Napisan početkom XIX veka, roman “Gordost i predrasuda” od Džejn Ostin danas slavi svoj 213. rođendan. Ljubavna priča smeštena u Engleskoj u vreme održavanja balova i pisanja pisama protkana psihološkom analizom likova iz srednjeg i visokog staleža već više od dva veka doživljava nove tiraže i reizdanja.
Zahvaljujući univerzalnoj temi kojom se bavi spisateljicino “omiljeno čedo”, uz jednog od omiljenih književnih junaka (kasnije i filmskih, zahvaljujući Kolinu Flirtu ili Metju Mekfajdenu, zavisi od ukusa), gordog džentlmena, gospodinaDarsija, u Velikoj Britaniji se svake godine izda 50 000 novih primeraka.
Roman se zasniva na odluci gospođe Benet da bogato uda svojih pet kćeri, među kojima je i Elizabeta, oštroumna mlada dama koja svojim slobodnim duhom i izjavama najavljuje duh nekog novog vremena. S obzirom na to da se na obližnje imanje doselio imućni mladi gospodin Bingl, kogaprati i njegov prijatelj gospodin Darsi, utrkivanje i nadmetanje ko će uspeti da privuče čiju pažnju može da počne…Ljubavne ponude, pisma, odbijanja zaruka, venčanja, balovi, raskošni saloni devetnaestog veka prenose čitaoca u neko, nama pomalo, strano doba i atmosferu.
Nije samo ljubavna priča razlog što je ovaj roman još uvek i čitan i aktuelan. Klasnih razlika, površnosti, venčavanja bez ljubavi ili zbog koristi bilo je i biće i dalje, samo su različite okolnosti i pobude koje ljude nagone na to.
Iako je jedna od najpopularnijih dela engleske, ali i svetske književnosti, predrasude prema Gordosti i predrasudi održavaju se, žive i šire i dalje. Nekome ne odgovaraju takozvani “ljubići” ili štivo koje će pročitati bez velikog udela “razuma”, ali “osećajnosti” mu sigurno ne manjka. Deklarisan kao ljubavni roman, pre će se neka pripadnica “lepšeg pola” opredeliti zaovaj roman od njene “jače polovine”. Za sve one koji ne znaju, veliki broj teoretičara književnosti ovaj roman smatra prvenstveno socijalnim romanom koji ismeva aroganciju aristokratije.
Za kraj rečenica kojom počinje roman: “Opšte je poznata istina da je svaki bogati neženja u potrazi za ženom” je jedna od najčešće citiranih rečenica u VelikojBritaniji.
Možda će ove činjenice pribrati nove simptatizere i potencijalne čitače i zaljubljenike u dela Džejn Ostin. Ono što je sigurno, to je da je “Gordost i predrasuda” čest gost i u vrhu spiskova knjiga koje bi trebalo pročitati. Pružimo joj šansu, makar na njen rođendan.
Nataša Pudar
Naslovna fotografija: Korice romana za srpsko tržište, izdavač Vulkan izdavaštvo