ostavlja iza sebe ženu i decu, roditelje, prijatelje, komšije i jučerašnju ljubavnicu, ljude u svom životu. Iz dana u dan, novi opoštaj. Reči postaju retke, tišina duža. Pogled kroz prozor prikazuje godinu kako menja svoje boje.

Pobednik selekcije Un certain regard festivala u Kanu 2011. godine.

Četvrtak 19.9. u 21:00, Letnja pozornica

KAKO SE ZAVRŠILO LETO

r: Aleksej Popogrebski

ul: Grigoriy Dobrygin, Sergei Puskepalis

Rusija, 2010, 124’

Polarna stanica na usamljenom ostrvu u arktičkom okeanu je mesto na koje je smeštena radnjaove drame. Sergej, iskusni metereolog, i Pavel, diplomac sa fakulteta, provode mesece u kompletnoj izolaciji u nekadašnjoj strateškoj naučnoj bazi. Pavel prima radio vezom jednu važnu poruku i, dok pokušava da nađe pravi trenutak da je saopšti Sergeju, strah, laži i sumnjičenje počinju da truju atmosferu.

Zlatni toranj, Palić 2010.

Subota 21. 9. u 21:00, Letnja pozornica

PLjAČKAŠ

r: Benjamin Heisenberg

ul: Andreas Lust, Franziska Weisz, Florian Wotruba

Austrija, Nemačka, 2010, 90’

Film je snimljen na osnovu istinitih događaja vezanih za život austrijskog maratonca Johanesa Ratenbergera koji je imao neobičan hobi – pljačkanje banaka. Film je inteligentno snimljena studija kontrole i sračunatog rizika i podjednako iznenađuje i kao akcioni film i kao portret karaktera. Neke od scena potere za pljačkašem nadmašuju sve viđeno u visokobudžetnim Holivudskim filmovima.

Berlinale 2010, nominacija za Zlatnog medveda, Palić 2011, Nagrada za najbolju režiju.

Četvrtak 22. 9. u 21:00, Letnja pozornica

HANA ARENT

r: Margareta von Trota

ul: Barbara Sukova, Axel Milberg

Nemačka, 2012, 110’

Hana Arent je portret genija koja je šokirala svet svojim otkrićem “banalnosti zla”. Nakon što je prisustvovala suđenju Nacisti Adolfu Aihmanu u Jerusalimu, Hana se usuđuje da piše o holokaustu na način na koji niko do tada nije pisao o tome. Njen stav odmah izaziva ogroman skandal iHana biva napadnuta od strane prijatelja podjednako kao i od neprijatelja. Međutim, i sama žrtva holokausta kao nemačko-jevrejski emigrant, ona se istovremeno bori i da suzbije sopstvene bolne asocijacije sa prošlošću.

AFC

Sreda 18.9. u 20:00, Mala sala

Predstavljanje autora

SALISE HUGHES

Salise Hughes, američka umetnica i autorka eksperimentalnih filmova, nastanjena u Sijetlu (država Vašington, SAD) je studirala vizuelne umetnosti na Korniš Koledžu u Sijetlu i Institutu za umetnost u San Francisku. Filmom je počela da se bavi 2005. godine i od samih početaka, kada je jedan od prvih radova bio nagrađen za najbolje tehničke inovacije na festivalu An Arbor, njeni filmovi su prikazivani na festivalima eksperimentalnog i dokumentarnog filma u Evropi i SAD.U svom radu se fokusira na prirodu promene, evolucije i regeneracije. Koristi found footagematerijale, stare edukativne filmove, filmove holivudske produkcije ili poklonjene materijale kojima manipuliše digitalno na svakom pojedinačnom frejmu, brisanjem i postavljanjem novih lejera prekidajući i menjajući naraciju originala kako bi pronašla i postavila novi osnov priče. Neke od tema koje obrađuje u svojim delima su snovi, sećanja i destruktivna moć klimatskih promena. Salise je gost rezidencijalnog programa Akademskog filmskog centra DKSG pošto se njen film The Swimmer našao na Listi značajnih ostvarenja festivala Alternative Film/Video 2012.

Salise Hughes, iz filma_CHNRD

Uz razgovor sa autorkom publika će imati prilike da vidi filmove koji su nastali u periodu od 2005. do 2010:

Tidal Wave, 2005, 1:20

How to Draw Clouds, 2006, 2:10

Double Lives, 2007, 4:30

Everyone I Have Ever Known, 2006, 3:30

There Were Houses Here, 2006, 10:10

Strange Weather, 2005, 2:30

Shiny Things, 2007, 5:10

Somewhere, 2009, 4:00

The Tourist, 2008, 6:10

Nothing to Fear but Nothing Itself, 2009, 5:00

Celluloid Heroes Never Really Die, 2010, 6:00

The Swimmer, 2010, 3:50

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.