Težište predstojećeg 21. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici (21-26. septembar) biće na slovenačkom lutkarstvu i pozorišnom stvaralaštvu za decu, koje će biti predstavljeno kroz jedinstvenu izložbu “100 godina slovenačke lutkarske umetnosti”, objavljivanje i promociju knjige profesora Edija Majarona “Vera u lutku” u zajedničkom izdanju Festivala i Pozorišnog muzeja Vojvodine, naučni skup o slovenačkom lutkarstvu i učestvovanje predstave “Pekara Mišmaš” ljubljanskog Mini teatra u takmičarskom programu Festivala.
Velika izložba 100 godina slovenačke lutkarske umetnosti, čiji su autori Agata Freyer i Edi Majaron, sadrži izbor od preko 200 lutaka najznačajnijih slovenačkih likovnih umetnika koji su oblikovali lutke za slovenačka pozorišta lutaka od početka 20. veka do danas. Najstariji izloženi eksponati biće lutke Milana Klemenčića iz daleke 1910. godine. Izložba će nakon Ljubljane (gde je postavljena premijerno u martu ove godine), Beograda, Kotora, biti od 11. do 19. septembra dostupna posetiocima u Zagrebu u okviru 47. Međunarodnog festivala kazališta lutaka PIF, nakon čega se seli u Suboticu. Otvaranje izložbe u Subotici predviđeno je za nedelju, 21. septembar u 19h (Moderna galerija Likovni susret). Izložba će biti otvorena do kraja Festivala, a potom slede gostovanja u Budimpešti, Novom Sadu i Bratislavi.
U okviru takmičarskog programa biće izvedena predstava “Pekara Mišmaš” ljubljanskog Mini teatra u režiji Roberta Valtla. Komad “Pekara Mišmaš” Svetlane Makarovič prvi put je objavljen 1974. godine, nakon čega su usledila brojna izdanja predstave, radio drame i audio snimci. Odmah nakon pojavljivanja Mišmaš je proglašen vrhuncem slovenačke savremene književnosti koji čuva bogatstvo živog narodnog pripovedanja.
“Pekara Mišmaš” je priča o dobroti skromnog pekara Mišmaša koji siromašnima i deci besplatno daje hleb, ali i o zlobnoj pekarki Jeri koja na svaki način pokušava da sazna kako to Mišmaš uspeva da ispeče tako dobar hleb. Takođe je priča o ubogom mačku kojeg zla gazdarica iskorištava tako da na kraju odluči da ostane sa Mišmašom. I na kraju – priča o začaranim miševima koji noću rade u pekari.Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.
Više informacija na zvaničnom sajtu festivala.