35 godina konstantnog rada koji se manifestovao kroz 12 albuma, Slayer će ove godine obeležiti i u Zagrebu – 1. juna 2016, samo 5 dana pre međunarodnog dana Slayera – 6.6.2016.

Slayer je jedan od onih bendova za koji znaju čak i oni koji ga ne slušaju. Ova četvrtina velike thrash metal četvorke (Anthrax, Metallica i Megadeth) svoj put počela je kovati davne 1981. godine kad su se upoznali gitaristi Kerry King i pokojni Jeff Hanneman, bubnjar Dave Lombardo i basista/vokal Tom Araya i odlučili napraviti nešto neočekivano za klince iz kalifornijskog Hunttington Parka.

Arraya i King su prethodno svirali u bendu Quits, koji se pre toga zvao Tradewinds, a svirali su obrade Iron Maidena i Judas Priesta. Ono što je ostalo prisutno u narednim godinama je bila okultna simbolika (pentagrami, naopaki krstovi, šiljci…) Kad su 1982. kao Slayer otvorili koncert za hevijanere Bitch, sve se promenilo. Uočio ih je Brian Slagel, muzički kritičar koji je tek osnovao, sad već legendarnu, diskografsku kuću Metal Blade Records i pozvao da snime pesmu Aggressive Perfector za nadolazeću kompilaciju Metal Massacre III. Usledio je prvi ugovor. Snimili su debitantski album Show No Mercy nakon kojeg je došao EP Haunting the Chapel na kojem se već počeo stvarati mračniji zvuk. Prva pesma na albumu Chemical Warfare postala je svojevrsna himna thrash metal muzike.

Evropskoj publici predstavili su se 1984. godine, tačnije Belgijancima koji su pohodili Heavy Sound Festival na kojima je headliner bio UFO. Usledila je američka turneja nakon koje su usledile prve trzavice. Kerry King pridružio se novom bendu Dave Mustainea, Megadethu. No, nakon nekoliko koncerata odlučio se vratiti Slayeru i po Kingovom povratku snimaju prvi live album Live Undead na turneji 1984. godine koju su odradili s Venomom i Exodusom.

40.000 prodatih kopija kasnije usledio je i drugi studijski album Hell Awaits. Ono što je kasnije postalo kliše sotonističke muzike, postavila je prva pesma ovoga albuma na kojoj je unatraške snimljen intro u kojem demonizirani glas govori „Join us…welcome back“. Hell Awaits lansirao je Davea Lombarda na tron najboljih metal bubnjara.

Slobodno možemo reći kako je njihov najpoznatiji i najjači album Reign in Blood u samom startu naišao na problem jer ga Columbia Records nije htela objaviti zbog pesme Angel of Death koja opisuje koncentracione logore za vreme drugog svetskog rata te ispitivanja sprovođena na ljudima. Obljavljen je preko Geffen Recordsa ali zbog istog problema, album nije doživeo distribuciju u radijskim kanalima. Tek je obrada pesme Iron Butterflya, In-A- Gadda-Da- Vida za film Less Than Zero označio početak radijskog airplaya. Iako bend nije bio sretan, njihov tadašnji producent Rick Rubin očigledno je znao što radi.

Iako je God Hates Us All iz 2001. poprimio obeležja tada aktuelnog nu metala, uticaj tog žanra osetan je i na prethodnom albumu Diabolus in Musica iz 1998. godine. Kad su već bili u dropanom štimu, rodila se i saradnja s Atari Teenage Riotom i nastala je pesma No Remorse, koja je završila na soundtracku filma Spawn.

Na God Hates Us All turneji iza 2001. godine u bend se ponovno vraća Lombardo, s kojim odmah odlaze na novu tureju nazvanu Still Reigning. Skoro mesec dana u jesen 2003. su na svakom koncertu svirali kompletan Reign In Blood album, što je na kraju i završilo padanjem krvave kiše po publici, naravno veštačke. U periodu od 2002. do 2004. bend je odradio preko 250 koncerata.

Iako je uvek voleo simboliku, Kerry King je zaustavio izlazak novog, 10-og albuma Christ Illusion na dan 6.6.2006., kad je izbačen samo EP Eternal Pyre s novom pesmom Cult. Album je izašao 8.8.2007. godine Slayer doživeo i prvu live TV premijeru u showu Jimmya Kimmela gde su odsvirali pesmu Eyes of the Insane i još nekoliko za fanove nakon emisije. Među njima se našla i stvar Jihad, ali zbog kontroverznog teksta snimak je obrisan. Nakon TV nastupa usledila je i prva nemetal nagrada – Grammy za najbolje metal izvođenje.

Godine 2009. bend je izbacio album World Painted Blood, koji je bio i poslednji u potpisanom ugovoru. Odlučili su da će sesti i videti šta će i hoće li nastaviti s karijerom dalje. I odlučili su, snimiće bar još nekoliko albuma pre nego se raziđu.

2010. godine dogodila se neverojatna turneja The Big Four na kojoj su prvi put na istoj bini sviral Slayer, Anthrax, Megadeth i Metallica, a jedan od nastupa, onaj u Bugarskoj Sofiji, satelitski je prenošen u bioskopima širom sveta.

2011. godine gitarista Jeffa Hannemana ugrizao je pauk i preneo mu bakteriju koja mu je počela jesti meso. Oko godinu dana je trajalo lečenje, a na turneji su ga zamenili Gary Holt i Pat O’Brian. Jeff se ipak na koncertu velike četvorke u Americi priključio bendu na bini i odsvirao poslednje svoje dve pesme – South Of Heaven i Angel Of Death. Jeff Hanneman je preminuo 2. maja 2013.

Repentless je dvanaesti studijski album Slayera, koji je izašao preko Nuclear Blasta 11. jula 2015. pod producentskom palicom Terrya Datea. Gitaru i dalje svira, Jeffova večna zamena – Gary Holt. Na na bubnjevima je 2013. došlo ponovo do zamene i Lombardo je verovatno zauvek napustio ovaj bend, a palice je opet uzeo Bostaph.

Kao i svaki veliki bend i Slayer je imao one bolje i one manje bolje faze. Od hardcora do speed metala pa do nu metala…. više nije ni bitno šta su sve radili i šta se kome više sviđalo, a kome se nije sviđalo. Slayer stoji 35 godina na binama širom sveta i ne daju se. Muzički su uzor većini velikih i manjih bendova, a kao što smo rekli na početku, Slayer znaju i oni koji ga ne slušaju.

Tehnički potkovan agresivni zvuk u modernom svetu ponekad i nije samo umetnički izduvni ventil ili najfinije platno, ponekad je muzika optužena za nedela i zločine. Tako je bilo i sa Slayerom. 1996. godine roditelji ubijene djevočice Elyse Pahler tužili su Slayer kako je njihova muzika podstakla ubice na oduzimanje života. Sud je 5 godina kasnije odbacio optužbe.

Grupa Slayer će, zajedno sa Anthraxom, nastupiti u Paviljonu 9 Zagrebačkog Velesajma u sredu, 1. juna na jedinom zajedničkom koncertu u našoj celoj regiji. Ulaznice u pretprodaji uznose 220 kn, a na dan koncerta 250 kn a količina im je ograničena na svega 2.500 komada. Kupiti se mogu na svim Eventimovim prodajnim mestima i online na www.eventim.hr.