Posle prvog dana i sjajnih izvođača, kiša ceo dan nije odustajala i pored one narodne da “kruži kao kiša oko Kragujevca”. Pomislio sam da nas ceo život lažu sa tom narodnom ili smo baš mi festivalski ljudi baksuzi.

Drugi Arsenal dan imao je i izmene programa nekoliko dana pred festival. Škotski bend Texas zbog trenutnog zdravstvenog stanja pevačice Sharleen Spiteri ipak nije nastupao na osmom Arsenal festu. Umesto njih na Main Stage-u u predviđenom terminu nastupio je retro-pop bend Jinx.

Drugi festivalski dan je privukao  oko 6.000 posetilaca, a na Main Stage-u prvi su nastupili raspevani Viva Vox. Publika naoružana kabanicama i kišobranima spremno je u velikom broju došla da isprati za početak Main-a, beogradski hor Viva Vox, pod dirigentskom palicom Jasmine Lorin. Nastup Viva Voxa počeo je vrlo snažno, izvođenjem tema iz filmskog serijala “Ratovi zvezda”, a istakle su se i  pesme “The Show Must Go On” grupe Queen, “Du Hast” grupe Ramstein i, u samom finišu, “Enter Sandman” grupe Metallica.

Za to vreme na Garden smenjivali su se pobednici Bunta Sanja Tišma & Masa, Pogonbgd, grupa Maika i beogradski „irski bend“ Irish Stew of Sindidun, kojem se za vreme izvođenja pesme “One Way Ticket” na bini pridružio gitarista kragujevačke pank grupe Čovek bez sluha, Miki Radojević. Radojević je poručio publici da je Garden Stage „poslednja linija odbrane srpskog rokenrola“.

Beogradski bend Mortal Kombat imao je svoj jubilarni deseti nastup u Kragujevcu, a Garden je bio prepun fanova koji su navikli na ludi nastup ovog sastava. Kombati su počeli žestoko i tako je bilo do kraja.

U isto vreme na Main stage-u je nastupao zagrebački kultni bend JINX koji je nastao davne 1993. Prošle godine su izdali album “Pogrebi & Pomiriši” i to nakon sedmogodišnje paze. Kako sami kažu, u pitanju je miks soula, rock’n’rolla i mjuzikla, a da se publici dopada svedoči mnogobrojna publika koja je pevala pesme sa njima pored već poznatih hitova “Smijem se”, “Tamo gdje je sve po mom”, “Na čemu si ti”…

Gitarista i pevač Nikola Pejaković Kolja na Arsenalu je održao prvi koncert sa svojim novim pratećim bendom 4 Prsta. Kolja, gitarista Voja Aralica i ekipa podarili su publici moćan i uigran  rok, džez i bluz set, u kome su pored dobro poznatih hitova sa prva tri Koljina albuma, publici podarili i neke sa četvrtog još neobjavljenog, poput kompozicije na stihove Jovana Jovanovića Zmaja “Ala je lep ovaj svet”. Praznik za muzičke sladokusce.

Bad Copy – Ajzak, Sky i Timbe  su imali priliku da pruže svojim pesmama dobru zabavu na glavnoj bini festivala. Nizali su svoje urnebesne hitove poput “Posle 10”, “Moja bivša pi.ka” i “Džastin Biberi”.

Veče na Main-u u rano jutarnje časove zatvorio je Kultur Shock iz Sijetla, koji je predvođen pevačem Đinom Jevđevićem energično udario po “Tamnom vilajetu”, “Tuti-frutiiju”, “Zumbulu”…

U finišu druge večeri festivala, koje jeproteklo bez kiše, na Gardenu je nastupio intrigantni zagrebački elektro-pop duo Nipplepeople čiji su članovi na glavama nosili kante sa mrežicama, dok je mnogoljudnom beogradskom rege bendu Del Arno Bend pripala čast da dobrom svirkom i gruvom okonča program i održi fantastično raspoloženje do ranih jutarnjih časova.

Još jednu rasplesanu noć na Explosive DJ Stage-u priredili su Edib D, Nexie i Miguel Bastida.

Poslednje veče, 23. jun, pred oko 9.000 posetilaca obeležili su raspoloženi Plavi orkestar, premijerno u Srbiji Enter Shikari, fantastična Morcheeba, pozvana na bis na Main Stage-u, kao i moćna Disciplin A Kitschme, dok je uz rasplesani Explosive DJ Stage, raznovrsni Garden ponudio Letu štuke, E-Play, Marka Louisa…

Angažovani britanski pank-rok-dram’n’bejs Enter Shikari odmah su pitali da dignu ruke „oni koji su imali iskustva sa Enter:Shikari“ i „oni koji to nisu imali“. Kako je broj ovih drugih preovladao, bend se zahvalio publici na pruženoj šansi, i zasvirao još prilježnije, a naročito je bio energičan pevač Ru Rejnolds. Odličan nastup je bio začinjen hitovima “Anything Can Happen In The Next Half Hour”, “The Last Garrison”, “Destabilise”, “Rabble Rouser”, “Anaesthetist” i “Sorry You’re Not A Winner”.

Najveća gužva na ovogodišnjem Arsenal festu vladala je za vreme atmosferičnog koncerta engleske trip hop-rok grupe Morcheeba čija je pevačica Skye Edwards, u lepršavoj crvenoj haljini, lako zavela publiku baršunastim seksi glasom. Morcheeba je publici darovala koktel pesama sa novog albuma “Blaze Away”, kao i niz starih hitova poput “Otherwise”, “The Sea”, “Blindfold”, “Let Me See”… dok je na bis uz horsko pevanje i ovacije izveden “Rome Wasn’t Build In A Day”.

Čast da završi ovogodišnji Arsenal na Main-u pripala je kultnoj Disciplin A Kitschme basiste Dušana Kojića Koje, koji je po običaju publici pružio bučan, beskompromisan koncert, bez pauza između kompozicija “Ovisnik o moći”, “Neukusu treba reći ne”, “Technicolor Eyes”…

Na Garden Stage-u smenjivali su se pobednici Bunta Nemesis, zanimljiv ekletični Organizam, žestoki majstori garažnog prangijanja Straight Mickey And The Boyz i kragujevački pop-rok bend Propaganda 117, a potom su na binu izašle sarajevske Letu štuke, kantautora Dine Šarana. Publika na punom Gardenu je zajedno sa bendom pevala “Sunce”, “Paranoju”, “Šutiš”, “Mjesto za dvoje”…

Potom su štafetnu palicu na Gardenu preuzeli raspoloženi niški hip-hoperi Stereo banana i žestoki alternativni rok bend E- Play, koji je beskompromisno (is)poručio publici “Srešćemo se”, “Da budemo samo dobro” i “Divan dan” uz “Šamarčinu”, dok je u sitne jutarnje časove program na toj bini i čitavom Arsenalu na sjajan način zaključio vrsni etno soul muzičar Marko Louis.

Istovremeno, na Explosive bini završena je celonoćna žurka na kojoj su publiku raplesali didžejevi Battric&Mivu, Olivian Nour i Rossko.

Arsenal fest 08 zaslužuje sve pohvale za odabir izvođače među kojima je bilo nekoliko istinski svetskih zvezda. Boravak u Kragujevcu tih dana je uvek neprocenjihov dobro iskustvo, a organizatori nakon svakog izdanja podižu sebi lestvicu i naravno da se već pitamo ko će nastupati sledeće godine.

Galerije fotografija pogledajte OVDE.

Foto: Marina Pešić / Ivana Jovanović